Guzki gorące tarczycy – objawy i leczenie

Tarczyca,  gruczoł wydzielający do krwi hormony znajduje się tuż pod krtanią, waży zaledwie 30 g a odgrywa w naszym organizmie rolę nie do przecenienia. Naukowcy porównują obrazowo znaczenie tarczycy w ludzkim organizmie do potężnego silnika montowanego w odrzutowcu. Napędza on swoją mocą nasz organizm do życia i umożliwia mu prawidłowe funkcjonowanie. Gdy tarczyca przestaje odpowiednio działać, bardzo długo nie zdajemy sobie z tego sprawy, a objawy, nawet jeżeli jakieś odczuwamy, tłumaczymy sobie złym samopoczuciem wynikającym najczęściej ze zmęczenia.

Guzki tarczycy, co to jest?

Guzki tarczycy to jeden z objawów powiększenia się tego narządu. Najczęściej lokalizują się w przedniej oraz przedniobocznej części szyi tuż poniżej chrząstki tarczowatej. Gdy się pojawiają można zaobserwować u siebie nieznacznie powiększony obwód w dolnej części szyi. Z uwagi na to, że tarczyca mieści się na powierzchni krtani oraz tchawicy przy każdym przełykaniu będzie się miarowo podnosić razem z krtanią. To dlatego nawet pojedyncze guzki, a tym bardziej wole w taki sam sposób będą się u chorego przemieszczały.

Jeżeli guzki utworzą się w dolnej części gruczołu lub sam gruczoł ulegnie znacznemu powiększeniu, powstające wole może przemieścić się w dół. Tego rodzaju wole guzowate zamostkowe jest trudne do zdiagnozowania podczas badania klinicznego, można dokonać to w sposób właściwy dopiero na podstawie badania USG tarczycy lub scyntygrafii.

Gdy powiększenie tarczycy objawia się powstaniem guzków lub wola schorzeniu towarzyszy objaw nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Ponieważ zadaniem tego gruczołu jest regulacja metabolizmu powiększeniu tarczycy towarzyszą charakterystyczne objawy. Objawy niedoczynności tarczycy to:

  • apatia
  • spowolnienie
  • obniżenie temperatury ciała
  • wolna praca serca
  • występujące obrzęki

Nadczynność tarczycy z kolei wywołuje:

  • zwiększoną aktywność nerwową
  • podwyższoną temperaturę ciała
  • przyspieszoną pracę serca
  • wyraźną utratę masy ciała

Guzki gorące i ciepłe tarczycy

Guzki gorące tarczycy i guzki ciepłe nazywa się wspólnie guzkami czynnymi. W taki sam sposób bowiem wychwytują one izotop promieniotwórczy, przy czym guzki gorące czynią to jeszcze bardziej intensywnie niż prawidłowa tkanka gruczołu tarczycy. Świadczy to o czynności hormonalnej.

Gdy u chorego z nadczynnością tarczycy zdiagnozuje się guzki gorące, to one stoją za zaburzeniami hormonalnymi. Guzek gorący to w największej ilości przypadków, guzek autonomiczny, niepołączony z innymi. Wydziela on w sposób niekontrolowany i w nadmiarze hormony tarczycy.

Leczenie chorego z guzkiem gorącym tarczycy

Gdy u chorego zdiagnozuje się już powstanie autonomicznego guzka gorącego gruczołu tarczycy można rozpocząć leczenie farmakologiczne. Pacjentowi podaje się jod promieniotwórczy, który powoduje zniszczenie guzka. Jeżeli podczas badania scyntygrafii okaże się, że guzek gorący jest bardzo niewielki  i nie wywołuje on objawów nadczynności tarczycy, nie wprowadza się leczenia jodem tylko zmianę staranie się obserwuje. Guzek gorący niezwykle rzadko przybiera postać nowotworu złośliwego. Dlatego, jeżeli nie obserwuje się niepokojących zmian guzka, czy też wywiad rodzinny nie wskazuje na genetyczną podatność, nie wykonuje się też badania cytologicznego.

Guzki zimne tarczycy

Nieco inaczej wygląda postępowanie w przypadków guzków zimnych tarczycy. W tym przypadku wymaga się większej czujności, a wynik pozytywny widoczny w badaniu scyntygraficznym od razu jest wskazaniem do wykonania badania cytologicznego zmiany, czyli do wykonania biopsji guzka. Guzek zimny może przybrać postać: torbieli, krwiaka, ogniska martwicy oraz nowotworu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.