Helicobacter pylori – najczęstsza przyczyna wrzodów Twojego żołądka

Szacuje się, że ponad połowa ludzkości jest zakażona Helicobacter pylori. Około 80% dorosłych Polaków jest nosicielem tego drobnoustroju. Bakteria ta zaliczana jest do pałeczek. Żyje w śluzie pokrywającym nabłonek żołądka w okolicy odźwiernika, części żołądka która oddziela go od dwunastnicy. Bakterie te posiadają wici pozwalające im na poruszanie się w gęstym śluzie. Bakteria zaobserwowana została po raz pierwszy jeszcze w XIX wieku, ale dopiero w 1982 roku udało się wyhodować ją w laboratorium, co pozwoliło na dalsze badania. Dość szybko odkryto chorobotwórcze właściwości bakterii za co autorzy okrycia, Barry Marshall i Robin Warren otrzymali nagrodę Nobla.

Dlaczego Helicobacter pylori jest groźna dla zdrowia

Helicobacter pylori uznawana jest za najczęstszą przyczynę wrzodów żołądka i dwunastnicy. Bakteria ta żyje w śluzie w części przedodźwiernikowej żołądka. Aby przetrwać w silnie kwasowym środowisku bakteria wydziela enzym – ureazę. Rozkłada ona mocznik do amoniaku, który z kolei neutralizuje kwas żołądkowy. Kiedy bakterię się namnażają uszkadzają warstwę śluzu chroniącą ścianę żołądka przed kwasem. W ten sposób bakterie doprowadzają do powstawania stanu zapalnego i wrzodów żołądka. U większości osób zakażenie przebiega jednak bezobjawowo i tylko niewielki procent zarażeń skutkuje wystąpieniem objawów chorobowych.

Pamiętaj! Wrzody żołądka

Jeśli cierpisz na przewlekłe dolegliwości żołądkowe warto jest zbadać się na obecność Helicobacter pylori w układzie pokarmowym – są one najpopularniejszą przyczyną wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Choroby wywoływane przez Helicobacter pylori

Zakażenie Helicobacter pylori podnosi ryzyko wystąpienia chorób układu trawiennego. Bakterie te mogą być przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka oraz powstawania wrzodów żołądka. Jest też najczęstszą przyczyną powstawania owrzodzenia dwunastnicy – 4 na 5 osób dotkniętych tą chorobą jest zakażonych Helicobacter pylori. Zakażenie tą bakterią zwiększa również ryzyko nowotworu żołądka, gdyż długotrwale utrzymujący się stan zapalny błony śluzowej może prowadzić do rozwoju nowotworów jak rak żołądka czy chłoniak błony śluzowej żołądka.

Objawy zakażenia Helicobacter pylori

W większości przypadków zakażenie przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak wystąpią objawy to są one podobne do zwykłego zatrucia pokarmowego. Objawy te obejmują:

 • ból w górnej części brzucha

 • nudności

 • wymioty

 • niekiedy utrata łaknienia

inne możliwe objawy wynikają z rozwoju chorób związanych z obecnością bakterii w przewodzie pokarmowym, są to jednak pośrednie objawy zakażenia.

Jak wykryć obecność Helicobacter pylori w organizmie?

W celu wykrycia Helicobacter pylori można zastosować metody nieinwazyjne. Dobrym sposobem na wykrycie bakterii jest ureazowy test oddechowy. Pacjent otrzymuje doustnie mocznik zawierający izotop radioaktywnego węgla. Helicobacter pylori rozkłada mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla. CO2 usuwane jest z organizmu wraz z wydychanym powietrzem. Jeśli w wydychanym powietrzu w pojawi się znakowany węgiel oznacza to obecność bakterii w układzie pokarmowym. Całe badanie trwa około 30 minut. Inną metodą wykrywania zakażenia może być badanie krwi na obecność przeciwciał przeciwko Helicobacter pylori. Do diagnozy możliwe jest również zastosowanie metod inwazyjnych jak gastroskopia z pobraniem wycinka błony śluzowej żołądka. Na dwa tygodnie przed badaniami na obecność bakterii należy odstawić leki z grupy inhibitorów pompy protonowej oraz antybiotyki gdyż mogą one zaburzyć wynik testów.

Jak wyleczyć zakażenie Helicobacter pylori

Aby całkowicie wyleczyć zakażenie należy usunąć wszystkie bakterie Helicobater pylori z przewodu pokarmowego. W tym celu stosuje się najczęściej trzy różne środki jednocześnie: dwa antybiotyki oraz inhibitor pompy protonowej zmniejszający wydzielanie kwasu w żołądku (na przykład omeprazol). Kuracja trwa do dwóch tygodni. Jeśli po pierwszej próbie zwalczenia zakażenia bakterie powrócą stosuje się nowy zestaw leków dobrany na podstawie wrażliwości danego szczepu bakterii. Niestety, coraz częściej bakterie uodparniają się na najpopularniejsze antybiotyki.

Swanson witamina C z dziką różą 250 kaps

Kliknij i sprawdź ceny!

Jak uniknąć zakażenia Helicobacter pylori

Szacuje się że 80% osób dorosłych w Polsce jest zakażonych Helicobacter pylori. Do zakażenia najczęściej dochodzi w wieku dziecięcym, często od własnej matki. U części dzieci zakażenie zostaje zwalczone przez organizm, w większości przypadków utrzymuje się ono jednak do końca życia. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt ze śliną lub fekaliami osoby zarażonej. Niebezpieczne mogą być więc francuskie pocałunki, picie ze wspólnej butelki, jedzenie zanieczyszczonymi rękoma, niektóre zachowania seksualne czy niedotrzymanie zasad higieny po skorzystaniu z publicznej toalety. Trwają prace nad szczepionką przeciw Helicobacter pylori, nie jest ona jednak obecnie dostępna.

Ważne! Kiedy udać się do lekarza

Samo zakażenie Helicobacter pylori nie musi wywoływać negatywnych dla zdrowia skutków. Jeśli jednak wystąpią u ciebie niepokojące objawy zgłoś się do lekarza!

Dieta pomocna w walce z Helicobacter pylori

Ponieważ leczenie farmakologiczne zazwyczaj nie stosuje się u osób u których zakażenie przebiega bezobjawowo domowym sposobem radzenia sobie z Helicobacter pylori może być dieta. Warto zadbać o regularność posiłków. Jedzenie często i małymi porcjami pozwala uniknąć zarówno przejedzenia, jak i silnego głodu. Pozwala to zredukować ilość wydzielanego kwasu żołądkowego. Posiłki należy dokładnie przeżuwać. Produkty wskazane w diecie przeciw Helicobacter pylori:

 • brokuły

 • żurawina

 • czosnek, oregano, rumianek, lukrecja, cynamon

 • produkty bogate w witaminę oraz w witaminę C

Produkty których należy unikać:
 • gazowane napoje, kawa, alkohol, mocna herbata

 • ostre przyprawy

 • ciężkostrawne, tłuste, smażone potrawy

 • cukry proste zawarte w cukierkach, czekoladzie, ciastach, dżemach

 • rośliny strączkowe, kapusta, nadmiar błonnika

Czy Helicobacter pylori jest zagrożeniem dla zdrowia

Bakteria ta jest bardzo powszechnie spotykana u ludzi. Ponieważ jednak u większości zarażonych nie daje objawów nie jest ona powszechnie zwalczana. Diagnozę i leczenie stosuje się głównie u osób u których wystąpiły objawy chorobowe, na przykład wrzody żołądka. Na szczęście większość objawów ustępuje samoistnie po usunięciu bakterii z przewodu pokarmowego. Do lekarza należy się udać jeśli wystąpią objawy chorobowe, nie ma jednak potrzeby leczenia jeśli zakażenie przebiega bezobjawowo.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.