Ile kalorii ma banan? Poznaj jego właściwości i wartości odżywcze

Banany to owoce, za którymi przepadają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Zawierają one bardzo duże ilości potasu, dlatego tez powinny stanowić nieodłączny element codziennej diety każdej osoby, która zmaga się z nadciśnieniem. Oprócz tego zawierają bardzo duże ilości witamin i minerałów, które są niezbędne do tego, aby organizm mógł funkcjonować w odpowiedni sposób. Jakie właściwości lecznicze płyną ze spożywania bananów? Ile kalorii ma banan?

Wartości odżywcze bananów

Banany to jedne z najstarszych owoców, ponieważ uprawiane były już kilka tysięcy lat temu w Malezji, skąd dotarły do Indii, a następnie do Afryki, gdzie uprawiane są do dziś. Banany to bardzo dobre źródło witaminy A, witamin z grupy B, oraz witamin C, E, K, a także fosforu, wapnia, potasu, magnezu i błonnika. Niestety na plantacjach banany zrywane są wtedy, gdy są one jeszcze zielone, a następnie ładuje się je na statki i zamyka w chłodni, aby do Europy nie trafiły one przejrzałe. Banany dojrzewają bardzo powoli w chłodniach, przez co nie są one tak smaczne, jak świeże banany zerwane prosto z drzewa, a także nie zawierają tylu wartości odżywczych.

Ile kalorii ma banan?

Banany to owoce, które mają dosyć duże ilości cukru, przez co są bardzo kaloryczne. W 100 g bananów znajduje się 89 kcal, jednak sięgając po jeden średniej wielkości banan, organizm otrzymuje aż 107 kcal. Po banany nie powinny zatem sięgać osoby, które chciałyby zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ponieważ banany są bardzo tuczące. Z tego też względu mogą znaleźć się w diecie wyłącznie tych osób, które chciałyby nieco przytyć.

Banany a nadciśnienie

Potas to pierwiastek, który pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, a jednym z lepszych jego źródeł są właśnie banany. W 100 gramowym bananie znajduje się aż 358 mg żelaza, czyli niemal o 100 g więcej niż w pomidorach. Z tego też względu banany powinny znaleźć się w codziennej diecie osób, które zmagają się z nadciśnieniem, jednak warto po nie sięgać również w celach profilaktycznych, aby zapobiec ryzyku pojawienia się w przyszłości problemów nadciśnieniem.

Banany a problemy żołądkowe

Wrzody żołądka to bardzo poważny problem, jednak spożywając każdego dnia banany, dochodzi do pobudzenia wydzielania śluzu, który tworzy wewnątrz organizmu ochronną warstwę, która zapobiega powstawaniu uszkodzeń. Substancje znajdujące się w bananie pomagają ponadto wyeliminować z organizmu bakterię Helicobacter pylori, która przyczynia się do rozwoju choroby wrzodowej. Warto również wiedzieć o tym, iż banany wspomagają walkę z niestrawnością i wzdęciami, dlatego też osoby, które cierpią na takie dolegliwości, powinny się delektować bananami każdego dnia.

Banany a cholesterol

Pektyny to rodzaj błonnika pokarmowego, który znajduje się w bananach, a jednym z głównych jego zadań jest obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się plantany, czyli niedojrzałe banan, jednak w Polsce są one niestety niedostępne. Można zatem wprowadzić do menu banany żółte, choć efekty nie są tak dobre, jak w przypadku platanów.

Banany a wygląd skóry

Witaminy A, C oraz E to bardzo silne przeciwutleniacze, które walcząc z wolnymi rodnikami, pomagają chronić skórę przed jej szybszym starzeniem się. Niezwykle ważne jest również to, iż witamina C wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu odzyskuje ona swoją jędrność i elastyczność. Zmarszczki, które widoczne są na twarzy, ulegają spłyceniu, jednak najważniejsze jest to, iż wspomniane powyżej witaminy zapobiegają powstawaniu nowych zmarszczek.

Banany a cukrzyca

Cukrzyca to bardzo niebezpieczna choroba, dlatego też osoby, które się z nią zmagają, powinny wybierać produkty, które odznaczają się niskim indeksem glikemicznym. Niestety bananów nie można zaliczyć do tego grona, ponieważ mają one dosyć wysoki indeks glikemiczny wynoszący 60. Wielu osobom wydaje się, iż największe skoki glukozy we krwi wywołują słodycze, jednak licznie przeprowadzone badania dowiodły, iż to właśnie banany oraz ziemniaki tuż po zjedzeniu powodują bardzo wysoki wzrost poziomu cukru we krwi. Warto przy tym pamiętać, iż im bardziej dojrzałe banany, tym ich indeks glikemiczny jest wyższy.

Banany a rak nerek

Jakiś czas temu przeprowadzono badania, które polegały na podawaniu grupie kobiet dosyć dużej ilości bananów. Dowiedziono wówczas, iż banany obniżają ryzyko pojawienia się nowotworu nerek, jednak warto również wiedzieć o tym, iż zielone banany z uwagi na zawartość specjalnej skrobi mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju raka okrężnicy.

Banany a miesiączka

Magnez znajdujący się w bananach wykazuje właściwości rozluźniające i rozkurczowe, dlatego też spożycie bananów w trakcie miesiączki pomaga załagodzić ból brzucha. Bardzo przydatna jest również witamina B6, która pomaga załagodzić objawy PMS, a także sprzyja regulacji cyklu menstruacyjnego.

Zastosowanie skórki z banana

Skórka z bananów zazwyczaj ląduje w śmietniku, ponieważ nie nadaje się do spożycia, jednak warto wiedzieć o tym, iż ją również można wykorzystać. W jaki jednak sposób? W tradycyjnej medycynie wschodniej skórka z bananów wykorzystywana jest do leczenia kurzajek, jednak sprawdza się również bardzo dobrze w przypadku ukąszeń komarów. W celu zmniejszenia obrzęku oraz swędzenia miejsce ukąszenia należy pocierać dokładnie umytą skórką z banana. Wewnętrzną warstwą skórki można również pocierać zęby, dzięki czemu ich kolor powinien się nieco rozjaśnić. Taki zabieg należy powtarzać kilka razy w tygodniu, dzięki czemu efekty z pewnością będą zadowalające. Największą zaletą takiej metody wybielania zębów jest fakt, iż skórka z bananów jest całkowicie bezpieczna dla zębów, ponieważ zawiera wyłącznie naturalne witaminy i minerały.

Zastosowanie bananów w kuchni

Banany najczęściej zjada się na surowo w czystej postaci, jednak można je również wykorzystać w inny sposób. Jakie cuda można jednak wyczarować z bananów? Można wśród nich wymienić przede wszystkim:

  • banany zapiekane z ryżem
  • koktajle bananowe
  • bananowe puree
  • sałatki owocowe
  • kasza manna z bananami
  • napój mleczny z bananami
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.