Glukoza w moczu – o czym świadczy?

Glukoza w moczu jest obecnością cukru przekraczającego normalne stężenie w moczu i może wynikać z powikłań z nerkami lub cukrzycą. Test glukozy moczu mierzy poziom glukozy lub cukru w moczu. Jest to mniej inwazyjne niż badanie glukozy we krwi, ale ma również tendencję do mniejszej dokładności. Jeśli wyniki testu glukozy w moczu są nieprawidłowe, lekarz przeprowadzi dodatkowe testy w celu ustalenia przyczyny.
Wysokie stężenie glukozy często wskazuje na cukrzycę, grupę chorób, które wpływają na sposób, w jaki organizm wykorzystuje glukozę.

Glukoza w moczu – o czym świadczy?

Test glukozy w moczu jest szybkim i prostym sposobem na sprawdzenie nieprawidłowego poziomu glukozy w moczu. Glukoza jest rodzajem cukru, którego ciało potrzebuje, gdy zużywa energię. Ciało ludzkie przekształca węglowodany spożywane w glukozę. Zbyt dużo glukozy w organizmie może być oznaką problemu zdrowotnego. Jeśli dana osoba nie otrzymuje leczenia, a poziom glukozy utrzymuje się na wysokim poziomie, może rozwinąć poważne komplikacje.

Badanie obejmuje pobranie próbki moczu. Po dostarczeniu próbki małe urządzenie kartonowe, nazywane wskaźnikiem poziomu, będzie mierzyć poziom glukozy. Próbnik zmienia kolor w zależności od ilości glukozy w moczu. Jeśli u pacjenta występuje umiarkowana lub duża ilość glukozy, lekarz przeprowadzi dalsze testy w celu ustalenia przyczyny.

Najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomu glukozy jest cukrzyca, stan, który wpływa na zdolność organizmu do radzenia sobie z poziomem glukozy. Ważne jest monitorowanie poziomu glukozy w przypadku rozpoznania cukrzycy lub wystąpienia objawów stanu cukrzycowego. Te objawy obejmują nadmierne pragnienie, niewyraźne widzenie i zmęczenie. Jeśli nie zostanie leczone, cukrzyca może prowadzić do długotrwałych powikłań, w tym niewydolności nerek i uszkodzenia nerwów.

Glukoza w moczu powoduje

Niektóre z najczęstszych przyczyn glukozy w moczu obejmują:

 • Cukrzyca: Nadmierne stężenie glukozy w moczu osób z cukrzycą utrudnia nerkom prawidłową reabsorbację glukozy i może spowodować wyciek do moczu.
 • Nadczynność tarczycy: Nadmierne hormony tarczycy mogą powodować zmniejszenie wchłaniania glukozy, która następnie wypływa z organizmu przez moczu.
 • Dieta wysokotłuszczowa: Zużywanie nadmiernego cukru może podnieść poziom glukozy we krwi, który może zaburzyć pracę nerek, i powodować przenikanie glukozy do moczu.
 • Łagodna glikozuria: rzadki stan, w którym układ filtrujący nerki umożliwia przechodzenie cukru do moczu. Zwykle nie ma innych objawów i jest dziedziczna.
 • Marskość wątroby: ta choroba wpływa na metabolizm węglowodanów, powodując wysokie stężenie glukozy we krwi, które mogą przekraczać zdolność nerek i powodować pojawienie glukozy w moczu.
 • Emocje: Niektóre emocje, takie jak strach i gniew, mogą powodować uwolnienie adrenaliny. Adrenalina pobudza rozkład cukrów do wytwarzania energii w odpowiedzi na odczuwane emocje, co powoduje tymczasowy wzrost poziomu cukru we krwi i potencjalnie zwiększenie stężenia glukozy w moczu.

Dlaczego sprawdzany jest stan glukozy moczu?

Często sprawdzany jest poziom glukozy moczu w celu sprawdzenia czy pacjent nie choruje na cukrzycę. Ponadto diabetycy mogą wykonywać testowanie glukozy w moczu, jako sposobu monitorowania stopnia kontroli cukru lub skuteczności leczenia. Próbki moczu były niegdyś głównym typem badań stosowanych do pomiaru poziomu glukozy u osób z cukrzycą. Są jednak mniej popularne, gdy badania krwi są bardziej dokładne i łatwiejsze w użyciu.

W niektórych przypadkach można również wykonać test glukozy moczu w celu sprawdzenia problemów nerek lub infekcji dróg moczowych. Nieprawidłowe wyniki, czyli, o czym świadczy podwyższona glukoza w moczu

Normalna ilość glukozy w moczu wynosi od 0 do 0,8 mmol / l (milimole na litr). Wyższy pomiar może być oznaką problemu zdrowotnego. Cukrzyca jest najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomu glukozy. Lekarz przeprowadzi prosty test krwi, aby potwierdzić rozpoznanie. W niektórych przypadkach duża ilość glukozy w moczu może wynikać z ciąży. Kobiety w ciąży mają zazwyczaj wyższe stężenie glukozy w moczu niż kobiety, które nie są w ciąży. Kobiety, które mają już zwiększone stężenie glukozy w moczu, powinny być dokładnie przebadane na cukrzycę ciężarną, gdy zajdą w ciążę.

Podwyższony poziom glukozy w moczu może być również wynikiem glikozuzy nerkowej. Jest to rzadki stan, w którym nerki uwalniają glukozę do moczu. Glikemia miażdżycowa może powodować wysokie stężenie glukozy w moczu, nawet, jeśli poziom glukozy we krwi jest prawidłowy.

Jeśli poziom glukozy w moczu jest nieprawidłowy, dalsze badania zostaną przeprowadzone do momentu zidentyfikowania przyczyny. W tym czasie szczególnie ważne jest, aby być w stałym kontakcie z lekarzem. Niektóre leki mogą kolidować z poziomem glukozy we krwi i moczu. Pacjent, u którego poziom glukozy jest podwyższony powinien również powiedzieć lekarzowi, jeśli przeżywa wiele stresów, ponieważ może to zwiększyć jej poziom.

Cukrzyca i stan glukozy moczu

Najczęstszą przyczyną wysokiego poziomu glukozy w moczu jest cukrzyca. Cukrzyca jest grupą chorób, które wpływają na proces przemiany glukozy w organizmie. Normalnie, hormon zwany insuliną kontroluje ilość glukozy we krwi. U osób z cukrzycą organizm ani nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny ani wytwarzana insulina nie działa prawidłowo. Powoduje gromadzenie się glukozy we krwi.

Objawy cukrzycy obejmują:

 • Nadmierne pragnienie lub głód
 • Częste oddawanie moczu
 • Suche usta
 • Zmęczenie
 • Rozmyty obraz
 • Powolne gojenie się lub skaleczenia.

Istnieją dwa główne typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1, znana również, jako cukrzyca młodzieńcza, jest zazwyczaj stanem autoimmunologicznym, który rozwija się, gdy układ odpornościowy atakuje komórki wytwarzające insulinę w trzustce. Oznacza to, że organizm nie może wytwarzać wystarczającej ilości insuliny, powodując wzrost glukozy we krwi. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 muszą codziennie przyjmować insulinę w celu leczenia ich stanu.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, która zwykle rozwija się w czasie. Ten stan jest często określany, jako cukrzyca dorosłych, ale może mieć również wpływ na dzieci. U osób z cukrzycą typu 2 organizm nie może wytwarzać wystarczającej ilości insuliny, a komórki stają się oporne na jego działanie. Oznacza to, że komórki nie mogą przyjmować i przechowywać glukozy. Zamiast tego glukoza pozostaje we krwi. Cukrzyca typu 2 rozwija się najczęściej u osób z nadwagą i prowadzących siedzący tryb życia.

Oba rodzaje cukrzycy można stabilizować odpowiednim leczeniem. Zazwyczaj obejmuje to przyjmowanie leków i wprowadzanie zmian stylu życia, takich jak ćwiczenia i zdrowa dieta. Jeśli zdiagnozowano cukrzycę, lekarz może skierować chorego do dietetyka. Dietetyk może pomóc zrozumieć, jak lepiej kontrolować poziom glukozy, jedząc odpowiednią żywność.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.