Erytrocyty w moczu- Czym Są, Normy, Badania, Przyczyny, Profilaktyka, Leczenie

Erytrocyty to jeden z parametrów, który jest oceniany podczas badania ogólnego badania moczu. Ich obecność może mówić o wielu dolegliwościach układu moczowego, a w niektórych przypadkach nawet całego organizmu człowieka. W przypadku stwierdzenia ich obecności konieczna jest odpowiednia diagnostyka i wizyta u lekarza urologa, który wdroży odpowiedni plan leczenia. Warto pamiętać, że krew w moczu nie musi od razu oznaczać poważnej choroby.

Czym są erytrocyty?

Jest to po prostu inna nazwa czerwonych krwinek. To najliczniejsza grupa w przypadku krwi. Duża zawartość hemoglobiny przyspiesza transport tlenu do wszystkich organów w organizmie człowieka. Produkowane są w szpiku kostnym i z tego miejsca uwalniane są do krwi. Najczęściej ich praca wykonywana jest przez 120 dni, a następnie usuwana ze śledziony. Jeżeli warunki organizmu są prawidłowe, wówczas krwinki krążą w krwiobiegu i nie powinny pojawiać się w moczu. Mogą one przemieścić się jednak w wyniku uszkodzenia ważnej bariery krew-mocz, czyli tak zwanej bariery filtracyjnej w kłębuszkach nerkowych oraz w procesie krwawienia do układu moczowego.

Kiedy należy wykonywać badania erytrocytów?

Ich obecność w moczu stwierdza się podczas badania ogólnego. Na tej podstawie można szybko wywnioskować, czy w organizmie dzieje się coś złego, czy też nie. Ich obecność sprawdzana jest zazwyczaj wtedy, kiedy wykonywane jest badanie moczu okresowo. To bardzo ważne badanie zwłaszcza w ciąży. Mocz powinien być poddawany analizie częściej niż w jakimkolwiek innym przypadku. W niektórych przypadkach badanie moczu następuje dopiero w przypadku pojawienia się czerwonego zabarwienia moczu. To główny sygnał, który sprawia, że dana osoba natychmiast dokonuje badań pod kątem ewentualnych problemów zdrowotnych.

Jak wygląda badanie erytrocytów w moczu?

Już wcześniej wspomniane zostało to, że erytrocyty w moczu badane są dzięki badaniu ogólnemu moczu. Badanie moczu jest:

 • Bezbolesne,
 • szybkie,
 • dokładne,
 • tanie.

Warto pamiętać, jednak o kilku ważnych kwestiach, takich jak oddawanie do analizy porannego moczu ze środkowego strumienia. W aptece należy kupić specjalny pojemnik na mocz, a następnie udać się do toalety. Mocz początkowy i końcowy powinien zostać oddany do toalety, jednak strumień środkowy do kubeczka. Da to najbardziej wiarygodne wyniki. Przed oddaniem moczu do analizy należy dokładnie umyć strefy intymne. Kobiety wydzielają duże ilości śluzu, który może powodować problemy podczas analizy. Podczas badania wargi sromowe powinny być odsunięte (kobiety), a napletek odciągnięty (mężczyźni).

Jakie są normy?

Prawidłowa ilość krwinek, jaka uznawana jest przez lekarzy i przez analityków medycznych wynosi 3-4 krwinek wpw (w polu widzenia) osadu moczu. Taka ilość jest naturalnym zjawiskiem i nie stanowi powodu do niepokoju. Wartości wyższe uważane są za krwiomocz i nie jest to już naturalne zjawisko, a pierwszy sygnał poważnych schorzeń. Badanie pod mikroskopem daje możliwość zdiagnozowania krwinek o różnym kształcie i różnej budowie, dlatego jest to badanie rzetelne i wiarygodne.

Czy krwiomocz jest niebezpieczny?

Kiedy w moczu zauważone zostanie nieco czerwone zabarwienie, powstaje niepokój przed powstaniem wielu chorób. Osoby zdrowe mogą mieć 3-4 krwinek czerwonych i nie jest to zjawisko niebezpieczne. Przekroczenie tego progu oznacza krwiomocz. W zależności od ilości erytrocytów można mówić o krwiomoczu mikroskopowym oraz makroskopowym. Ważna jest również forma danych krwinek, gdyż pod mikroskopem mogą one przybierać różne kształty i oznaczać różne schorzenia. Kiedy zjawisku krwiomoczu towarzyszy również ból brzucha, obrzęki lub zawroty głowy, wówczas można podjąć dalszą diagnostykę. Erytrocyty w mocz to powód wielu przykrych chorób. Krwinki dysmorficzne mogą pojawiać się podczas kłębuszkowego zapalenia nerek, gdyż ,,przeciskają” się przez kanaliki nerkowe i przedostają się do moczu.

Jakie są przyczyny krwiomoczu?

Do głównych powodów pojawienia się czerwonego zabarwienia moczu zaliczamy:

 • Intensywny wysiłek fizyczny,
 • ciążę,
 • krew miesiączkową,
 • żylaki odbytu,
 • stosunki płciowe.

Do głównych przyczyn krwiomoczu zaliczamy:

 • Kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • uraz nerek,
 • uraz dróg moczowych,
 • nowotwory układu moczowego,
 • zakażenie układu moczowego,
 • kamicę moczową.

Aby wyeliminować wszystkie ewentualne przyczyny poboczne czerwonego moczu, należy wykonać badania w odstępach tygodniowych. Osoby przyjmujące leki również powinny mieć świadomość, że ich spożywanie prowadzi do pojawienia się czerwonego zabarwienia moczu. Krew moczu nie jest jednak chorobą, a jedynie objawem, dlatego oprócz tego badania należy również wykonać morfologię oraz zbadań pracę nerek.

Leczenie krwiomoczu

Leczenie tej przypadłości polega na wyeliminowaniu przyczyny powstawania krwiomoczu. W tym przypadku konieczna jest wizyta u nefrologa oraz urologa. Dokładne badania mogą zobrazować źródło krwawienia, które następnie zostanie zahamowane za pomocą tabletek lub zabiegów.

Erytrocyty świeże i wyługowane

Chociaż badanie ogólne moczu jest szybkie i zupełnie bezbolesne, to jego interpretacja powinna zostać poddana lekarzowi. Nie wystarczy jedynie stwierdzenie obecności czerwonych krwinek, ale również określenie ich ilości. Erytrocyty wyługowane to objaw chorób nerek. Erytrocyty świeże mają prostą budowę i sugerują, że przyczyna leży po stronie układu moczowego.

Erytrocyty w moczu dziecka

Choroby dzieci są dla rodziców często przerażającym zjawiskiem. W przypadku dzieci wzrost erytrocytów związany jest z nieprawidłowymi zmianami metabolizmu. Może on w tym przypadku sugerować wzrost wydalania jonów wapnia, skazę krwotoczną oraz wydalanie szczawianów wraz z moczem. Bardzo często są one diagnozowane również w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego. Badanie moczu u dziecka powinno być wykonywane przynajmniej raz na pół roku. Dzięki temu wszelkie ewentualne choroby mogą być szybko zdiagnozowane i wyleczone.

Erytrocyty w ciąży

Ciąża to bardzo ważny czas dla każdej kobiety. Wszelkie niepokojące objawy sprawiają, że ciężarna czuje strach i obawia się o zdrowie i życie swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Badanie ogólne moczu to jedno z podstawowych badań, które okresowo wykonuje każda kobieta w ciąży. W przypadku ciężarnych podwyższony poziom erytrocytów we krwi może świadczyć o chorobach układu moczowego, na które ciężarne są bardziej podatne, niż ktokolwiek inny. Bardzo często jednak mocno podwyższony poziom erytrocytów świadczy o kamieniach w nerkach oraz o cukrzycy.

Jak uchronić się przed krwiomoczem?

Tak naprawę w tym przypadku nie można nic zrobić. Nadmierna krew może pojawić się nagle i nie być oznaką groźnych chorób, a jedynie przetrenowania lub stosunku płciowego. Oczywiście każdy człowiek w celu uchronienia się przed poważnymi chorobami, powinien wykonywać kompleksowe badania krwi i moczu przynajmniej raz w roku. To absolutne minimum. Ważna jest również obserwacja własnego organizmu i przyglądanie się temu, jak prezentuje się mocz oraz kał (profilaktyka przed pasożytami). Zdrowie jest bardzo cenne i szybko można je stracić.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.