Jak nauczyć dziecko czytać?

Nauka czytania od najmłodszych lat przynosi dziecku same korzyści. Im wcześniej przysposobimy nasze dzieci do kontaktu z książką, tym szybciej rozwiną się u nich wszelkie możliwości i zdolności intelektualne. Sposoby na to, jak nauczyć dziecko czytać, znajdziemy w licznych publikacjach udostępnianych przez wydawnictwa pedagogiczne. Psychologowie oraz lekarze zgodnie stwierdzają, że już w okresie ciąży głośne czytanie ma wpływ na rozwój płodu. Zatem, nie zaszkodzi czytać przez kilkanaście minut dziennie na głos dla dziecka, które dopiero pojawi się na świecie. W ten sposób działają emocje budujące małego człowieka, dopiero szykującego się w podróż na nieznany dotąd świat. Na szczęście, dziś na rynku księgarskim jest dostępnych o wiele więcej pozycji na temat wychowywania dzieci od najmłodszych lat, dzięki czemu rodzic uczy się odpowiedzialnego podejścia do swojej pociechy już od pierwszej chwili pojawienia się jej na świecie. Jak zainteresować kilkulatka książkami? W obecnych czasach, gdy półki księgarskie wręcz uginają się pod ciężarem książeczek dla dzieci, nie powinno to sprawiać zbyt dużych trudności.

Jak nauczyć dziecko czytać w pierwszych latach jego życia?

Powszechnie uznaje się, że dziecko zaznajomić można z książkami w momencie, gdy skończy 1 rok życia. Dziecko na książeczki z ilustracjami reagować może jeszcze przed ukończeniem roczku. Wiele zależy od jego możliwości intelektualnych oraz tempa rozwoju. Książka w tej sytuacji staje się pewnego rodzaju magicznym talizmanem, który łączy emocjonalnie czytającego i pokazującego ilustracje rodzica z małym człowieczkiem, zainteresowanym pokazywaną mu historią. Z pewnością każdy z nas ma, choćby zamglone wspomnienie z dzieciństwa, gdy mama, tata, babcia lub starsze rodzeństwo czytało nam ulubione bajki. Ilustracje z dziecięcych książek bardzo silnie zapadają w dziecięcą pamięć i tak naprawdę tworzą cały trzonek historii, dopóki dziecko nie zna literek i nie potrafi przeczytać tekstu samodzielnie. Wspaniałym doświadczeniem dla dziecka jest pokazywaniem mu palcem określonych zjawisk na ilustracji. Dziecko zapamiętywać będzie poszczególne nazwy zjawisk i za którymś podejściem może włączyć się do rozmowy na temat tego, co znajduje się na danej ilustracji w książeczce. W ten sposób tworzy się więź werbalna i emocjonalna między rodzicem a najmłodszym. Kontakt werbalny oraz wzrokowy jest najważniejszy. To, jak nauczyć dziecko czytać szybko, zależy tylko od naszej cierpliwości oraz zaangażowania.

Wizyty w magicznym świecie księgarni.

Dziecko przyzwyczai się do książek, jeśli będziemy mu je nie tylko czytać, ale też pokazywać miejsca, skąd takie zjawiska jak książki się bierze. Pierwsze wizyty w księgarni, obserwacja wielu tytułów z kolorowymi grzbietami z pewnością zostawią w dziecku niezatarty ślad kontaktu z czymś magicznym, wyjątkowym. Rodzic, wybierając się z dzieckiem przynajmniej raz w miesiącu do ulubionej księgarni i dający mu możliwość wybrania sobie nowej książeczki pokazuje, że od najmłodszych lat można kształtować swój gust i po prostu rozwijać się. Dziecko, kompletujące swoje pierwsze serie ulubionych książeczek, uczy się tworzyć własną biblioteczkę od podstaw, a gromadzenie kolejnych kolorowych tytułów wyzwala w nim jeszcze silniejszej potrzeby poznania literek i cyferek, by w pełni samodzielnie mogło czytać już dla własnej przyjemności. Idealną metodą, jak nauczyć dziecko czytać jest czytanie wieczorne – tuż po kolacji, przed snem. Idealne do czytania dzieciom są Baśnie Andersena lub Baśnie Braci Grimm. Na tych klasykach wychował się już całe pokolenia.

Jak nauczyć dziecko czytać, gdy ma się mało czasu?

W przypadku, gdy dziecku regularnie poświęca się czas przy wspólnym czytaniu książek, bardzo wielu najmłodszych jest w stanie czytać na dobrym poziomie jeszcze przed ukończeniem pięciu lat. Taki wynik daje regularne uczenie wymawiania zgłosek i poszerzanie znajomości liter. Najlepiej, gdy nauka czytania idzie w parze z nauką pisania. W jednakowym stopniu kształtują się wtedy zdolności nie tylko intelektualne, ale także manualne. Pamiętajmy, że dziecko, które często czyta:

 • ma bogatszą wyobraźnię od nieczytających rówieśników
 • poszerza swoje zainteresowania
 • ma silnie rozbudowany refleks
 • potrafi wypowiadać się pełnymi zdaniami
 • ma bogatszy zasób słów
 • potrafi lepiej kontrolować emocje
 • kształtuje swoje zdanie na dane tematy
 • potrafi się sprzeciwić
 • może mieć silne zdolności przywódcze
 • rozwija swoją intuicję
 • jest bardziej otwarte na świat
 • ma zdolności manualne, może pięknie malować, rysować
 • wykazuje się odpowiedzialnością za młodszych i słabszych
 • lubi asystować w różnych zajęciach domowych, pokazując tym samym w praktyce to, czego się nauczyło lub o czym przeczytało

Szeroki wybór książek dla dzieci
Kliknij TUTAJ!

     W sytuacji, gdy rodzice są zapracowani, a dzieckiem zajmuje się niania, sprawa nie jest tak łatwa. Najlepiej znaleźć sprawdzoną opiekunkę z silnie rozwiniętymi zdolnościami pedagogicznymi, dla której pilnowanie nauki czytania zgłoskowego lub pisania pierwszych literek będzie przyjemnością, a nie katorgą. Dziecko szybciej uczy się czytać i pisać w warunkach sprzyjających jego rozwojowi. Bardzo ważne, by miało komfort pracy, a także prawo do popełniania błędów w czasie nauki. Nie wyśmiewajmy więc dzieci, gdy na naszych oczach popełniają jakieś błędy, nie wyzywajmy od debili i nieuków. My też kiedyś także byliśmy małymi dziećmi i nie od razu radziliśmy sobie ze wszystkim śpiewająco. Dobrym środkiem wspomagającym do nauki czytania są jak najbardziej bajki i opowieści nagrywane dla dzieci na płytach. Dzieci lubią przed snem słuchać opowieści o czarodziejach, czy księżniczkach. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dźwięk z odtwarzacza czy komputera nie zastąpił żywego kontaktu z książką i oczywiście z rodzicem. Obcowanie z książką, która ma piękne ilustracje jest zupełnie inną jakością, niż słuchanie tylko samego dźwięku, choć nie można zanegować, że bardzo działa on na wyobraźnię. Ciepło rodzica siedzącego obok dziecka i czytającego razem z nim także nie może być w pełni zastąpione przez cokolwiek innego.

Jak nauczyć dziecko czytać?
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.