Ibuprofen – lek przeciwbólowy, działanie, cena, dawkowanie, przeciwskazania

Leki przeciwbólowe to podstawowy środek w każdej domowej apteczce. Nosimy je w portfelu, mamy je w szafce w pracy, a także w samochodowej apteczce. Do tego można je kupić praktycznie w każdym sklepie czy na stacji benzynowej. Dostępne są bez recepty i dla każdego. Można z powodzeniem kupić też leki przeciwbólowe dla dzieci. A nawet zwierzęta mają odpowiedniki leków przeciwbólowych. Najsłynniejsze leki zawierają paracetamol, aspirynę lub ibuprofen. Ten ostatni jest też niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, dlatego może być stosowany nie tylko na ból, ale też do leczenia zapaleń różnego typu. Co jeszcze warto wiedzieć o ibuprofenie?

Co trzeba wiedzieć o lekach przeciwbólowych?

Leki przeciwbólowe mają na celu uśmierzyć lub zmniejszyć ból. Jego przyczyna może być różna np. upadek, migrena, zatrucie pokarmowe, dlatego też potrzebne są różne środki. Według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia są trzy podgrupy leków przeciwbólowych ze względu na stopień bólu. W pierwszej grupie leków nieopioidowych wyróżnia się między innymi ibuprofen, który jest zarazem niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. W tej grupie znajduje się też kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna czy paracetamol. Leki klasyfikowane w pierwszej grupie można kupić bez recepty.

Druga i trzecia grupa to leki opioidowe – słabe i silnej. Tutaj wyróżnia się między innymi kodeinę czy morfinę. Ale te leki wydawane są tylko i wyłącznie na receptę z przepisu lekarza do leczenia dolegliwości bardzo silnych jak na przykład ból przy nowotworach.

Ponieważ każdy lek działa inaczej na organizm czasem lek może w ogóle nie zadziałać, a innym razem może spowodować wystąpienie efektów niepożądanych. Warto też zauważyć, że inne leki przeciwbólowe stosuje się przy gorączce, a inne przy zapaleniu stawów, któremu również towarzyszy ból.

Ibuprofen – lek na ból i zapalenie

Najpowszechniejszy w użyciu jest ibuprofen, ponieważ może być stosowany zarówno w łagodzeniu dolegliwości bólowych jak i przy zapaleniach różnego typu. Ibuprofen hamuje syntezę prostaglandyn, dzięki czemu uzyskuje się działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Podczas hamowanie syntezy i odwracalnej cyklooksygenazy dochodzi do przemiany kwasu arachidonowego w prostaglandyny. Często ibuprofen stosuje się w postaci soli argininowych albo lizyny, aby jeszcze poprawić jego rozpuszczalność, ponieważ nie jest dobrze rozpuszczalny w wodzie.

Ibuprofen został opracowany przez firmę Boots w roku 1960. Ale dopiero od roku 1980 stał się łatwo dostępny na całym świecie, a Światowa Organizacja Zdrowia wpisała go na listę leków podstawowych.

Ibuprofen najczęściej podaje się przez przyjmowanie doustne oraz pozajelitowe. Najlepiej po posiłku, aby zminimalizować możliwe skutki uboczne. Jest to skuteczne, ponieważ lek szybko się wchłania w jelicie cienkim oraz w żołądku. Po około 20-30 minutach od podania dawki można liczyć na efekt. Maksymalne stężenie ibuprofen osiąga po 1-2 godzinach od zażycia. Ibuprofen bardzo skutecznie łączy się z białkami plazmatycznymi przez co może rozprzestrzeniać się w tkankach. Większość procesu metabolicznego ibuprofenu odbywa się w wątrobie, a lek w 90% wydalany jest z moczem w ciągu 24 godzin od zażycia. Z tego też powodu długotrwałe zażywanie ibuprofenu może prowadzić do osłabienia wątroby oraz nie jest to lek polecany dla osób, które już mają problemy z wątrobą.

Kiedy stosować ibuprofen?

Ibuprofen działa na trzech polach: przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Można go spotkać w lekach takich jak: Acatar, Dip Rilif, Ibuprofen czy Metafen. Można go stosować praktycznie przy każdej dolegliwości bólowej. Najczęściej jednak stosowany jest przy gorączce, bólach miesiączkowych, bólach zębów, bólach głowy jako środek przeciwbólowy. A także jako niesteroidowy lek przeciwzapalny przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, po urazach, w stanach zapalnych mięśni, stawów, ścięgien czy torebek stawowych. A także w innych dolegliwościach zapalnych w tym przy półpaścu. Ibuprofen może być też składnikiem żeli i maści przeciwzapalnych tak często stosowanych przez osoby uprawiające sport, leczących kontuzje czy na przykład doraźne bóle wynikające z przeforsowania fizycznego.

Ibuprofen
Kliknij i sprawdź ceny!

Przeciwwskazania do stosowania

Przede wszystkim przeciwwskazaniem do stosowania ibuprofenu jest alergia. Reakcja alergiczna może się pojawić w postaci wysypki, rumieniu czy opuchlizny. Warto wiedzieć, że alkohol nasila działanie ibuprofenu. Ibuprofenu nie można podawać między innymi przy:

  • chorobie wrzodowej,
  • astmie,
  • niewydolności nerek,
  • niewydolności wątroby,
  • niewydolności serca,
  • przy podawaniu innych leków NLPZ,
  • przy alergii na ten składnik.

Także osoby chore na cukrzycę czy mające problemy z układem pokarmowym muszą być ostrożne w przyjmowaniu ibuprofenu, a najlepiej skonsultować branie tego leku ze swoim lekarzem prowadzącym. Ponieważ ibuprofen działa przeciwzakrzepowo nie powinny go brać także osoby z osłabionym krzepnięciem krwi. Także kobiety w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży nie powinny stosować tego leku. Ibuprofenu nie można też mieszać z innymi lekami przeciwbólowymi jak aspiryna czy paracetamol. Jeśli bierzemy już jeden lek przeciwbólowy i nie odnotowujemy skutków niepożądanych to należy kontynuować zażywanie tego leku. Lub też odczekać aż zostanie on wydalony z organizmu i dopiero wtedy zażyć inny lek.

Skutki uboczne

Jak każdy lek i ibuprofen może mieć wiele skutków ubocznych. Długotrwałe i regularne zażywanie ibuprofenu może prowadzić do osłabienia wątroby, a nawet krwawienia ze strony układu pokarmowego. A także można mieć biegunkę, niestrawność, ból brzucha czy nudności. Mogą wystąpić także objawy dermatologiczne jak pokrzywka, rumień czy nadwrażliwość. Także układ nerwowy może dać nam znać, że ibuprofen źle działa na organizm. Będą to objawy takie jak ból i zawroty głowy, ospałość a nawet problemy z krążeniem. Niestety objawem niepożądanym może być też nadciśnienie, a nawet problemy z sercem. Również nerki nie pozostają obojętne. Ibuprofen może osłabić ich pracę, a poziom azotu mocznika może się podnieść.

Łączenie ibuprofenu z innymi lekami bez konsultacji z lekarzem również może nieść za sobą wiele efektów niepożądanych. Jeśli zażyje się go z aspiryną na pewno zmniejszy efekty przeciwzakrzepowe, jakie otrzymuje się po zażyciu tego kwasu. Z kolei w połączeniu z lekami hipotensyjnymi może zmniejszać działanie leków przeciw nadciśnieniu, a także pogorszyć stan zdrowia u osób z zaburzoną czynnością nerek. Także do pogorszenia pracy nerek prowadzi zażywanie paracetamolu i ibuprofenu razem.

Co ciekawe prowadzone są badania na różnych polach, aby określić jeszcze dokładniej wpływ zażywania ibuprofenu na organizm. Okazuje się, że zażywanie ibuprofenu może prowadzić do spadku libido czy zmniejszenia płodności, a także spadku masy mięśniowej. Z drugiej jednak strony prowadzone są badania nad ibuprofenem jako środkiem do regeneracji organizmu i wydłużania życia. Dlatego też można powiedzieć, że jest to jeden z ciekawszych leków, mimo iż widnieje na liście leków podstawowych.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.