Egzema zastoinowa – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Egzema zastoinowa to popularna dolegliwość. Z reguły jednak mówi się o niej używając synonimicznych nazw, takich jak wyprysk zastoinowy, wyprysk żylakowy lub wyprysk podudzi. Jeśli podejrzewasz wystąpienie tej choroby u siebie lub u kogoś z Twoich bliskich, zapoznaj się z niniejszym artykułem. Znajdziesz tu odpowiedzi na wszystkie swoje pytania związane z przyczynami, przebiegiem oraz leczeniem egzemy zastoinowej.

Egzema zastoinowa – przyczyny

Egzema zastoinowa należy do powikłań przewlekłej niewydolności żylnej. Dotyka ona z reguły kończyn dolnych. Dochodzi wówczas do zmian zapalnych skóry, których podłoże znajduje się głęboko pod jej powierzchnią. Sam wyprysk przyjmuje formę czerwonawych przebarwień, czasami może przypominać niewielkie sińce. Do powstania zmian przyczyniają się zastoje krwi wynikające z niewydolności żył, niedotlenienia krwi, a także niewielkich urazów i głębokiego zakażenia bakteryjnego. W wyjątkowych przypadkach egzemę zastoinową powoduje reakcja alergiczna.

Objawy egzemy zastoinowej

Egzema zastoinowa objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi. Ogniska zapalne dotyczą jednej lub dwóch nóg. Są one dość wyraźnie odgraniczone od skóry zdrowej. Wysiewy mają charakter tak zwanej drobnogrudkowej wysypki. Występuje ona w formie czerwonawych przebarwień. Czasami zmiany skórne mogą przypominać malutkie sińce lub popękane naczynka. W przypadku zaostrzenia objawów może dojść do obrzęku nóg, ostrego zapalenia skóry, łuszczenia oraz nacieków. Jeśli choroba nie jest leczona przez długi czas, może dojść do rozprzestrzenienia się ostrego zapalenia skóry na inne fragmenty ciała.

Egzema zastoinowa – diagnostyka

Aby postawić trafną diagnozę, wykonuje się tak zwane testy naskórkowe. Rozpoznanie choroby nie jest łatwe, gdyż objawy egzemy zastoinowej czasami przypominają do złudzenia symptomy grzybicy oraz łuszczycy. Dzięki posiadaniu próbek naskórka lekarz jest jednak w stanie dokładnie określić, z jaką dolegliwością boryka się dany pacjent.

Leczenie egzemy zastoinowej

Leczenie egzemy zastoinowej opiera się o stosowanie preparatów poprawiających ukrwienie kończyn. W zależności od pacjenta, czasami używa się także środków przeciwalergicznych. Bardzo dobrze sprawdzają się również okłady z taniny oraz antybakteryjna pasta cynkowa. Poza tym zaleca się przemyślaną i regularną pielęgnację skóry.

Zdecydowanie odradza się leczenie egzemy zastoinowej na własną rękę. Jedynym gwarantem sukcesu jest ścisła współpraca z lekarzem prowadzącym.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.