IPL: na czym polega zabieg, jakie są jego efekty, zalety, wady i przeciwwskazania

IPL to skrót, który znany jest niejednej kobiecie dbającej o swój wygląd zewnętrzny w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Metoda IPL bardzo często mylona jest z laserem (wielu kosmetologów nazywa jednak IPL laserem kosmetycznym), który wykazuje znacznie silniejsze działanie, jednak warto wiedzieć o tym, iż dzięki niej można w bardzo skuteczny sposób poprawić wygląd skóry, zamykając popękane naczynka, usuwając przebarwienia słoneczne, zmniejszając widoczność zmarszczek i zmian trądzikowych, a nawet pozbywając się na jakiś czas zbędnego owłosienia. Co jednak warto wiedzieć o metodzie IPL i na czym polegają zabiegi przy jej użyciu?

Czym charakteryzuje się IPL?

IPL to skrót od angielskiego wyrażenia Intense Pulse Light oznaczającego impulsywne źródło światła. Laser kosmetyczny IPLdziała na zasadzie wytwarzania wiązki promieni świetlnych, które odznaczają się różną długością oraz rozproszeniem. Dzięki temu mogą one docierać do różnych warstw skóry, pomagając tym samym poprawić w znaczący sposób jej wygląd. Przy pomocy IPLmożliwe jest usuwanie naczynek pojawiających się na twarzy i na nogach, fotoodmładzanie skóry (zmniejszanie widoczności zmarszczek mimicznych), redukcja przebarwień (w szczególności tych posłonecznych), a także walka z trądzikiem, rumieniem, rozstępami, rozszerzonymi porami, piegami, a także niechcianym owłosieniem. Zabiegi przy użyciu specjalnego urządzenia przeprowadzane są wyłącznie w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, ponieważ wymagają one posiadania fachowej wiedzy potwierdzonej odpowiednim doświadczeniem.

IPL to nie laser

IPL bardzo często nazywany jest laserem, ponieważ zabiegi przeprowadzane są przy użyciu fal świetlnych, jednak nic bardziej mylnego. Pomiędzy urządzeniem IPL a laserem istnieje jednak kilka kluczowych różnic, jednak najważniejszą jest to, że światło lasera to spójna wiązka światła o konkretnej długości fali, czego nie można niestety powiedzieć o IPL, ponieważ wytwarza on fale o różnej długości. Wielu kosmetologów nazywa jednak IPL laserem kosmetycznym, co nie jest aż tak rażącym błędem, biorąc pod uwagę fakt, iż prawdziwe lasery nazywane są laserami medycznymi.

Na czym polegają zabiegi przy użyciu urządzenia IPL?

Sam zabieg nie jest zbyt skomplikowany i bolesny a odbywa się przy pomocy specjalnej głowicy, na której końcówkę kosmetolog nakłada określony filtr. Dzięki temu urządzenie może emitować fale świetlne o określonej długości, która uzależniona jest w szczególności od danego problemu skórnego, a także od rodzaju skóry. Jeśli chodzi natomiast o skuteczność zabiegu, to warto wiedzieć o tym, iż jest ona uzależniona od odpowiedniego doboru długości fal, a także ilości zastosowanych impulsów.

Dla kogo przeznaczone są zabiegi IPL?

Zabiegi przy użyciu urządzenia IPL przeznaczone dla wszystkich tych kobiet, które zmagają się z takimi problemami, jak zmarszczki, trądzik, przebarwienia, rozszerzone naczynka oraz niechciane owłosienia. Warto jednak wiedzieć o tym, iż głównym warunkiem do poddania się zabiegowi jest ukończenie 25 roku życia. Najlepsze efekty zabiegu widoczne są u kobiet, które mają bardzo jasną skórę, która pozbawiona jest łojotoku. Jeśli chodzi natomiast o panie mające ciemną karnację, to powinny one raczej zrezygnować z zabiegu, ponieważ w większości przypadków okazuje się on całkowicie nieskuteczny.

Wygląd skóry po zabiegu

Zabiegi kosmetyczne przy zastosowaniu urządzenia IPL odznaczają się dosyć wysoką skutecznością, jednak tuż po ich przeprowadzeniu skóra może nie wyglądać zbyt atrakcyjnie. W przypadku zmniejszania widoczności zmarszczek skóra może być lekko zaczerwieniona, jednak w ciągu jednej doby wszystko powinno wrócić do normy. Kobiety, które decydują się na usunięcie zmian naczyniowych, powinny liczyć się z tym, iż w miejscu poddawanemu zabiegowi może pojawić się siniak, który po upływie kilku dni powinien wchłonąć się w skórę. Nieco gorzej skóra będzie wyglądać po zabiegu usuwania przebarwień, ponieważ przez pierwszych kilka dni widoczne będą na jej powierzchni dosyć ciemne plamy, które jednak wraz z biegiem czasu ulegną rozjaśnieniu.

Najważniejsze zalety i wady IPL

Największą wadą zabiegów IPL jest chwilowe pogorszenie się zarówno stanu, jak i wyglądu skóry, dlatego też przez 24 godziny po jego przeprowadzeniu lepiej nie wychodzić z domu. Inaczej nieco wygląda sytuacja w przypadku usuwania przebarwień, ponieważ przez kilka pierwszych dni zmiany zaczynają ciemnieć, znikając zazwyczaj po upływie około 2 tygodni. Poddając się zatem takiemu zabiegowi, warto postarać się o nieco dłuższy urlop, aby bez konieczności nie opuszczać domu. Jeśli chodzi natomiast o zalety zabiegu, to można spodziewać się znaczącej poprawy wyglądu skóry poprzez redukcję zmarszczek, przebarwień, zmian trądzikowych oraz innych skórnych problemów. Kolejną bardzo ważną zaletą IPL jest to, iż zabieg jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia i jeśli przeprowadzany jest przez doświadczoną osobę, to nie powinien wywołać żadnych działań niepożądanych.

Czy przy pomocy IPL można pozbyć się raz na zawsze włosów?

W wielu gabinetach kosmetycznych urządzenie IPL wykorzystywane jest do depilacji niechcianych włosków, jednak twierdzenie, iż przy pomocy IPL możliwe będzie usunięcie wszystkich włosków raz na zawsze jest niestety błędne. Działania IPL nie można porównywać do działania laserów diodowych czy aleksandrytowych, które trwale usuwają włosy wraz z cebulkami. Niestety po zabiegu IPL włoski dosyć szybko odrastają z powrotem, ponieważ wiązka światła pochłaniana jest nie tylko przez melaninę, ale również przez całe jej otoczenie.

Przeciwwskazania do zabiegów IPL

Pomimo tego, iż zabiegi kosmetyczne przy użyciu urządzenia IPL wykazują się dosyć dużą skutecznością, to jednak nie każda osoba może zdecydować się na ich przeprowadzenie. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić w szczególności:

  • choroby nowotworowe,
  • łuszczycę, bielactwo,
  • stosowanie terapii hormonalnej,
  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • skłonność do przebarwień,
  • padaczkę,
  • posiadanie rozrusznika serca,
  • zmaganie się z problemem fotodermatozy
IPL: na czym polega zabieg, jakie są jego efekty, zalety, wady i przeciwwskazania
5 (100%) 5 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.