Esperal: czym jest, działanie, skutki uboczne i kontrowersje

Esperal to jedna z najstarszych w realiach nowoczesnej medycyny a jednocześnie jedna z najskuteczniejszych metod leczenia choroby alkoholowej, czyli po prostu alkoholizmu. Pomimo, że od momentu, w którym Esperal pojawił się na rynku i został włączony do użycia medycznego minęło już sporo lat, to jednak środek ten wciąż cieszy się dużą popularnością i nadal jest uznawany za wysoce skuteczną metodę postępowania leczniczego w przebiegu choroby alkoholowej.

Być może medyczna nazwa Esperal niektórym z nas niewiele mówi. Warto więc podkreślić, że popularna, potoczna nazwa leku stosowanego w przebiegu alkoholizmu Esperal to “wszywka”. Lek ten nie jest bowiem stosowany dożylnie zaś doustnie stosuje się go rzadko ze względu na niską skuteczność. Najczęstszą formą terapii przy pomocy leku Esperal jest więc wprowadzenie go do organizmu pacjenta właśnie poprzez metodę nazywaną w języku potocznym “wszywką”. Wysoką skuteczność jaką w leczeniu alkoholizmu wykazuje Esperal przypisuje się jego specyficznemu działaniu: lek ten bowiem koreluje z alkoholem, radykalnie zmieniając sposób w jaki substancja ta jest metabolizowana przez ludzki organizm. W rezultacie, po implantacji “wszywki” zawierającej Esperal, bardzo często nawet osoby wyjątkowo głęboko pogrążone w chorobie alkoholu całkowicie lub niemal całkowicie tracą nań ochotę.

Bynajmniej nie oznacza to jednak, że Esperal jest lekarstwem posiadającym same zalety i zupełnie pozbawionym wad. Wielu lekarzy uważa zresztą tę metodę leczenia choroby alkoholizmu za przestarzałą i z różnych względów przeciwskazaną, pomimo iż jak wspominano wykazuje ona wysoką skuteczność.

Warto również dodać, że zakorzeniona nazwa Esperal w chwili obecnej tak naprawdę nie posiada już desygnatu na polskim rynku leków i wyrobów medycznych. Lek ten bowiem przestano produkować w roku 2009. Przerwa nie trwała jednak długo a produkcja została wznowiona, tyle że w międzyczasie zmieniła się nazwa leku. Obecnie lek znany dawniej jako Esperal to Disulfiram WZF.

Co przede wszystkim warto wiedzieć na temat leku stosowanego w przebiegu choroby alkoholowej, jakim jest Esperal? Czy środek ten jest bezpieczny i możemy go polecić na przykład komuś znajomemu, kto zmaga się z alkoholizmem, czy też może dzisiejsza medycyna zna lepsze i bezpieczniejsze metody leczenia tego niewątpliwie poważnego i destruktywnego uzależnienia?

Esperal: czym jest i jak działa?

Główna substancja czynna leku Esperal to Disulfiram. Disulfiram to organiczny związek chemiczny, który po wprowadzeniu do organizmu oraz w kontakcie z alkoholem etylowym zmienia sposób metabolizowania tej substancji przez ludzki organizm. Mówiąc zaś dokładniej, Disulfiram powoduje niemal całkowitą blokadę produkcji enzymu dehydrogenazy aldehydowej, który w decydującej mierze odpowiada za prawidłowy, normalny proces metabolizowania przez organizm alkoholu etylowego.  Blokada działania odpowiadającego za metabolizowanie alkoholu enzymu dehydrogenazy aldehydowej powoduje, że po spożyciu alkoholu etylowego w organiźmie gromadzą się bardzo duże, nadmierne ilości aldehydu octowego. To zaś jest czynnnikeim bezpośrednio odpowiedzialnym za wyjątkowe nieprzyjemne, a czasami również po prostu niebezpieczne efekty, jakie powoduje spożycie alkoholu etylowego u osób, które przeszły zabieg implantacji wszywki zawierającej Esperal.

Jakie dokładnie są wspominane efekty, które występują w wyniku interakcji alkoholu etylowego z Esperalem? Najczęściej zdarzają się takie dolegliwości, jak:

  • 1. Nadmierne pocenie się
  • 2. Tachykardia
  • 3. Wymioty(niekiedy bardzo intensywne)
  • 4. Pokrzywka, zaczerwienie i swędzenie skóry
  • 5. Zawroty oraz bóle głowy

Oprócz tego niekiedy zdarzają się również takie efekty, jak napady lęku lub paniki, poważne skoki ciśnienia tętniczego czy nawet napady drgawek. Odnotowuje się również niewielką liczbę zgonów w wyniku zawałów serca stanowiących skutek spożycia alkoholu przez osoby po zabiegu implantacji wszywki zawierającej Esperal.

Esperal: skuteczność

Esperal jest uznawany za wysoce skuteczną metodę leczenia choroby alkoholowej. Odnosi się to jednak tylko do stosowania tego leku poprzez podskórną implantację wszywki. W przypadku stosowania Esperalu w formie doustnej skuteczność jest o wiele mniejsza, ponieważ osoba cierpiąca na chorobę alkoholową może w każdej chwili przestać zażywać tabletki.

Esperal: kontrowersje

Chociaż, jak już wspominano lek Esperal w postaci wszywki odznacza się wysoką skutecznością w leczeniu choroby alkoholwej, to jednak jego stosowanie wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy lekarze są nawet przeciwni stosowaniu Esperalu jako metody leczenia alkoholizmu.

Skąd te kontrowersje? Przede wszystkim Esperal jest lekiem działającym na zasadzie mechanizmu przypominającego tak zwaną terapię awersyjną, czyli metodę terapeutyczną znaną z obszaru psychoterapii behawioralno-poznawczej. Esperal nie powoduje ustania tak zwanego “głodu alkoholowego”: jego działanie wynika tylko i wyłącznie z prostego mechanizmu psychicznego, jakim jest unikanie bodźców powodujących ból lub silny dyskomfort. Co to oznacza innymi słowy? Podczas stosowania leku Esperalosoba dotknięta chorobą alkoholową cierpi: uzależnienie od alkoholu etylowego ma bowiem nie tylko charakter psychologiczny, lecz również fizjologiczny. Oznacza to, że w trakcie odstawiania alkoholu występują tak zwane efekty odstawienne, niekiedy niezwykle uciążliwe lub wręcz powodujące cierpienie.

Kontrowersje budzi również sposób działania leku Esperal po spożyciu alkoholu przez osobę, która przeszła zabieg implantacji wszywki. Przede wszystkim, nieprzyjemne a często niezwykle wręcz nieprzyjemne efekty utrzymują się naprawdę długo, bo niekiedy nawet do 10 godzin. Druga kwestia, to ryzyko zawału serca lub napadu drgawek. Esperal nie zawsze jest również środkiem, którego efekty utrzymują się po zakończeniu terapii. Dlaczego? Ponieważ samo fizjologiczne odzwyczajenie organizmu od alkoholu to jeszcze nie wszystko: istotne jest również podejście psychologiczna, praca nad sobą, uświadomienie sobie zgubnych konsenwencji nałogu.

Co więcej, zdarza się, że u osób, które poddały się zabiegowi implantacji wszywki zawierającej Esperal głód alkoholowy jest tak silny, iż przy pomocy ostrego narzędzia “wydłubują” one wszywkę z ciała(Esperal jest umieszczany płytko pod powierzchnią skóry).

Esperal: legalność

Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, w których lek Esperal jest nadal legalny. Zabiegi implantacji wszywki zawierającej Esperal nie są jednak refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia i nie wykonuje się ich w publicznych placówkach opieki medycznej. W wielu krajach stosowanie leku Esperal jest nielegalne. Można tutaj wymienić między innymi Stany Zjednoczone, większość państw Europy Zachodniej, niektóre kraje Europy Środkowej a nawet Rosję.

Esperal: przeciwskazania

Najważniejsze przeciwskazania do stosowania leku Esperal, zarówno w formie wszywki jak i w postaci doustnej to:

  • 1. Problemy z sercem lub układem krążenia
  • 2. Uczulenie na substancją czynną leku
  • 3. Zaburzenia lub choroby psychiczne
  • 4. Bycie pod wpływem alkoholu(na przykład przed dokonaniem zabiegu implantacji)
  • 5. Nieprawidłowa czynność wątroby

Podsumowanie

Czy więc ostatecznie Esperal jest wskazaną formą leczenia choroby alkoholowej? Niewątpliwie środek ten wykazuje bardzo wysoką skuteczność w trakcie trwania terapii. Nierzadko jednak zdarza się, że po jej zakończeniu pacjent wraca do nałogu. Z tego powodu, stosowanie leku Esperal powinno iść w parze z psychoterapią grupową lub indywidualną i/oraz uczestnictwem w grupach wsparcia dla osób z problemem alkoholowym. Nierzadko zdarza się jednak również, że terapia Esperarem przynosi efekty trwałe.

W kontekście mechanizmu działania, jaki wykazuje lek Esperal, objawów ubocznych oraz możliwych poważnych komplikacji zdrowotnych po spożyciu alkoholu w trakcie trwania terapii, decyzja o zastosowaniu tej metody leczenia powinna stanowić wolną, autonomiczną i dobrowolną inicjatywę samego pacjenta. W przypadku, gdy podjęcie terapii Esperalem wynika na przykład z nacisków ze strony rodziny lub innych bliskich osób, skuteczność jest znacząco niższa. Oprócz tego wywieranie na osobę chorą presjii w tym wypadku można uznać za postępowanie wysoce nieetyczne.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.