Egzema – przyczyny, objawy, leczenie

Egzema (zwana też wypryskami) to stan zapalny skóry, który przejawia się powstawaniem łuszczących się i swędzących plam koloru czerwonego. Nieleczone plamy pokrywają się pęcherzami wypełnionymi płynem oraz krostami. Pozostawione bez odpowiedniej reakcji łatwo poddają się infekcjom. Egzema najczęściej pojawia się na nadgarstkach, skórze wokół łokci czy pod kolanami.

Egzema – co to jest

Egzema to dość powszechny stan zapalny skóry. Objawy tej choroby są raczej indywidualne, zwykle jednak przejawia się ona powstawaniem łuszczących się i swędzących plam koloru czerwonego, które mogą pokrywać się później pęcherzami i grudkami. Co prawda, egzema najczęściej pojawia się na nadgarstkach, w okolicy łokci oraz pod kolanami, jednak zdarza się, że pojawia się na innych obszarach ciała, na przykład na twarzy czy na klatce piersiowej.

Przyczyny egzemy

Skłonność do wyprysków jest uwarunkowana genetycznie, więc jedni będą na nią bardziej odporni, a inni mniej. Lekarze zdają się być zgodni, że przeważnie egzema ma podłoże alergiczne. Dość istotny jest wpływ otoczenia – w skażonym środowisku egzema pojawia się u większej ilości osób. Okazuje się, że również tryb życia ma wpływ na rozwój i ryzyko egzemy. Ludzie, którzy często są zestresowani, spięci i bardzo smutni, są podatniejsi na tego rodzaju choroby skórne. Atopowe zapalenie skóry należy do chorób psychosomatycznych, więc dużą rolę w intensywności i częstotliwości pojawiania się zmian skórnych odgrywa codzienny stres. Jednak najistotniejszy jest fakt, że bez względu na towarzyszące tej chorobie uwarunkowania, zawsze czynnikiem, który wywołuje egzemę, jest działanie jakiegoś alergenu. Egzema może być też związana z astmą lub katarem siennym.

Wyprysk zwykle jest wywołany przez kontakt skóry z substancją uczulającą. Może być nią środek czyszczący (na przykład proszek do prania), kosmetyk, rozpuszczalnik, tworzywa sztuczne w ubraniach czy też nikiel, znajdujący się w biżuterii. Egzema może być wywołana również przez niektóre pokarmy (dość często jest to czosnek, cebula, pomidory, marchew) oraz antybiotyki i sulfonamidy. Wypryski mogą się pojawić nawet pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego.

Objawy egzemy

W początkowej fazie tej choroby występują na skórze czerwone grudki, z których powstają później pękające pęcherzyki, pozostawiające po sobie nadżerkę. W późniejszej fazie charakterystyczne są żółtawe strupy po zaschniętej wydzielinie, które są konsekwencją zmian ropnych. Zarówno w wyniku wyprysków, jak i atopowego zapalenia skóry, może nastąpić jej obrzęk, świąd, zliszajowacenie czy utrata sprężystości. Rozdrapywane rany mogą się zabliźniać jednocześnie zmieniając kolor, co jest przyczyną niekomfortowego pogrubienia się skóry na odcinkach dotkniętych egzemą.

Rodzaje egzemy

 • alergiczna – mówimy o niej wtedy, gdy skóra jest narażona na działanie substancji alergicznej, której układ odpornościowy nie rozpoznaje
 • kontaktowa – pojawia się miejscowo, tam, gdzie wcześniej był kontakt z alergenem
 • drażniąca – pojawia się w wyniku kontaktu z kwasami i środkami chemicznymi
 • łojotokowa – jest to łagodne zapalenie skóry, w postaci żółtych, oleistych, łuszczących się plam na skórze głowy, twarzy, uszach lub na innych częściach ciała
 • pieniążkowata – nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu wyprysków, które przypominają monety
 • neurodermit – nasila się przy zapaleniu swędzących miejsc, może mieć miejsce przy ugryzieniu owada
 • zastoinowa – dotyczy kończyn dolnych, związana jest z układem krążenia i zatorami w żyłach nóg,
 • potówka – podrażnienie skóry na dłoniach

Postawienie diagnozy i leczenie

Najskuteczniejszą metodą na postawienie trafnej diagnozy jest przeprowadzenie wywiadu z chorym, a następnie skierowanie go na odpowiednie badania. Jeśli podejrzewa się choroby skóry na tle alergicznym, zwykle wykonuje się testy, które pozwalają określić alergeny odpowiedzialne za chorobę. Później stosuje się odpowiednie leki, zwykle kortyzon oraz leki antyhistaminowe. Działanie tych leków ma na celu złagodzenie reakcji alergicznej. Inną formą leczenia takich przypadków jest odczulanie.

Aby utrzymać skórę w jak najlepszym stanie, trzeba unikać kontaktu z szorstkimi powierzchniami oraz ze zmianami temperatury. Powinno się także nosić możliwie luźne ubrania oraz unikać kontaktu ze zwierzętami. Porą roku, w której znacznie nasila się egzema, jest zima. Należy wtedy jeszcze bardziej dbać o skórę, obowiązkowo nosić rękawiczki oraz nawilżać skórę kremami. Jeśli przebywa się przez dłuższy czas w pomieszczeniach ogrzewanych, dobrze jest stosować nawilżacze powietrza oraz pić duże ilości wody.

 • Można usunąć z diety lub ograniczyć takie składniki, które są alergenne i drażniące – krowie mleko, nabiał, tłuszcze zwierzęce, pokarmy zawierające konserwanty, cukier, ostre potrawy, kawę, mocną herbatę i alkohol.
 • Zaleca się również picie naparu z koniczyny i pokrzywy, a także odwaru z korzenia łopianu.
 • Swędzenie mogą złagodzić okłady z tartych ziemniaków.
 • Pomocny może być też miód manuka, który dzięki działaniu antybakteryjnemu, przeciwzapalnemu i oczyszczającemu będzie skuteczny w zwalczaniu dolegliwości skórnych.
 • Trzeba pamiętać, że domowe sposoby – nawet jeśli są skuteczne – nie mogą zastąpić wizyty u dermatologa.
 • Latem staraj się unikać nadmiernego wystawiania się na promienie słoneczne.
 • Wyrób sobie nawyk korzystania z kosmetyków nawilżających skórę, najlepiej takich, które są na bazie oleju i zawierają filtry UV.
 • Podczas codziennej toalety wyjątkowo ostrożnie podchodź do zmienionych chorobowo miejsc – nie narażaj ich na kontakt z gorącą wodą czy szorstkim ręcznikiem, najlepiej tylko od czasu do czasu je przemywaj i osuszaj delikatnie miękkim ręcznikiem.
 • Nie istnieje jedna typowa grupa wiekowa, która byłaby najbardziej narażona na egzemę. Niemniej należy pamiętać, że na wystąpienie wyprysków może mieć wpływ zawód, który wykonujemy. Osoby, które pracują ze środkami chemicznymi, lakierami, farbami, metalami (nawet szlachetnymi) czy różnego rodzaju kosmetykami, mogą być o wiele bardziej narażone na egzemę.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.