Inseminacja – na czym polega i jak się do niej przygotować?

Inseminacja – zabieg, który stanowi jedną z metod walki z problemem niepłodności. Na czym polega niniejsza procedura i jak się do niej przygotować? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Inseminacja to metoda leczenia niepłodności, którą z roku na rok interesuje się coraz więcej par marzących o posiadaniu potomka. Niniejsza procedura należy do jednych z najprostszych sposobów walki w powyższym problemem. Niemniej jednak, możliwa jest tylko wtedy, gdy jajowody kobiety są w pełni drożne. W celu zapłodnienia partnerki w większości przypadków wykorzystywane są plemniki partnera, zdarza się jednak, iż pochodzą one z banku nasienia.

Inseminacja – czym jest i na czym polega?

Inseminacja to zabieg polegający na bezpośrednim podaniu do jamy macicy przygotowanego wcześniej nasienia pobranego od partnera kobiety lub dawcy z banku nasienia. Specjalny preparat posiada wyselekcjonowane oraz odpowiednio przygotowane plemniki, które podawane są do jamy macicy przy pomocy bardzo cienkiego cewnika zapewniającego ominięcie bariery śluzu szyjkowego oraz znajdujących w nim bakterii i przeciwciał. Niniejsza procedura przeprowadzana jest w czasie naturalnej lub stymulowanej za pośrednictwem hormonów owulacji.

Rodzaje inseminacji

Ze względu na metodę podania nasienia możemy wyróżnić trzy typy inseminacji:

 • Inseminację domaciczną (IUI) – cieszącą się obecnie największą popularnością;
 • Inseminację doszyjkową (ICI); oraz
 • Inseminacją dojajowodową (ITI) – która ze względu na bardziej skomplikowaną formę podania, a taka samą skuteczność jak w przypadku inseminacji domacicznej, jest stosowana stosunkowo rzadko.

Ze względu na rodzaj podanego nasienia możemy wyróżnić dwa rodzaje inseminacji:

 • Inseminację nasieniem partnera – podczas której nasienie wykorzystywane do przeprowadzenia niniejszej procedury pobierane jest od partnera w dniu zaplanowanego zabiegu.
 • Inseminację nasieniem dawcy – rodzaj zabiegu wykorzystywany wtedy, gdy nasienie partnera nie spełnia określonych kryteriów (na przykład, gdy plemniki cechują się niedostateczną ruchliwością lub, gdy ich liczba jest zbyt niska). Nasienie dawcy wykorzystywane podczas inseminacji poddawane jest okresowi tak zwanej karencji, w czasie której wykonywane są niezwykle szczegółowe badania makrobiologiczne oraz takie, które mają na celu wykluczenie obecności potencjalnych wirusów, lub innych organizmów mogących stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowi matki i dziecka.

Inseminacja – wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Zabieg inseminacji stanowi technikę wspomagania rozrodu przeznaczoną dla par, które posiadają istotne problemy z zajściem w ciąże. Niniejsza procedura może być wykorzystywana zarówno wtedy, gdy problemy z płodnością dotyczą mężczyzn, jak i wtedy, kiedy problemy te występują u kobiet.

W przypadku mężczyzn, wśród najczęstszych komplikacji stanowiących podstawę do przeprowadzenia zabiegu, możemy wyróżnić:

 • Znaczące odchylenia parametrów nasienia, takie jak: niedostateczna liczba plemników lub ich niedostateczna ruchliwość w badanym ejakulacie;
 • Zaburzenie ejakulacji (obejmujące problemy z wytryskiem, które w znacznym stopniu wpływają na sprawność seksualną partnera oraz jego zdolności do rozrodu).

W przypadku kobiet, wśród najczęstszych komplikacji stanowiących podstawę do przeprowadzenia zabiegu inseminacji, możemy wyróżnić:

 • Zaburzenia owulacji, w tym nieregularne miesiączki, lub ich brak;
 • Endometriozę – zaburzenie charakteryzujące się obecnością błony śluzowej macicy poza jej jamą. W wyniku niniejszej choroby, kobiety zmagają się z szeregiem dotkliwych objawów, jednym z nich jest niepłodność;
 • Niepłodność idiopatyczną – czyli niepłodność, której przyczyna nie jest możliwa do ustalenia;
 • Nieprawidłowości związane za budową układu rozrodczego u kobiet – jednakże warunkiem do przeprowadzenia zabiegu inseminacji jest zachowanie pełnej drożności jajowodów;
 • Zespół Policystycznych Jajników – z którym związane są istotne zaburzenia hormonalne stanowiące w wielu przypadkach przyczynę niepłodności kobiety.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań stanowiących podstawę do wykluczenia możliwości przeprowadzenia zabiegu inseminacji możemy wyróżnić:

 • Niedrożność jajowodów;
 • Przewlekłe stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej;
 • Choroby nowotworowe zlokalizowane w żeńskich narządach rodnych;
 • Obecność (w badanej spermie) bakterii oraz wirusów, które w znacznym stopniu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka; oraz
 • Nieodpowiednie parametry nasienia partnera, w takim przypadku należy jednak pamiętać o możliwości zapłodnienia przy pomocy nasienia pobranego od dawcy z banku nasienia.

Inseminacja – przebieg leczenia krok po kroku

Zabieg inseminacji wymaga odpowiedniego przygotowania. Cały proces składa się z kliku etapów obejmujących między innymi:

 • Przeprowadzenie badań kontrolnych;
 • Stymulację hormonalną; oraz
 • Samą procedurę zabiegu.

ETAP PIERWSZY: Badania kontrolne niezbędne do przeprowadzenia zabiegu:

Wśród badań, które kobiety powinny przeprowadzić przed przystąpieniem do zabiegu inseminacji, możemy wyróżnić:

 • Kontrolne, ogólne badanie ginekologiczne;
 • Ocenę tak zwanej rezerwy jajnikowej;
 • Badanie drożności jajowodów (Sono – HSG);
 • Badanie cytologiczne oraz badania mające na celu wykluczenie obecności poszczególnych wirusów, takich jak HIV, HCV, HBS;
 • Badanie mające na celu wykluczenie obecności chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak kiła oraz chlamydia.

Wśród badań, które mężczyźni powinni przeprowadzić przed zabiegiem inseminacji, możemy wyróżnić:

 • Badanie mające na celu określenie właściwości nasienia;
 • Badania mające na celu wykluczenie obecności poszczególnych wirusów, takich jak HIV, HCV, HBS;
 • Badanie mające na celu wykluczenie obecności chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak kiła oraz chlamydia.

ETAP DRUGI: Obejmujący stymulację hormonalną owulacji

Niniejszy etap ma na celu doprowadzenie do zwiększenia ilości dojrzewających komórek jajowych oraz uzyskanie odpowiednich oocytów, które umożliwią przeprowadzenie skutecznego zabiegu inseminacji.

ETAP TRZECI: Pobranie nasienia od potencjalnego ojca (męża/partnera)

Oddanie nasienia niezbędnego do przeprowadzenia zabiegu powinno nastąpić w dniu planowanej inseminacji. Przed wykonaniem procedury należy pamiętać o zachowaniu bezwzględnej wstrzemięźliwości seksualnej przez okres od 2 do 7 dni. Przestrzeganie niniejszego wskazania pozwala na uzyskanie wysokiej jakości nasienia, co znacznie zwiększa szansę na efektywność przeprowadzonego zabiegu. Po oddaniu nasienia, materiał trafia do laboratorium, gdzie poddany zostaje odpowiednim procedurom mającym na celu oddzielenie spermy od płynu nasiennego oraz wybranie najzdrowszych plemników (niniejszy etap trwa zazwyczaj od 40 do 60 minut).

ETAP CZWARTY: Zabieg inseminacji

Niniejszy zabieg w większości przypadków przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. W czasie jego trwania, lekarz prowadzący leczenie, przy pomocy bardzo cienkiego cewnika wprowadza bezpośrednio do macicy kobiety nasienie partnera. Całość procedury trwa zazwyczaj około 15 minut. Inseminacja jest całkowicie bezbolesna, a po jej zakończeniu można swobodnie powrócić do domu.

Inseminacja – skuteczność

Szacowana efektywność niniejszej metody wynosi od 10 do 25% na jeden cykl owulacyjny. Nie należy się jednak zrażać, jeśli zabieg pierwszej inseminacji okaże się nieskuteczny. Niemniej jednak, nie jest wskazane, aby niniejszą procedurę powtarzać wielokrotnie. Zaleca się, aby do niniejszej metody zapłodnienia podchodzić maksymalnie 6 razy. Jeśli, pomimo wykorzystania wszystkich prób, pacjentce nadal nie udało się zajść w ciąże, należy rozważyć inne sposoby walki z problemem niepłodności (na przykład metodę zapłodnienia pozaustrojowego, znanego pod nazwą In vitro).

Inseminacja – koszt zabiegu

Koszty niniejszego zabiegu w znacznym stopniu uzależnione są od klinik, w której planujemy go przeprowadzić oraz od tego, czy nasienie pochodzi od partnera, czy od dawcy z banku nasienia. Niemniej jednak, cena pojedynczego zabiegu wynosi około 500 – 700 złotych. Nie jest to jednak cena obejmująca cały proces leczenia, do niniejszej kwoty należy dodać koszty wizyt w gabinecie ginekologa, koszty badań kontrolnych oraz ewentualnej stymulacji hormonalnej owulacji.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.