Guzki koloidowe tarczycy – co oznaczają i czy są groźne?

Gdy słyszymy określenie „guzki tarczycy” nasze pierwsze kojarzenia wiążą się zapewne z nowotworem. Na szczęście jednak w znacznej części przypadków są to łagodne guzki, niestanowiące zagrożenia życia. Czym więc są guzki koloidowe i czy należy je leczyć? Wszystkie informacje na temat tych nieprawidłowości w tkance tarczycy znajdziecie właśnie tutaj.

Czym są guzki tarczycy?

W fizjologicznym organizmie prawidłowy miąższ tarczycy jest jednorodny, a podczas badania palpacyjnego jest ona gładka i dość spoista. Czasami jednak w tkance gruczołowej pojawiają się nieprawidłowe zmiany, zgrubienia, które są nazywane ogólnie guzkami. Mogą być one twardawe i zbite lub też wypełnione płynem, wtedy też nazywamy je torbielami. Guzki mogą być pojedyncze, może być ich kilka a nawet mogą zajmować prawie cały miąższ tarczycy. Guzki w gruczole tarczycowym mogą być wykrywane nawet u 30 % pacjentów, a największą ich część stanowią guzki koloidowe.

Guzki koloidowe – z czym mamy do czynienia?

Guzki koloidowe są łagodnymi zmianami zwyrodnieniowymi powstającymi w miąższu tarczycy w wyniku nadmiernego rozrostu prawidłowych tkanek gruczołu. Nie są więc związane z procesem nowotworowym, jednak w przypadku podejrzanych zmian należy określić ich charakter w trakcie procesów diagnostycznych. Guzki koloidowe mają postać niewielkich, okrągłych tworów, w środku wypełnionych substancją koloidową. Związek z ich powstawaniem może mieć nadmiar hormonów przysadkowych,choroba Hashimoto i niedobory jodu w organizmie.Zmiany te występują w społeczeństwie dosyć powszechnie, najczęściej u osób młodych i kobiet. Szacuje się, że nawet co druga kobieta może posiadać w tarczycy guzki, jednak z uwagi na ich łagodny charakter nie dają one zwykle objawów i często wykrywane są przypadkowo podczas rutynowych badań.

Jakie są objawy guzków koloidowych tarczycy?

Zmiany guzkowe tarczycy zazwyczaj przez dłuższy okres czasu nie dają żadnych specyficznych objawów. Zwykle objawy są odczuwane przez pacjentów dopiero gdy osiągną one spore rozmiary. Należą do nich uczucie ucisku i dyskomfortu a także problemy z oddychaniem oraz przełykaniem pokarmów. Warto wspomnieć, że guzki koloidowe często współistnieją z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, a ich objawy mogą się w takim przypadku nakładać. Niekiedy też, gdy zmiany osiągają naprawdę pokaźne rozmiary, można zauważyć widoczne gołym okiem wybrzuszenie na szyi, jednak z uwagi na ich łagodny rozwój, objaw ten występuje bardzo rzadko.

Guzki koloidowe tarczycy – diagnostyka

Najczęściej guzki koloidowe wykrywane są u pacjentów przypadkowo, podczas kontrolnego badania USG lub w przypadku podejrzenia wystąpienia zmiany złośliwej. Czasami, gdy jakaś zmiana budzi wątpliwości lekarza podczas wykonywanego badania, kolejnym krokiem staje się pobranie jej fragmentu podczas procedury biopsji tarczycy. Dzieje się to najczęściej jeśli :

  • podejrzany guzek jest dużego rozmiaru (jego średnica przekracza 1 cm);
  • wygląd guzka w badaniu ultrasonograficznym budzi zastrzeżenia lekarza;
  • w rodzinie pacjenta wystąpiły przypadki nowotworów tarczycy;
  • pacjent poddawany był zabiegom radioterapii, szczególnie we wczesnym dziecństwie.

To właśnie badanie cytologiczne materiału biopsyjnego może dać pewną diagnozę występowania w gruczole koloidowych zmian guzkowych. Guzek koloidowy może zostać również wybadany przez lekarza podczas rutynowej wizyty i badania fizykalnego. Dzieje się to zazwyczaj, gdy zmiana osiągnie większe rozmiary. Czasami może stać się też tak duża, że będzie widoczna gołym okiem przez skórę na szyi. Znacznie mniejsze guzki wykrywa się w badaniu USG, szczególnie na dobrej rozdzielczości aparatach ultrasonograficznych, które w tym przypadku jest nieocenioną metodą diagnostyczną.

Jak leczyć koloidowe zmiany guzkowe?

Z uwagi na to, że guzki koloidowe tarczycy należą do zmian łagodnych,pojedyncze guzki najczęściej leczymy zachowawczo. Oznacza to, że wystarczy więc okresowa kontrola gruczołu podczas badania ultrasonograficznego, aby śledzić czy zmiany te nie ulegają powiększeniu lub nie zmieniają swojego charakteru. Jeżeli jednak są to zmiany mnogie, najczęściej są one kwalifikowane do wycięcia operacyjnego.

Czy guzki koloidowe są niebezpieczne?

W znacznej większości przypadków guzki koloidowe są zaburzeniami o niewielkim znaczeniu chorobowym, jednak stanowią problem znacznie rozpowszechniony wśród społeczeństwa. Pomimo jednak, iż nie są to zmiany złośliwe, ich obecność w gruczole tarczycowym wymaga obserwacji i okresowej kontroli u lekarza specjalisty. Pamiętaj więc, że diagnoza ” guzek koloidowy „, jest dość powszechna i niezbyt groźna, ale ważne jest aby regularnie kontrolować stan zmienionego gruczołu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.