Jak obniżyć poziom żelaza – sprawdzone, domowe sposoby

Od małego jesteśmy przyzwyczajani do diety, która pomoże nam uzupełnić niedobory, jednak nikt nie zwraca uwagi na nadmiar pierwiastków w organizmie. Dzieciom podaje się wątróbkę czy szpinak, ponieważ przekonani jesteśmy, że ciało będzie sprawniejsze i zdrowsze. Aktualne badania dowodzą, że problemem XI-go wieku nie są braki, tylko zbyt duża ilość żelaza. Dochodzi do sytuacji, gdzie młodzi ludzie mają ilości żelaza przypominające normy emerytów. Kontrolowanie przyjmowanych porcji jest jedną z umiejętności, którą powinien posiąść nowoczesny człowiek.

Za dużo żelaza, czyli ile?

Stężenie żelaza we krwi zależy od wielu czynników, jednak jako średnią ilość przyjmuje się 11–33 µmol/l. Kobiety mogą mieć go mniej, ponieważ z powodu miesiączek systematycznie tracą jego znaczne ilości.

Warto wiedzieć, że żelazo z wiekiem akumuluje się w ciele, dlatego jego przyjmowane dawki powinny zmieniać się z czasem.

Wchłanialność żelaza zależy od jego formy występującej w pożywieniu. Dobrze przyswajalną, hemową wersję, znajdziemy w podrobach oraz czerwonym mięsie, słabo przyswajalną, niehemową, odnajdziemy w roślinach – głównie strączkach, pietruszce i orzechach. Wbrew obiegowej opinii w szpinaku wcale nie ma ogromnych pokładów żelaza, do tego gorzej się wchłania.

Niedobory żelaza spowodowane są zbyt małym przyjmowaniem pierwiastka, chorobami lub zaburzeniami wchłaniania. Za duża ilość żelaza jest przyczyną zatrucia, które z powodu objawów podobnych do innych schorzeń może być uciążliwe w diagnozie, może się również zdarzyć, że wysoki poziom oznacza groźną chorobę – hemochromatozę.

Hemochromatoza – co to takiego?

Hemochromatoza jest chorobą wywoływaną nadmiernym wchłanianiem żelaza z układu pokarmowego. Zazwyczaj jesteśmy nią obciążeni genetycznie, jednak z powodu innych schorzeń może pojawić się wtórnie. Podczas gdy jesteśmy chorzy, w tkankach organizmu odkłada się coraz więcej żelaza, co skutkuje uszkodzeniem trzustki, marskością wątroby, rakiem wątroby, a nawet cukrzycą i uszkodzeniem serca! Równocześnie powstają zwyrodnienia w układzie ruchu i rozwijają się zapalenia stawów prowadzące do groźnych powikłań. Ponadto duża ilość żelaza w układzie otwiera drogę licznym bakteriom, które są wtedy o wiele bardziej zajadłe.

Objawy nadmiaru żelaza we krwi

Jak już powiedziano, objawy dużej ilości żelaza są mało charakterystyczne:

 • Osłabienie

 • Znużenie

 • Utrata wagi

 • Bóle stawów

 • Brak energii

 • Zaburzenia miesiączkowania

 • Impotencja

 • Utrata popędu seksualnego

 • Szarobrązowe zabarwienie skóry z licznymi przebarwieniami

 • Zanik owłosienia

 • Zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego

 • Problemy neurologiczne

Z wiekiem i wzrostem poziomu żelaza zaburzenia stają się coraz liczniejsze i coraz więcej układów odmawia posłuszeństwa. W przypadku hemochromatozy pełnoobjawowa forma występuje średnio po czterdziestym roku życia. Wstępne badania dowodzą, że choroba Alzheimera powodowana jest przez kumulowanie się żelaza w mózgu, gdzie odkłada się w drugiej kolejności, zaraz po wątrobie.

Jak walczyć z nadmiarem żelaza?

Jednym z pierwszych sposobów który odniósł sukces jest upuszczanie krwi, nie bez powodu dawcy krwi są o wiele zdrowsi. Wraz z krwią traci się część żelaza, wyjaśnia to dlaczego kobiety żyją o wiele dłużej od mężczyzn. Warto wiedzieć, że ćwiczenia fizyczne mają ogromny wpływ na poziom żelaza! Wraz z potem tracimy około 1 mg żelaza. Weganie również wygrywają wyścig, ponieważ trudno wchłanialne roślinne żelazo nie grozi nadmiarem. Nie wszystkie używki przysporzą problemów, przez alkohol zwiększamy wchłanianie żelaza, jednak odwrotnie działa kawa i herbata, dzięki taninom ograniczamy jego przyjmowanie. Uważajmy gdy wybieramy preparaty multiwitaminowe – lepiej zażywać te, które w swym składzie nie mają żelaza, ponieważ i tak przyjmiemy je z pożywieniem, a na żelazie skupić się dopiero wtedy, kiedy faktycznie wykryjemy jego braki.

Solgar, Żelazo, 20 mg

Kliknij i sprawdź ceny!

Sposoby na zablokowanie wchłaniania żelaza

Jeśli nie możemy poradzić sobie z ilością żelaza, to warto zmienić swoje żywienie i sposób życia pod walkę z problemem.

O co warto wzbogacić dietę?

 • Błonnik pokarmowy – błonnik działa nie tylko na problemy z trawieniem. Jego obecność pomaga usuwać toksyny z organizmu, a jedną z nich jest żelazo. Dużo naturalnego błonnika znajdziemy w jabłkach, porzeczkach, roślinach strączkowych i otrębach. Jednak kontrolujmy jego ilość, ponieważ upośledzone może zostać również wchłanianie cynku czy wapnia.

 • Taniny – znajdziemy je w kawie i herbacie. Ich specjalną zdolnością jest wchodzenie w reakcję z żelazem, co blokuje jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Na przekór obiegowym opiniom, warto uzupełnić plan żywienia o szklankę herbaty czy kawę.

 • Polifenole – znajdziemy je w owocach i warzywach, najsilniej działają te z soi i innych strączkowych, jednak rodzimy bób również ma ich pokaźne ilości.

 • Kwas fitynowy – zawierają go otręby i płatki owsiane, największe ilości są w ziarnach i nasionach. Razem z żelazem tworzy nieprzyswajalne kompleksy, dlatego powinny unikać go osoby o stwierdzonych deficytach pierwiastka.

Wniosek jest prosty, aby regulować poziom żelaza we krwi, nie powinniśmy łączyć ze sobą produktów zawierających żelazo i środka który hamuje wchłanianie lub odwrotnie. Obecność witaminy C zwiększa wchłanianie żelaza, to również powinniśmy mieć na uwadze dobierając pokarmy.

Może ci się spodobać również