Fruktoza – właściwości, indeks glikemiczny, występowanie, kaloryczność

Fruktozę zalicza się do cukrów prostych, który można znaleźć w owocach, słodyczach i sokach.  Spożywanie fruktozy z naturalnych źródeł jest niegroźne dla organizmu.  Przemysł spożywczy wykorzystuje ją jednak do dosładzania wielu produktów, w związku z tym czasami jej ilość w soku może być naprawdę duża, jeżeli dodamy do tego jeszcze ciastko dosładzane fruktozą, uzbiera się całkiem spora dawka, która przewyższy znacznie dzienne zapotrzebowanie na tę substancję. Nieprzekraczanie dziennej dawki nie jest jednak specjalnie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Fruktoza – charakterystyka

                Fruktoza to monosacharyd, który nie ulega hydrolizie na części prostsze. Uważany jest za najsłodszy cukier. Jak wiadomo nasz organizm rozróżnia pięć smaków –  gorzki, słony, kwaśny, umami i słodki. Z pośród nich wszystkich ten ostatni jest najbardziej przez nas pożądany, ponieważ po jego spożyciu wzmaga się odczuwanie przyjemności.

W środowisku możemy spotkać fruktozę w postaci:

  • Wolnego cukru prostego, na przykład w miodzie.
  • Sacharoza – połączenie fruktozy i glukozy, wskutek czego powstaje disacharyd, występujący w cukrze trzcinowym i buraczanym.
  • Polimer –taki jak na przykład fruktan czy inulina, które można odnaleźć w cebuli, karczochach oraz cykorii.

55% fruktozy znajduje się również w wysoko fruktozowanym syropie kukurydzianym.

                Z przewodu pokarmowego spożyta przez nas fruktoza trafia do wątroby. Tam zostaje przekształcona w glikogen i może być magazynowana lub zużywana do produkcji energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu.  W przypadku, gdy mamy do czynienia z nadmiarem fruktozy, organizm zamienia ją w tkankę tłuszczową, przez co przybywa nam zbędnych kilogramów. Dodatkowo zwiększa się poziom trójglicerydów i złego cholesterolu – LDL.

Fruktoza – indeks glikemiczny i kaloryczność

                Fruktoza jest dokładnie tak samo kaloryczna jak biały cukier, co oznacza, że jeden gram substancji zawiera 4 kalorie.  Fruktoza nie powoduje uczucia sytości, ponieważ nie zawiera insuliny i leptyny, które są za to odpowiedzialne. Dodatkowo dostarczona do organizmu fruktoza poprawia apetyt, co wiąże się z tym, że kiedy jemy przykładowo czekoladę, co chwilę sięgamy po kolejne kawałki.

                Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem, o ile wzrósł poziom glukozy we krwi po spożyciu konkretnego produktu.  Wartość IG dla fruktozy jest raczej niski – wynosi 20.  W związku z tym lekarze często polecają sięganie po fruktozę osobom, które zmagają się cukrzycą, jednak wyniki najnowszych badań wskazują na to, że nie jest to dobre rozwiązanie. Wiąże się to z faktem, że fruktoza obniża wrażliwość na insulinę w związku z tym można przybrać na wadze, a nawet doprowadzić się do otyłości.

Fruktoza – występowanie

                Fruktoza okazuje się być dużo lepszym słodzikiem niż glukoza, w związku z tym bardzo często stosuje się ją w przemyśle spożywczym. Można odnaleźć fruktozę na opakowaniach takich produktów jak:

  • Soki warzywne i owocowe
  • Mleczne napoje fermentowane
  • Dżemy
  • Galaretki
  • Produkty z zaniżoną kalorycznością
  • Lody
  • Słodycze

Najwięcej fruktozy znajduje się w produktach wysoko przetworzonych, takich jak na przykład syrop glukozo-fruktozowy. Na szczęście aby uniknąć takich produktów, wystarczy czytać etykiety, gdyż w Polsce jest obowiązek podawania dokładnego składu produktu.  Wystarczy spojrzeć choćby na skład soków, które są dostępne w supermarketach. Jeżeli porównamy ich skład, z sokiem wyciśniętym własnoręcznie z owocu, będziemy naprawdę zadziwieni, gdyż producenci takich napojów mogą je dosładzać nawet dwukrotnie. Najwięcej cukrów znajdziemy w napojach energetycznych, których producenci rywalizują w dawce zwiększenia dostarczanej do organizmu energii, dzięki czemu proponowane przez nich płyny są coraz bardziej kaloryczne i zasobne w cukry proste, takie jak fruktoza.

                Dlatego dietetycy polecają spożywanie fruktozy w postaci owoców, a przy tym rezygnację z produktów, w których składzie można znaleźć syrop fruktozowo-glukozowy.

Fruktoza
Kliknij i sprawdź ceny!

Fruktoza – właściwości

                Naukowcy, którzy początkowo przeprowadzili badania na zwierzętach, stwierdzili, że nadmierne spożywanie fruktozy w pokarmach zwiększa objętość wątroby, a w konsekwencjach prowadzi do przybierania na wadze, a nawet do nadwagi czy otyłości. Ponadto zbyt wysoki poziom fruktozy może prowadzić do różnych poważnych schorzeń, takich jak: nadciśnienie tętnicze, powodowane zbyt wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby może być kolejnym skutkiem nadmiaru fruktozy w organizmie, a konkretnie w wątrobie. Osoby cierpiące na zaburzenia metaboliczne bądź choroby sercowo-naczyniowe również mogą spodziewać się tego, że ich problemy pochodzą z nadmiernego stężenia fruktozy w organizmie. Wiąże się to z właściwościami redukcyjnymi węglowodanów. Sprawia to, że jest on aktywny do reakcji z aminokwasami, które w końcowym etapie tworzą produkty glikacji białek – czyli nieenzymatyczne przyłączenie heksoz do wybranych grup aminowych białek.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.