Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Jak dbać o włosy wysokoporowate?
4.7 (93.7%) 54 votes

Włosy wysokoporowate są jak siano – suche, puszące się przy każdym kontakcie z wodą, i choć schną bardzo szybko oraz są podatne na układanie, to łatwo się niszczą. Nie tylko farba do włosów, prostownica i lokówka, ale już używanie zwykłej suszarki pogorszy ich stan. A ponieważ większość kobiet farbuje włosy i w zabieganiu nie ma czasu na szczególną pielęgnację, to efekt jest taki, że włosy wysokoporowate możemy rozróżnić bez większego problemu. Test na porowatość włosów możesz wykonać sama w domu. Wystarczy, że ściśniesz włos od cebulki po jego koniec. Jeśli wyczuwasz nierówności, to oznacza, że masz włosy wysokoporowate i powinnaś podjąć specjalną pielęgnację regenerującą i naprawczą. Jak dbać o włosy wysokoporowate, by były zdrowe i pięknie wyglądały?

Pielęgnacja włosów porowatych

Pielęgnacja włosów porowatych to szczególne zadanie, bo nie dość, że będziemy potrzebowały dużej ilości kosmetyków, to musimy się nauczyć nimi odpowiednio posługiwać. Co bardzo ważne – nikt z nas nie jest w stanie zmienić swoich włosów. Musimy je zaakceptować i dobrać odpowiednią pielęgnację, bo tylko w taki sposób zobaczymy spodziewane rezultaty. W przypadku włosów wysokoporowatych ideałem będzie przejście do włosów niskoporowatych, które będą zdrowe i gładkie, a jedyne czego potrzebują to oleje, masło shea, odżywki z ziołami i proteiny. Już pielęgnacja włosów średnioporowatych będzie mało wymagająca. Wystarczą im odżywki z proteinami jedwabiu, mleka, pszenicy i keratyny, np. . Do tego etapu należy przejść powoli, stosując się do zaleceń. Włosy porowate na pewnym etapie nie będą akceptowały masek, podczas gdy w innych olei. Pielęgnacja włosów porowatych to wyzwanie, ale warto je podjąć, jeśli zależy nam na trwałej poprawie kondycji włosów.

Artykuły dla Ciebie

  • Oleje z aloesu, mocznika, miodu, winogron to dobry początek odbudowy włosów wysokoporowatych. Odżywkę nakładajmy po umyciu włosów, a potem spłuczmy włosy płukanką octową, która domknie łuski pasm i dokładnie oczyści skórę głowy. Oleje i maski, np. Stara Mydlarnia szampon z odżywką z olejem argonowym pomogą nam pozbyć się uczucia sianowatych, suchych włosów. Będą mniej podatne na płatanie i puszenie. Dobrze jest zrezygnować na pewien czas z zabiegów chemicznych, farbowania, ondulacji. Olej będzie odżywiał, nawilżał i chronił warstwę ochronną. Proponowane oleje to: winogronowy, makadamia, arganowy, lniany. Unikajmy oleju kokosowego, masła shea i oleju rycynowego, bo dłuższą metę będą wysuszały włosy.
  • Olejowanie włosów na sucho warto zastąpić metodą na mokro: z odżywką, serum lub po spryskaniu włosów mgiełką.

Szampon do włosów porowatych

Szampon drogeryjny może pogłębić zniszczenia włosów i podrażnić skórę głowy, dlatego szampon do włosów porowatych powinien być dopierany z dużą uwagą. Polecane do tego typu pasm są szampony bez SLS Green Pharmacy, które będą delikatnie myły, a nie pozbywały się ochronnych łusek włosa. Szampon z SLS może być stosowany raz w tygodniu, aby nie mieć uczucia niedomytych włosów. Należy jak najszybciej pozbyć się szamponu, który powoduje szorstkość i przetłuszczenie włosów wysokoporowatych.

Odżywki do włosów wysokoporowatych

Odżywki i maski do włosów wysokoporowatych warto stosować po każdym myciu. Jeśli uważamy, że są zbyt obciążające, zmieńmy je na delikatniejsze i lżejsze lub stosujmy krócej. Nie polecana jest natomiast metoda z czepkiem i ręcznikiem – głowa pod wpływem ciepła przetłuszcza się a gruczoły łojowe pracują ze zdwojoną siłą. Polecane odżywki to te nawilżające, które zapobiegają utracie wody i głębszemu wysuszeniu włosa, np. Nivea Hydro Care. Możemy wzbogacić ją dowolnym olejem lub zdecydować się na maskę z olejkami. Aby przedłużyć ten efekt, stosujmy odżywki bez spłukiwania, bo takie włosy wysokoporowate lubią najbardziej.

A co można powiedzieć o bardzo popularnych odżywkach silikonowych i proteinowych? Włosy wysokoporowate dobrze reagują na silikony w odżywkach i serum, ale gorzej, gdy są umieszczone w szamponach. Keratyna z kolei wypełnia ubytki, a takiej zdolności nie posiadają ani silikony ani oleje. Niestety, często nie jest dobrze tolerowana przez bardzo zniszczone włosy. Aby zwiększyć jej tolerancję warto po zastosowaniu keratyny nałożyć na włosy olej, który wygładzi fryzurę i nieco ją dociąży.

 f-vitalderm-restoring-shampoo-odbudowujacy-szampon-do-wlosow-z-olejem-arganowym-400-ml Jak dbać o włosy wysokoporowate?
Szampon z olejem arganowym
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Płukanki na włosy porowate

Właściwie można to streścić do jednej zasady – płukanki do włosów porowatych nie powinny być ziołowe, bo te na dłuższą metę wysuszają. Zamiast nich polecane są płukanki aloesowe (ekstrakt z aloesu wymieszać z wodą) i z octem jabłkowym (łyżeczka octu na szklankę wody).