Jak jeść i pić siemię lniane? Jak je przygotować?

Siemię lniane do roślina, która ma niezwykle korzystny wpływ na układ trawienny człowieka, pozytywnie oddziałuje na proces odchudzania oraz ma zbawienny wpływ na kondycję włosów.  Napar z siemienia lnianego przygotowuje się z jego ziarenek. Jeśli siemię lniane zostanie zmielone można spożywać je jedynie na surowo. Dziennie powinno się spożywać około dwóch łyżeczek siemienia lnianego, aby zobaczyć szybkie efekty jego działania. Siemię lniane to nic innego jak po prostu ziarna lnu zwyczajnego. Liczą sobie one około 3 mm i mają brązowy lub szary kolor. Ziaren siemienia lnianego używa się do tłoczenia oleju lnianego. Olej z lnu tłoczy się jedynie na zimno i powinno przechowywać się go w zimnej atmosferze, np. w lodówce. Siemię lniane znajduje także zastosowanie w przestrzeni kuchennej jako dodatek do sałatek lub innych tego rodzaju potraw. Ziarna te mają ogromną ilość właściwości zdrowotnych, co wpływa na fakt, że siemię lniane zdobywa coraz większą popularność.

Jaki jeść i pić siemię lniane? Jak je przygotować?

Siemię lniane nie bez powodu uznany jest za jedną z najbardziej zdrowych produktów, które dostępne są na obecnym rynku. Siemię lniane posiada ogromną ilość dobroczynnych właściwości oraz wartości, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Z tego też względu należy spożywać je możliwie często. Siemię lniane można przyrządzić na wiele różnych sposobów. Na łamach niniejszego artykułu opowiemy o tym w jaki sposób przygotować siemię lniane. Zainteresowanych zapraszamy do lektury.

Siemię lniane posiada ogromną ilość zalet. Nie ulega wątpliwości, że powodów przemawiających za tym by je spożywać możliwie często jest naprawdę dużo. Aby skorzystać z dobrodziejstw, które oferuje nam siemię lniane, należy wiedzieć w jaki sposób je przyrządzać. Ziarenek siemienia lnianego nie połyka się tak po prostu. Ziarna te można spożywać pijąc je lub jedząc. Jest to oczywiście zależne od Indywidualnych preferencji. Zatem w jaki sposób spożywać siemię lniane? Doprawdy wystarczą dwie łyżki stołowe każdego dnia, aby zauważyć pożądane efekty.

Jak pić siemię lniane?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że siemię lniane można przygotowywać w taki sam sposób, w jaki przyrządzamy zioła do picia. W pierwszej kolejności powinno się zmienić ziarna siemienia lnianego przy pomocy np. młynku do kawy. Ziarno należy mielić do chwili, w której przekształcą się one w naprawdę drobny proszek. Kolejnym krokiem jest wsypanie zmielonych ziaren siemienia lnianego do szklanki i zalanie ich gorącą wodą mniej więcej do połowy szklanki. Napar powinien parzyć się około 10 – 15 minut, a o tym że jest on gotowy świadczy fakt zmiany naparu w swoisty kleik. Kleisty napój należy wypić najlepiej duszkiem.

Nie jest to jednak jedyna opcja na to, w jaki sposób pić siemię lniane. Ziarna siemienia lnianego doskonale sprawdzają się jako składowa koktajli. Można dodawać ziarna siemienia lnianego zarówno do szejków warzywnych jak i owocowych. Takie działanie sprawi, że koktajle staną się o wiele bardziej wartościowe jeśli chodzi o korzystny wpływ na zdrowie człowieka.  Zdrowotne właściwości ziaren siemienia lnianego z pewnością dadzą o sobie znać po kilku dniach regularnego spożywania ich. Jeśli dodamy siemię lniane do koktajlu sprawimy tym samym, że stanie się on bardziej syty i przekształci w w prawdziwą bombę witamin, co z pewnością pozytywny sposób wpłynie na nasze samopoczucie. Do koktajlu wystarczy wsypać około dwóch łyżek stołowych siemienia lnianego, a następnie całość dokładnie wymieszać. I voila, zdrowy koktajl już jest gotowy!

Jak jeść siemię lniane?

Ziarna siemienia lnianego same w sobie są twarde. Istnieją jednak liczne sposoby na to, aby móc je zjadać ze smakiem. Za najpopularniejsze ze wspomnianych sposobów uchodzi dodanie siemienia lnianego do jogurtu naturalnego lub owsianki albo innej zupy mlecznej. Takie działanie sprawi, że śniadanie z udziałem siemienia lnianego w stanie się o wiele bardziej syte, zyska sporo walorów smakowych, a także stanie się niezwykle zdrowe. Siemię lniane doskonale sprawdzi się także w roli dodatku do sałatek. Można używać ich w podobny sposób w jaki stosujemy ziarna słonecznika, Pestki dyni lub inne orzechy. Możemy dodać ziarna siemienia lnianego w postaci surowej do naszej sałatki lub poddać je prażeniu na suchej patelni, aby stały się bardziej chrupkie.

Dobra wiadomość dla wegetarian oraz wegan. Siemię lniane może zastępować w naszej diecie jajka. Ziarna siemienia lnianego po połączeniu i z wodą zyskują lekko kleistą konsystencję. Z tego powodu nasiona lnu mogą być wykorzystane jako zastępstwo jajek w pieczeniu ciast oraz robienie kotletów. Taka opcja skierowana jest przede wszystkim do wegan, czyli ludzi którzy eliminuje ze swojej diety produkty pochodzą odzwierzęcego w każdej formie. Siemię lniane sprawdzi się doskonale jako zamiennik jajek w wielu sytuacjach w kuchni. Ponadto, dodanie siemienia lnianego do każdego rodzaju dań sprawi, że wartość potraw zyska bardzo dużo wartości odżywczych oraz witamin.

Inne ważne kwestie dotyczące siemienia lnianego

Należy jednak wiedzieć, że z siemieniem lnianym,  jak z każdym innym produktem nie należy przesadzać. Siemię lniane bez cienia wątpliwości jest bardzo zdrowym elementem naszej diety, jednak jeśli przedawkujemy je możemy odwodnić nasz organizm. Siemię lniane bardzo dobrze pochłania wodę. Morał z tej historii taki, że stosując w swojej diecie siemię lniane należy pamiętać o dobrym nawadnianiu organizmu. Człowiek powinien wypijać około 2 l wody dziennie lub więcej.

Siemię lniane zyskuje na popularności każdego roku. Jest ono stosowane podczas różnych dolegliwości żołądkowych jako lek, jako suplement diety dla osób, które przebywają na diecie odchudzającej, a także wśród tych, dla których zdrowy tryb życia jest bardzo istotne. Siemię lniane powinno być włączone do codziennej diety każdego człowieka. Organizm z pewnością będzie nam za to wdzięczny.

Może ci się spodobać również