Gruczolak należy do grupy guzów o charakterze łagodnym zwanym nowotworem nabłonkowym, gdyż powstaje on z tkanki nabłonkowej gruczołów wydzielania zewnętrznego i wewnętrznego a także z ich przewodów. Etiologia tego rodzaju guza, nie jest znana , natomiast podejrzewa się podłoże genetyczne. Może on atakować takie narządy wewnętrzne, jak : tarczyca, nerki lub przewód pokarmowy (jelito grube). Często aktywnie produkuje hormony, które mogą zaburzać inne czynności organizmu. Objawy, jakie wysyła, są różnorodne w zależności od jego rodzaju, jednak zdarza się i tak, że jego rozwój przebiega zupełnie bezobjawowo, co stanowi bardzo niebezpieczną sytuację dla zdrowia człowieka.
Rodzaje gruczolaków – objawy i leczenie
Wyróżnia się następujące rodzaje gruczolaków, w zależności, od miejsca ich występowania:
- Gruczolak przysadki mózgowej znajduje się w czaszce, a dokładniej w zagłębieniu kości klinowej (tzw. siodło tureckie). W zależności od rozmiaru guza, dzieli się go na gruczolaki o średnicy 10 mm i mikrogruczolaki poniżej 10 mm. Guz ten wytwarza różne hormony i ze względu na nie dzielony jest na następujące rodzaje:
Artykuły dla Ciebie
- prolaktynowe, wytwarzające hormon wzrostu
- kortykotropowe.
- gruczolaki nie wydzielające – a więc nie produkujące żadnych hormonów
Wymienione wyżej rodzaje gruczolaków zazwyczaj wykazują takie objawy jak: tycie, zaburzenia wzrostu, zaburzenia hormonalne, ucisk na nerw wzrokowy(pogorszenie wzroku), bóle głowy a także, przyczyniają się do powstawania choroby Cushinga. Guz ten w swej początkowej fazie, powinien być leczony farmakologicznie po przez uregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu). Jeśli nie przynosi ono żadnych efektów, wówczas ostatecznością może okazać się operacyjne usunięcie zmiany.
- Gruczolak nadnercza występuje bardzo rzadko i najczęściej nie wykazuje żadnych objawów. Jego rozpoznanie następuje zazwyczaj podczas innych badań np. tomografii komputerowej czy też rezonansu magnetycznego. Jeśli natomiast zmiana wydziela hormony, wówczas objawia się on po przez: problemy ze skórą i jej nadmiernym owłosieniem, cukrzyca, osteoporoza, otyłość obszarów brzusznych, zaburzenia miesiączki a także przyczynić się może do popadnięcia w chorobę Cushinga. Tutaj jedynym sposobem na wyleczenie jest operacja.
Diagnoza odbywa się po przez badanie rezonansem magnetycznym lub wykonaniem tomografii komputerowej.
Czytaj także
- Gruczolak cewkowy jelita grubego – występują najczęściej u osób z takimi chorobami jak: wrzodowe zapalenie jelit, choroba Leśniewskiego-Crohna, a także u ludzi palących i otyłych oraz obciążonych genetycznie.
- Cewkowy – stanowią 75 % guzów jelita grubego i często rozwijają się w grupie. Tylko 5 % tych guzów, przybiera charakter nowotworu złośliwego.
- Kosmkowy –mogą przekształcić się w zmianę złośliwą
- Mieszany
Wszelkie zmiany w obszarze jelita grubego, można zauważyć podczas badania kolonoskopii.
- Gruczolak tarczycy i przytarczyc – ich rozpoznanie jest dość łatwe, gdyż występują w postaci większych lub mniejszych guzków wyczuwalnych pod skórą szyi. Kiedy powiększają się, wówczas uciskają na inne narządy, powodując chrypkę bądź zmianę barwy głosu. Mogą tworzyć się pojedynczo lub mnogo. Niekiedy w powiększonej tarczycy, także istnieje ryzyko ich obecności. W tej sytuacji wydzielają one hormony, powodując nadczynność tarczycy i przytarczyc. Leczenie odbywa się farmakologicznie lub operacyjnie, wszystko w zależności od stopnia zaawansowania guza.
- Gruczolak prostaty – spotykany zwykle u mężczyzn po 50 roku życia. Jego objawy są dość charakterystyczne, gdyż powiększając się uciska cewkę moczową, co w konsekwencji prowadzi do problemu z oddawaniem moczu., który zalega, co przyczynia się do zapalenia pęcherza moczowego. Dlatego, stosuje się najczęściej leki w celu regulacji wydalania moczu. W ostateczności, wykonuje się operacje.
- Gruczolak wielopostaciowy – jest guzem ślinianek, głównie przyusznych. Może pojawiać się też w:
- gruczołach ślinowych znajdujących się w jamie ustnej
- wargach,
- zatokach szczękowych
- w miejscu gruczołów wytwarzających łzy.
Jest trudny do wykrycia gdyż nie daje objawów bólowych. Jednak może nastąpić opuchlizna w obrębie szczęki jak i wyczuwalne małe guzki. Najskuteczniej zdiagnozować jest go ,po przez biopsję aspiracyjną cieńkoigłową (BAC). Wszystkie te rodzaje guzów, usuwa się operacyjnie przez wycinanie zmienionych gruczołów.
- Gruczolak wątroby – występuje najczęściej u kobiet przyjmujących hormon estrogen oraz u mężczyzn stosujących sterydy anaboliczne. Rzadko kiedy daje objawy, a jeśli już wystąpią nie są one jednoznaczne np. ból pod żebrami z prawej strony a gdy guz osiągnie duże rozmiary może wystąpić ból brzucha także z jego prawej strony. Do jego diagnozy zwykle używa się USG jamy brzusznej bądź też angiografię lub scyntygrafię. W leczeniu tego rodzaju guza zaleca się operacyjne usunięcie go lub także przypalenie naczynia, które doprowadza krew do guza, dzięki czemu może dalej się rozwijać i zagrażać życiu chorego.
Koniecznie przeczytaj!