Glukometry i ich codzienne zastosowanie

Glukometry i ich codzienne zastosowanie
Oceń artykuł!

Diabetycy zmagający się z cukrzycą muszą stale uważać na to, co jedzą. Odpowiednia regulacja poziomu cukru we krwi wymaga stosowania profesjonalnych narzędzi. Sprzęty służące do kontrolowania poziomu cukru we krwi popularnie nazywane są glukometrami. Jeśli ktoś choruje na cukrzycę ekstremalną, musi sprawdzać poziom cukru we krwi nawet co kilka godzin w ciągu dnia. W polskich sklepach medycznych znajdziemy wiele rodzajów glukometrów, jednak przy dokonywaniu zakupach warto zwracać uwagę na to, czy obserwowany przez nas model posiada wszelkie dodatkowe funkcje, bardzo charakterystyczne dla sprzętów nowej generacji. Planując kupić glukometr, warto nastawić się na optymalną jego wersję. Glukometry dopasowujemy do naszych indywidualnych potrzeb, a także trybu życia. Mamy nadzieję, że nasze wywody przyczynią się do tego, że Wasz wybór będzie bardziej świadomy.

Wielkość glukometru plus posiadanie czytelnego wyświetlacza

To bardzo istotne aspekty. Zdecydowanie na rynku przeważają glukometry małe, mają maksymalnie kilka centymetrów wielkości. Z jednej strony jest to bardzo praktyczne i pomocne, gdy chcemy ukryć glukometr w plecaku, albo damskiej torebce. Pojawia się jednak problem zbyt małego wyświetlacza, zwłaszcza w sytuacji, gdy cukrzyk dodatkowo ma słaby wzrok. Na szczęście projektanci sprzętów medycznych pomyśleli także o wszystkich borykających się z problemami wzrokowymi. To specjalnie dla nich zaprojektowane zostały nieco większe od standardowych glukometry, posiadające intensywnie podświetlane czytniki. Ciekawym rozwiązaniem w glukometrach jest niewątpliwie zaprogramowanie dźwiękowe, dzięki czemu mechanizm informuje o wynikach „głosowo”, dzięki czemu nie trzeba zmagać się z rozmazującymi się literami podczas prób czytania.

Zalety współcześnie projektowanych glukometrów

Glukometry nowej generacji łatwo da się rozpoznać wśród tych samych urządzeń produkowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Technika na przestrzeni lat silnie posunęła się do przodu i widać to pod kątem technicznym nadto wyraźnie:

  • W najnowszych typach glukometrów wystarczy jedynie 0,3 mikrolitrów do tego, by przeprowadzić kontrolne badanie
  • Obecnie coraz częściej pojawiają się też glukometry, gdzie do badania wystarczy 0,1 mikrolitra krwi – to mniej, niż kropelka wielkości małego ucha igielnego
  • Zdolność do zapamiętywania najbliższych kilku tysięcy przeprowadzanych wyników badań. Dodatkowo glukometr jako urządzenie wielofunkcyjne może być także pendrivem, czyli małym dyskiem przenośnym. Objętość tego dysku przekraczać może nawet kilkaset MB. Korzystając z glukometru, można jednocześnie gromadzić na nim dokumenty, muzykę oraz filmy. To prawdziwa rewolucja!
  • Pamięć w glukometrze może być różna. Im bardziej renomowana i znana firma wprowadzająca glukometry na rynek, tym szersze i bogatsze możliwości technicznego zapamiętywania wszystkich przeprowadzonych badań. Ułatwiają z pewnością liczne działania dotyczące archiwizacji badań w celu kontroli lekarskiej.

Komunikacja glukometrów ze sprzętami komputerowymi

Nie każdy glukometr w równym stopniu nadaje się do tego, by współpracować ze sprzętami komputerowymi. Do niektórych modeli trzeba wręcz dokupić przystawki na podczerwień, bo same w sobie ich nie posiadają. Wszystko jest jednak kwestią pieniędzy i technicznej wiedzy usprawniającej działanie wybranego urządzenia. Najpraktyczniejsze są te glukometry, z których bezpośrednio do innych urządzeń przesłać można informacje pomiarowe. Dzięki temu nie trzeba osobiście kontaktować się z lekarzem. Wystarczy jedynie wysłanie komunikatu. Glukometry nowoczesnego typu łączyć się mogą z telefonami, iPhone’ami, sterują także pompami insulinowymi, co jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia  z technicznego punktu widzenia. Lekkie i funkcjonalne glukometry coraz częściej wyglądem przypominają pendrivy, dodatkowo mając wmontowane wszystkie funkcje, jakie posiadają te dyski przenośne. Oprogramowanie komputera odczytującego komunikaty z glukometru jest bardzo ważne, bo nie wszędzie będzie działało. Podczas zakupów warto więc zwrócić uwagę i zapytać sprzedawcę o to, z jakimi programami urządzenie będzie kompatybilne, bo w tej kwestii nie ma niestety jednej recepty. Najłatwiej z glukometra krew pobiera się z wybranego palca, ale temat ten można traktować bardzo uniwersalnie, wedle wygody in komfortu.

Ceny glukometrów

Czasami nie ma mowy o kosztach, ale to są sytuacje, gdy bierze się udział w programach wymiany zużytych glukometrów na nowsze modele. Najtańsze glukometry nabyć można już za kilkadziesiąt złotych. Urządzenia do pomiaru krwi dla osób mających kłopoty ze słuchem są już nieco droższą inwestycją, cena waha się między 250 a 300 złotych. Dopracowane, wszechstronne modele mogą mierzyć nie tylko poziom cukru we krwi, ale także cholesterol, czy kwas mlekowy. Za te uniwersalne glukometry zapłacimy już ponad 600 złotych. Większość cukrzyków podczas zakupów decyduje się wybrać bezpieczny wariant, cenowo oscylujący między 100 a 200 złotych. Do najtańszych sprzętów pomiarowych ma się średnie zaufanie, a na najdroższe nie każdego stać.