Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami – dieta, używki, leki i aktywność fizyczna

Nieprawidłowy wynik cholesterolu wymaga natychmiastowego leczenia. Nie możemy go ignorować i nie próbować zmienić nieprawidłowego wyniku na lepszy. Lekarze mogą zdecydować się na rozpoczęcie leczenia statynami, co jednak powinno być rozwiązaniem jedynie w ostateczności. Statyny nie są zdrowe dla organizmu i mogą powodować wiele powikłań. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie leczenie cholesterolu domowymi sposobami. Jak to zrobić?

Jak jeść, by obniżyć poziom cholesterolu we krwi


Przy pojawiającym się problemie z nadmiarem cholesterolu, należy przeanalizować swoją dietę i jeśli jest ona bogata w tłuszcze, cukry i węglowodany, to najlepiej od razu zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przy problemach z cholesterolem musimy spożywać jak najwięcej pełnowartościowych produktów. Zaleca się odgraniczenie lub wyeliminowanie niezdrowych tłuszczy i cukrów z naszej diety. Zamiast słodyczy spożywać owoce, które również są słodkie i mogą nam zastąpić batonika. Warto również spożywać warzywa, zwłaszcza te zielone. Maja one w sobie wiele pektyn, które pomagają w walce ze zbyt dużym poziomem cholesterolu we krwi.

Do diety należy wprowadzić zielony groszek, fasolkę szparagową, szpinak i kapustę. Równie dużo pektyn mają warzywa korzeniowe takie, jak marchewka, seler, pietruszka i buraki. I to właśnie takie produkty powinny znaleźć się w naszej diecie. Jeśli do tej pory spożywaliśmy dużo mięsa, to należy to zmienić. Najlepiej zamienić mięso na takie z małą zwartością tłuszczu. Warto wybierać miasto drobiowe zamiast wołowego i zamiast smażenia, decydować się na pieczenie lub gotowanie. W ten sposób znacząco zmniejszymy ilość tłuszczy w diecie. Na śniadanie zamiast bułeczek, czy płatek na mleku, najlepiej decydować się na owsiankę.

Płatki owsiane mają dużą zawartość błonnika pokarmowego, który ma za zadanie poprawiać pracę całego układu pokarmowego i trawiennego. Dzięki temu znacząco przyśpiesza proces wydalania toksycznych produktów z organizmu. Co wspiera pracę organizmu w tym do spalania takich produktów jak cholesterol. A to sprawia, że nie tylko poprawia się nasze samopoczucie, ale również praca wątroby. A jest ona odpowiedzialna za proces syntezy cholesterolu LDL. Do owsianki możemy dodać owoce i orzechy. Oba produkty są silnymi antyoksydantami, dzięki którym ogranicza się proces utleniania cholesterolu LDL i procesy degeneracyjne zachodzące w komórkach. Do diety najlepiej wprowadzić dużą ilość kasz, otrębów, płatków zbożowych i pieczywa pełnowartościowego. Możemy zamienić zwykłe mleko, które ma wysoką zawartość tłuszczu na mleko sojowe, które niezdrowych tłuszczy ma bardzo niewiele.

Ograniczenie używek na obniżenie cholesterolu


Nie tylko alkohol i papierosy możemy w tym przypadku uznać za używki. Jest nimi również kawa. I to te produkty powinny zniknąć z naszej diety. Tylko wtedy będziemy w pełni zdrowi, a nasz organizm będzie pracował w prawidłowy sposób. Należy pamiętać, że spożywanie dużej ilości alkoholu i palenie papierosów może doprowadzić do poważnych chorób i spowolnienia funkcjonowania całego organizmu.

W tym procesów metabolicznych, które są odpowiedzialne za wydalanie toksycznych substancji z organizmu. A jedną z tych substancji, jest cholesterol LDL. Konieczne jest również odgraniczenie spożywania produktów przetworzonych takich jak fast food, gotowa żywność. Warto również wyeliminować ze swojej diety biały cukier i słodkie napoje. Dzięki temu uda nam się obniżyć poziom cholesterolu we krwi naturalnymi sposobami.

Obniżenie cholesterolu, a aktywność fizyczna


Doskonałym sposobem na obniżenie złego cholesterolu i podwyższenie dobrego, jest wybranie aktywności fizycznej dopasowanej do naszej kondycji i potrzeb. Najlepiej wybierać takie ćwiczenia, które wzmocnią nasze ciało i organizm. Podwyższony poziom złego cholesterolu sprawia, że organizm jest osłabiony i nie ma siły na walkę. A naszym zadaniem jest to zmienić.

Doskonałymi ćwiczeniami jest pływanie, które wzmacnia nasze mięśnie i poprawia kondycje całego ciała. Możemy zdecydować się na jazdę rowerem i szybkie spacery, które również są aktywnościami fizycznymi dla każdego z nas i mają za zadanie poprawić kondycje. Możemy również zrezygnować z jazdy samochodem i poruszać się pieszo, co pozwoli nam na wniesienie, nawet małej dawki aktywności fizycznej, a to już pierwszy krok do walki z podwyższonym cholesterolem. To samo możemy zrobić, wybierając zawsze schody zamiast windy. Takie drobne zmiany mogą poprawić stan naszego zdrowia i funkcjonowanie całego organizmu.


Zamiast leków, ziła na obniżenie cholesterolu


Lekarz powinien przepisać leki na obniżenie cholesterolu dopiero, jeśli jest to naprawdę konieczne. Nie powinno się ich stosować, jeśli obniżenie cholesterolu, jest możliwe dzięki naturalnym sposobom. A jest to konieczne, ponieważ leki na cholesterol są pomocą, od której nasz organizm się uzależnia. I co prawda mogą nam pomóc, ale kiedy zaczniemy już je spożywać, to będziemy zmuszeni to robić już do końca życia, ponieważ przerwanie leczenia takimi produktami spowoduje nagły wzrost cholesterolu we krwi.

Dlatego warto wybierać naturalne sposoby na obniżanie cholesterolu we krwi, a kolejnym z nich, są napary ziołowe. Najlepszymi produktami do obniżenia cholesterolu we krwi są kwiat białej wierzby hibiskus, dzika róża, korzeń mniszka pospolitego i aloesu. Maja one za zadanie poprawę metabolizm komórkowy, dzięki czemu przyspiesza się proces wydalania złego cholesterol. Należy również pamiętać, że nie tylko wyżej wymienione ziła pomagają w poprawie pracy organizmu. Pozytywny wpływ na układ trawienny mają wszystkie przyprawy, jakie możemy używać do naszych potraw. Bazylia, pietruszka, majeranek, czy papryka czerwona są nie tylko idealnymi poprawiaczami smaku. Są on źródłem wielu witamin i minerałów. Uznawane są za przeciwutleniacze, dlatego mogą nam pomóc w naturalny sposób pozbyć się problemów z podwyższonym cholesterolem.

Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami – dieta, używki, leki i aktywność fizyczna
5 (100%) 5 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.