Fazy uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm jest chorobą postępującą, niosącą coraz większe spustoszenia w organizmie chorego (także w jego życiu), a więc w rezultacie jest chorobą śmiertelną. Generalnie wyróżnia się cztery fazy alkoholizmu: prealkoholową, ostrzegawczą, krytyczną i przewlekłą. W każdej z faz objawy choroby alkoholowej nasilają się. Jak zatem rozpoznać poszczególne fazy alkoholizmu?

Pierwsza faza uzależnienia od alkoholu – faza prealkoholowa (wstępna)

W pierwszej fazie sięganie po alkohol zasadniczo nie różni się od społecznie przyjętej normy. Z tego też względu rozpoznanie choroby jest trudne, nawet dla bliskich osób. Decydujące jest jednak podejście danej osoby do alkoholu. Jeśli zaczyna pojawiać się symptom fascynacji alkoholem, a potencjalny alkoholik odkrywa, że picie staje się dla niego szczególnie przyjemne i odprężające, wówczas mamy do czynienia z pierwszą fazą uzależnienia od alkoholu. Używka traktowana jest jako ucieczka, sposób na poprawę humoru, rozluźnienie, relaks.

Natym etapie osoba potencjalnie uzależniona najczęściej nie pije w samotności, ale podświadomie szuka okazji, np. często wychodzi na imprezy lub spotyka się ze znajomymi, z którymi będzie mogła się napić. Z czasem wzrasta tolerancja na alkohol i organizm przyjmuje coraz większe dawki, aby osiągnąć stan upojenia. W tej początkowej fazie problem może być niedostrzegalny i trwać przez wiele miesięcy, a nawet lat, zanim nastąpi pogłębienie.

Druga faza uzależnienia od alkoholu – faza ostrzegawcza (zwiastunowa)

Na tym etapie fazy alkoholizmu osoba uzależniona aktywnie szuka okazji do napicia się alkoholu. W tym celu inicjuje spotkania, podczas których pije więcej niż pozostali. Zaczyna również popijać samotnie, w ukryciu. Z czasem zaczyna zdawać sobie sprawę, że pije zbyt dużo, ale nie szuka jeszcze wytłumaczenia na taki stan rzeczy i nie dopuszcza do świadomości, że ma problem.

W fazie ostrzegawczej pojawiają się luki pamięciowe („urwanie filmu”). Osoba nadużywająca alkoholu, na uwagi otoczenia reaguje rozdrażnieniem, a także stanowczo zaprzecza oskarżeniom o alkoholizm. Poza tym można u niej zaobserwować:

  • wzmożenie tempa picia oraz inicjowanie tzw. „kolejek”;
  • duże zmiany w zachowaniu po spożyciu alkoholu, m.in.: jest odważniejsza, dużo mówi, z osoby cichej staje się „duszą towarzystwa”, wyzbywa się zahamowań;
  • potrzebę wypicia kilku kieliszków przed imprezą, aby się „zaprawić”;
  • picie w samotności, bez okazji

Trzecia faza uzależnienia od alkoholu – faza krytyczna (ostra)

W fazie krytycznej osoba uzależniona przestaje mieć kontrolę nad spożywaniem alkoholu, zaniedbuje swoje podstawowe role społeczne, domowe oraz zawodowe – nie dba o rodzinę, pracę, swój wygląd i otoczenie, traci pasje i zainteresowania. Spada jego popęd seksualny.

W tej fazie choroba jest widoczna i odczuwalna przez otoczenie. Dni, kiedy uzależniony jest trzeźwy należą już do rzadkości. Chory, poza szukaniem usprawiedliwienia, zaczyna mieć też wyrzuty sumienia z powodu zaniedbywania rodziny i przyjaciół, które przeplatają się agresją, a nawet próbami obarczania innych winą. Następuje gwałtowny spadek samooceny, poczucie bezradności i pustki. Zaczyna się użalanie nad sobą, mogą nawet wystąpić próby samobójcze.

Na tym etapie chory może zacząć komunikować potrzebę pomocy i próbować uzyskać kontrolę nad uzależnieniem.

Czwarta faza uzależnienia od alkoholu – faza przewlekła (chroniczna)

W fazie chronicznej rozpoznaje się wszystkie objawy uzależnienia – do wcześniejszych dochodzą: konflikty z otoczeniem, następuje utrata pracy, z czasem również relacji z najbliższymi. Występują ciągi alkoholowe, które trwają kilka, a nawet kilkanaście dni, a po nich przychodzi okres abstynencji – towarzyszą mu: wymioty, drgawki, skoki ciśnienia, uczucie napięcia, nadwrażliwość na bodźce i są to objawy tzw. zespołu abstynencyjnego. Do tego dochodzą powikłania psychiczne (w tym: depresja, obniżony nastrój, zaburzenia pamięci i koncentracji), a także uszkodzenia narządów (najczęściej marskość i niewydolność wątroby). Na tym etapie zachodzi duże ryzyko śmierci.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu można rozpocząć w każdej fazie trwania choroby. Osoba uzależniona wymaga długotrwałej terapii, składającej się z wielu etapów. Na początku chory powinien uświadomić sobie, że ma problem i potrzebuje pomocy. Kolejny krok polega na zdiagnozowaniu stopnia zaawansowania uzależnienia i przygotowanie chorego do leczenia, które obejmuje: detoks, spotkania z psychologiem i terapeutą, ustalenie planu działań itp.

Najlepszym rozwiązaniem leczenia alkoholizmu jest ośrodek prywatny, który zapewnia całodobową opiekę specjalistyczną, a także idealne warunki do nauki chorego życia bez alkoholu i zmiany jego zachowań społecznych. Najczęściej ośrodki tego typu położone są w pięknych i spokojnych miejscach, z dala od miejskiego zgiełku, zapewniając tym samym wyciszenie oraz dyskrecję podczas leczenia osób uzależnionych od alkoholu.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.