Funkcje i choroby prostaty -zapalenie, rak oraz przerost

Czy znasz odpowiedź na pytanie zawarte w tytule? Nieraz słyszymy potoczne stwierdzenia w stylu: ‚Ten lub tamten jest chory na prostatę…’ Czy aby jednak jest to prawidłowe określenie problemu?

Prostata to nic innego jak gruczoł krokowy – nieparzysty narząd o budowie gruczołowo-mięśniowej. Jest on elementem męskich narządów płciowych. Prostata jest bardzo niepozorna – kształtem oraz wielkością przypomina ona kasztana. Nie znaczy to jednak, że narząd ten jest mało ważny albo, że można ignorować związane z nim dolegliwości. Problemy dotyczące prostaty w najgorszym wypadku są nawet w stanie doprowadzić do śmierci.

Funkcja prostaty

Prostata występuje jedynie u mężczyzn. U kobiet znajduje się zalążek analogicznego narządu, niemniej jednak pozostaje on nierozwinięty. Gdzie dokładnie znajduje się prostata? Otóż gruczoł ten mieści się w tak zwanej miednicy mniejszej, czyli dokładnie pod pęcherzem moczowym. Prostata otacza sterczowy (początkowy), odcinek cewki moczowej. Przewód ten wyprowadza mocz z pęcherza. Właśnie z tego powodu w przypadku przerostu prostaty pojawiają się również problemy z oddawaniem moczu.

Prostata przylega swoją tylną częścią do odbytnicy, w związku z czym oceny stanu tego narządu dokonuje się często przez odbyt.

Potencjalne problemy z prostatą

Generalnie rzecz ujmując istnieją trzy jednostki chorobowe, które dotykają prostatę:

 • przerost prostaty (dotyczący głównie mężczyzn w dojrzałym wieku)
 • rak prostaty
 • zapalenie prostaty

Są to dwie różne dolegliwości, niemniej jednak czasami może zdarzyć się i tak, że między ich pojawieniem się zajdą zależności.

W kolejnej części niniejszego artykułu przyjrzymy się wszystkim trzem wyżej wymienionym dolegliwościom prostaty.

Przerost prostaty

Prostata to gruczoł hormonozależny. Co to oznacza? Oznacza to, że na jego wzrost i funkcjonowanie w bezpośredni sposób mogą wpływać hormony. Do około pięćdziesiątego roku życia prostata każdego mężczyzny jest w świetnej kondycji. Niemniej jednak, po przekroczeniu wspomnianego wieku u wielu panów zaczynają się problemy.

Jako że prostata okala pęcherz moczowy, jej przerost powoduje z reguły problemy z oddawaniem moczu. Jakie konkretne objawy może zaobserwować u siebie osoba cierpiąca na przerost prostaty? Oto kilka z nich:

 • uczucie ciągłego parcia
 • oddawanie moczu w małych porcjach (w najgorszym wypadku nawet po kropli)
 • nykturia – oddawanie moczu w nocy, oczywiście mamy na myśli zbyt częste pojawianie się tej potrzeby w czasie snu
 • zaleganie moczu – brak możliwości oddania moczu powoduje, że zalega on w organizmie. Może to prowadzić do poważnych chorób oraz zakażeń.

Może wydawać się jednak, że mimo nieprzyjemnego przebiegu, przerost prostaty nie jest chorobą poważną w skutkach. Nic bardziej mylnego! Najgorszym następstwem przerostu prostaty może być całkowite zatrzymanie moczu. Do czego ono prowadzi? Otóż całkowite zatrzymanie moczu powoduje niewydolność nerek oraz zatrucie organizmu toksynami. To z kolei może doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia.

W jaki sposób leczy się tego typu łagodny przerost prostaty? Z reguły podaje się wówczas leki mające na celu zmniejszenie napięcie mięśni gładkich. W większości przypadków pomaga to w powstrzymaniu nieprzyjemnych objawów.

Rak prostaty

Nie ulega wątpliwości, że rak prostaty to dolegliwość o wiele poważniejsza niż zwykły łagodny przerost tego narządu. Raka prostaty zalicza się do nowotworów złośliwych. Choroba ta sama w sobie nie jest trudna do wyleczenia. Problem polega na czymś zupełnie innym. Otóż moment, w którym osoba chora zaczyna dostrzegać pierwsze symptomy, z reguły jest zbyt późny na rozpoczęcie leczenia. Sukces w leczeniu raka prostaty jest niemalże gwarantowany, jeśli uda się go wykryć odpowiednio wcześnie; czyli wtedy, kiedy nie daje on jeszcze o sobie znać.

Leczenie raka prostaty nie jest zbytnio urozmaicone. Z reguł sprowadza się ono do przeprowadzenia odpowiedniej chemioterapii. Nie brakuje także zwolenników leczenia naturalnego, którzy doradzają wybór kuracji opartej na medycynie niekonwencjonalnej.

Zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty jest zdecydowanie najboleśniejszą dolegliwością dotykającą omawianego narządu. Z reguły jest ono bezpośrednim następstwem zakażenia bakteryjnego w obrębie lub w okolicy gruczołu.

Zapalenie prostaty zazwyczaj objawia się pieczeniem, które odczuwane jest w głębi miednicy – dokładnie tam, gdzie znajduje się prostata. Pieczenie słabnie z reguły podczas oddawania moczu, niemniej jednak wzmaga się po tuż zakończeniu procesu i trwa aż do jego ponowienia. Ból słabnie podczas oddawania moczu, ponieważ po zakończeniu tego procesu zaciska się wewnętrzny zwieracz cewki moczowej, który umiejscowiony jest w sąsiedztwie prostaty.

Jak leczyć zapalenie prostaty? Poniższa lista przedstawia najskuteczniejsze z zalecanych metod:

 • użycie antybiotyków
 • odpowiednia dieta
 • masaż prostaty
 • pilnowanie higieny miejsc intymnych
 • leki niesteroidowe
 • ograniczenie seksu przez czas terapii

Nigdy nie lekceważ objawów!

Niemiłe doświadczenia wielu mężczyzn bezsprzecznie dowodzą, że nie powinno się lekceważyć żadnych sygnałów świadczących o problemach z prostatą. Jeśli zauważyłeś u siebie któryś z omówionych w tym artykule symptomów, bezzwłocznie skonsultuj się z odpowiedni lekarzem!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.