Gruczolaki – etiologia, diagnoza, leczenie

Gruczolak należy do grupy guzów o charakterze łagodnym zwanym nowotworem nabłonkowym, gdyż powstaje on z tkanki nabłonkowej gruczołów wydzielania zewnętrznego i wewnętrznego a także z ich przewodów. Etiologia tego rodzaju guza, nie jest znana , natomiast podejrzewa się podłoże genetyczne. Może on atakować takie narządy wewnętrzne, jak : tarczyca, nerki lub przewód pokarmowy (jelito grube). Często aktywnie produkuje hormony, które mogą zaburzać inne czynności organizmu. Objawy, jakie wysyła, są różnorodne w zależności od jego rodzaju, jednak zdarza się i tak, że jego rozwój przebiega zupełnie bezobjawowo, co stanowi bardzo niebezpieczną sytuację dla zdrowia człowieka.

Rodzaje gruczolaków – objawy i leczenie

Wyróżnia się następujące rodzaje gruczolaków, w zależności, od miejsca ich występowania:

 1.  Gruczolak przysadki mózgowej znajduje się w czaszce, a dokładniej w  zagłębieniu kości klinowej (tzw. siodło tureckie). W zależności od rozmiaru guza, dzieli się go na gruczolaki o średnicy 10 mm i mikrogruczolaki poniżej 10 mm. Guz ten wytwarza różne hormony i ze względu na nie dzielony jest na następujące rodzaje:
 • prolaktynowe, wytwarzające hormon wzrostu
 • kortykotropowe.
 • gruczolaki nie wydzielające – a więc nie produkujące żadnych hormonów

Wymienione wyżej rodzaje gruczolaków zazwyczaj wykazują takie objawy jak: tycie, zaburzenia wzrostu, zaburzenia hormonalne, ucisk na nerw wzrokowy(pogorszenie wzroku), bóle głowy a także, przyczyniają się do powstawania choroby Cushinga. Guz ten w swej początkowej fazie, powinien być leczony farmakologicznie po przez uregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu). Jeśli nie przynosi ono żadnych efektów, wówczas ostatecznością może okazać się operacyjne usunięcie zmiany.

 1. Gruczolak nadnercza występuje bardzo rzadko i najczęściej nie wykazuje żadnych objawów. Jego rozpoznanie następuje zazwyczaj podczas innych badań np. tomografii komputerowej czy też rezonansu magnetycznego. Jeśli natomiast zmiana wydziela hormony, wówczas objawia się on po przez: problemy ze skórą i jej nadmiernym owłosieniem, cukrzyca, osteoporoza, otyłość obszarów brzusznych, zaburzenia miesiączki a także przyczynić się może do popadnięcia w chorobę Cushinga. Tutaj jedynym sposobem na wyleczenie jest operacja.

Diagnoza odbywa się po przez badanie rezonansem magnetycznym lub wykonaniem tomografii komputerowej.

 1. Gruczolak cewkowy jelita grubego – występują najczęściej u osób z takimi chorobami jak: wrzodowe zapalenie jelit, choroba Leśniewskiego-Crohna, a także u ludzi palących i otyłych oraz obciążonych genetycznie.
 • Cewkowy – stanowią 75 % guzów jelita grubego i często rozwijają się w grupie. Tylko 5 % tych guzów, przybiera charakter nowotworu złośliwego.
 • Kosmkowy –mogą przekształcić się w zmianę złośliwą
 • Mieszany

Wszelkie zmiany w obszarze jelita grubego, można zauważyć podczas badania kolonoskopii.

 1. Gruczolak tarczycy i przytarczyc – ich rozpoznanie jest dość łatwe, gdyż występują w postaci większych lub mniejszych guzków wyczuwalnych pod skórą szyi. Kiedy powiększają się, wówczas uciskają na inne narządy, powodując chrypkę bądź zmianę barwy głosu. Mogą tworzyć się pojedynczo lub mnogo. Niekiedy w powiększonej tarczycy, także istnieje ryzyko ich obecności. W tej sytuacji wydzielają one hormony, powodując nadczynność tarczycy i przytarczyc. Leczenie odbywa się farmakologicznie lub operacyjnie, wszystko w zależności od stopnia zaawansowania guza.
 2. Gruczolak prostaty – spotykany zwykle u mężczyzn po 50 roku życia. Jego objawy są dość charakterystyczne, gdyż powiększając się uciska cewkę moczową, co w konsekwencji prowadzi do problemu z oddawaniem moczu., który zalega, co przyczynia się do zapalenia pęcherza moczowego. Dlatego, stosuje się najczęściej leki w celu regulacji wydalania moczu. W ostateczności, wykonuje się operacje.
 3. Gruczolak wielopostaciowy – jest guzem ślinianek, głównie przyusznych. Może pojawiać się też w:
 • gruczołach ślinowych znajdujących się w jamie ustnej
 • wargach,
 • zatokach szczękowych
 • w miejscu gruczołów wytwarzających łzy.

Jest trudny do wykrycia gdyż nie daje objawów bólowych. Jednak może nastąpić opuchlizna w obrębie szczęki jak i wyczuwalne małe guzki. Najskuteczniej zdiagnozować jest go ,po przez biopsję aspiracyjną cieńkoigłową (BAC). Wszystkie te rodzaje guzów, usuwa się operacyjnie przez wycinanie zmienionych gruczołów.

 1. Gruczolak wątroby – występuje najczęściej u kobiet przyjmujących hormon estrogen oraz u mężczyzn stosujących sterydy anaboliczne. Rzadko kiedy daje objawy, a jeśli już wystąpią nie są one jednoznaczne np. ból pod żebrami z prawej strony a gdy guz osiągnie duże rozmiary może wystąpić ból brzucha także z jego prawej strony. Do jego diagnozy zwykle używa się USG jamy brzusznej bądź też angiografię lub scyntygrafię. W leczeniu tego rodzaju guza zaleca się operacyjne usunięcie go lub także przypalenie naczynia, które doprowadza krew do guza, dzięki czemu może dalej się rozwijać i zagrażać życiu chorego.
Gruczolaki – etiologia, diagnoza, leczenie
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.