Egzema skóry na dłoniach, twarzy i powiekach – przyczyny, objawy i leczenie

Egzema skóry to bardzo ogólny termin odnoszący się do zmian na skórze różnego pochodzenia. Problem ten dotyka ludzi w różnym wieku. Nie mogą wystrzec się go zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Egzema skóry potrafi trwać latami, przez co zasługuje ona na miano choroby przewlekłej. Nieleczona powoduje znaczne zmiany w strukturze skóry. To z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych infekcji. Egzema najczęściej pojawia się na dłoniach oraz w innych częściach rąk, niemniej jednak potrafi ona dotknąć także twarzy, nóg, czy też pozostałych partii ciała.

Egzema – charakterystyka choroby

Tak jak wspomniano na wstępie, termin egzema odnosi się do szeroko pojętego zapalenia skóry. Szacuje się, że co dziesiąta osoba przechodzi tę chorobę w swoim życiu. Wyróżnia się kilka rodzajów egzemy skórnej:

  • alergiczna – występuje, gdy skóra narażona jest na swobodne działanie substancji wywołującej reakcję alergiczną;
  • kontaktowa – występuje miejscowo, powodowana jest kontaktem z alergenem;
  • łojotokowa – nazwa ta odpowiada łagodnemu zapaleniu skóry, które objawia się pod postacią oleistych, łuszczących się plam na skórze;
  • neurodermit – zapalenie skóry, do którego dochodzi z powodu nadmiernego drapania – pojawia się często po ugryzieniu owada;
  • pieniążkowata – nazwa ta pochodzi od kształtu wyprysków, które przypominają monetę;
  • drażniąca – powstaje w wyniku styczności z mocnymi środkami chemicznymi;
  • potówka – rodzaj podrażnienia skóry, który występuje na dłoniach (z reguły w postaci małych krostek);
  • zastojowa – termin ten odnosi się do zapaleń skóry kończyn dolnych – dolegliwość ta często związana jest z nieprawidłową pracą układu krążenia;

Egzema skóry – przyczyny

Egzema skóry powodowana jest całą masą różnych czynników chorobotwórczych. Każdy przypadek jest inny, w związku z czym dopiero dokładnie oględziny u lekarza oraz wywiad medyczny pozwalają określić, co leży u podstaw dolegliwości. Wśród najczęstszych typów choroby należy wymienić egzemę skóry twarzy, dłoni oraz powiek, niemniej jednak potrafi ona dotknąć także innych partii ciała.

Egzemę najczęściej powodują alergeny. Uczulenia to sprawa czysto osobista – każdy z nas nie toleruje innych związków. Najczęściej jednak do powstawania egzemy przyczyniają się silne substancje, takie jak oleje, smary, farby, zmywacze, środki czystości i inne specjalistyczne płyny.

Poza tym egzema skóry, powiek lub dłoni może wystąpić na wskutek zanieczyszczonego środowiska, przetworzonej żywności oraz często używanych środków chemicznych. Wszystko to może okazać się źródłem szkodliwych alergenów. Egzemę mogą wywołać także bardzo banalne czynniki tego typu, na przykład szampony, oprawki od okularów, proszek do prania lub biżuteria. Potencjalne alergeny znajdują się także w żywności (cebula, pomidor, czosnek, marchew, itp.) oraz w lekach, takich jak sulfonamidy oraz antybiotyki.

Egzema skóry – jakich partii ciała dosięga?

Egzema skóry dłoni, twarzy i powiek to najczęściej występujące zapalenia skóry. Dlaczego akurat te lokalizacje są najbardziej narażone? Mówiąc krótko – z błahych powodów. Dłonie to część naszego ciała, która ma największy kontakt z różnego rodzaju przedmiotami. Nic więc dziwnego, że są one najbardziej zagrożone wystąpieniem zapaleń. Twarz jest dotykana egzemą równie często. Dzieje się tak z różnych powodów. Po pierwsze skóra naszej twarzy jest z reguły bardzo delikatna. Po drugie, często dotykamy ją palcami, przez co przenosimy alergeny z różnych przedmiotów, które trzymaliśmy w dłoniach. Oprócz tego egzema niejednokrotnie dotyka powiek. Ten fragment skóry jest jednym z najdelikatniejszych na naszym ciele, dlatego też ze sporą łatwością ulega zakażeniom.

Objawy egzemy skórnej

Pierwszym objawem egzemy skórnej z reguły jest zaczerwienienie. Następnie powstają drobne pęcherzyki, które w końcu przeradzają się w nadżerki. Całości dodatkowo towarzyszy swędzenie. Na końcu chora skóra grubieje i zamienia się w liszaje. Objawy egzemy są takie same – bez względu na to, jakiej części naszego ciała dotknęła.

Na chorobę tę narażone są głównie osoby, które pracują fizycznie używając swoich rąk. Wśród nich należy wymienić fryzjerów, mechaników, budowlańców i tym podobnych.

Egzema skóry – leczenie

Aby leczenie egzemy skórnej przebiegło pomyślnie, najpierw należy udać się do lekarza, który dokona prawidłowej diagnozy. Najczęściej choroba ta spowodowana jest kontaktem z pewnymi uczulającymi substancjami. Wówczas podstawowym krokiem jest całkowite usunięcie ich ze swojego życia. Jeśli – na przykład ze względów zawodowych – nie jest to możliwe, należy zadbać o odpowiednią ochronę, na przykład specjalistyczne rękawice. Unikanie alergenu to najskuteczniejszy sposób leczenia.

Kolejnym elementem terapii jest jednak zastosowanie odpowiednich lekarstw. Lekarze przepisują leki, których intensywność działania dostosowana jest do stopnia zakażenia. Wśród najczęściej stosowanych środków należy wymienić roztwory taniny, azotanu srebra lub antybiotyki w areozolu. Działają one odkażająco. Do tego używa się preparatów przeciwhistaminowych, które zmniejszają stan zapalny skóry oraz świąd. Kiedy te ostatnie nie działają, używa się kortykosteroidów. Są to silne środki stosowane tylko i wyłącznie w najgorszych przypadkach.

Terapię zaleconą przez lekarza można wspierać domowymi lub naturalnymi sposobami, niemniej jednak nie zaleca się robić tego bez jego wiedzy. Być może warto rozważyć także pewne pozytywne zmiany w zwyczajach żywieniowych. Pomocna bywa dieta bogata w kwas gamma-linolenowy. Można znaleźć go na przykład w oleju z wiesiołka. Wśród typowo domowych sposobów na leczenie egzemy należy wymienić stosowanie miodu manuka oraz soku z aloesu. Są to sprawdzone i skuteczne sposoby łagodzące natężenie zmian. Tak jak zaznaczono jednak przedtem, włączenie wszelkich terapii naturalnych należy ówcześnie przedyskutować z lekarzem prowadzącym.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.