Działanie tabletek z karczocha na odchudzanie i cholesterol

Karczoch smakiem przypomina szparagi, a wygląda jak oset i stanowi przepiękną roślinę ozdobną. To niezwykle warzywo pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i nadal jest mało popularne w naszym kraju. Szkoda, bowiem karczoch posiada wspaniałe walory smakowe, a przy tym może także poprawić stan naszego zdrowia.

Karczochy – charakterystyka

Karczoch jest rośliną z rodziny astrowatych. Był znany już w starożytności, w Rzymie, Grecji i w Egipcie.

Lubi ciepło, dlatego uprawiany jest głównie w basenie Morza Śródziemnego ( we Francji, Hiszpanii i we Włoszech), ale jego uprawy spotkać można również w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i w Niemczech.

Do spożycia nadają się pąki kwiatowe karczocha, niemniej jednak najpierw trzeba usunąć stwardniałe łuski i dotrzeć do dna kwiatowego. Jest to tak zwane serce karczocha. Wyciąg z tego warzywa znalazł swoje zastosowanie między innymi w medycynie. Znany jest ze swoich właściwości odchudzających i obniżających cholesterol. W poniższym artykule zostanie opisane działanie tabletek z karczocha na odchudzanie i cholesterol. 

Tabletki z karczocha na odchudzanie

Karczochy posiadają niewielką ilość kalorii, niemniej jednak nie ze względu na tę cechę są tak bardzo polecane jako suplement dla osób odchudzających się.

Roślina ta zawiera w swoim składzie cztery bardzo cenne substancje, które wspomagają trudny proces odchudzania, zwiększają tempo przemiany materii, a co za tym idzie pozwalają w dużo szybszym tempie pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Wyciąg z karczocha jest bardzo częstym składnikiem przeróżnych suplementów i tabletek na odchudzanie.

Najważniejszą substancją zawartą w karczochach jest cynaryna, która poprawia tempo przemiany materii i potrafi regulować poziom cukru we krwi. Stanowi także doskonały lek na zaparcia.

Kolejnym składnikiem obecnym w karczochach jest inulina. Ma ona podobne działanie do błonnika, bowiem pęcznieje w naszym żołądku, co pozwala odczuwać dużo dłużej sytość i uniknąć napadów głodu. Inulina stanowi także prebiotyk, który wpływa pozytywnie na mikroflorę jelitową.

Zawarty w karczochach kwas chlorogenowy to istotny przeciwutleniacz, który zostanie z pewnością doceniony przez osoby odchudzające się. Dzięki niemu można pozbyć się zapasów tłuszczów i węglowodanów, które zostały zgromadzone w organizmie na skutek niezdrowego odżywiania.

Karczochy są bogate także w niacynę (witamina PP), która pełni ważną rolę w procesie trawienia. Niacyna zwiększa tempo przemiany materii, jak również blokuje rozpad tłuszczów w tkance tłuszczowej. Warto mieć na uwadze, że karczoch stanowi jedno z najbogatszych źródeł tejże witaminy.

Czym jest cynaryna ?

Substancji tej należy szukać w karczochach. Ma ona klinicznie potwierdzone działanie żółciopędne, dlatego też stanowi skuteczną broń w walce z otyłością. Cynaryna jest substancją chemiczną ( kwas 1,5-dikawoilochinowy ), którą możemy znaleźć w liściach karczocha. Substancja ta została wyizolowana w 1840 r., niemniej dopiero w 1954 r. chemicy uzyskali ją w całkowicie czystym stanie ( oznacza to, że otrzymano o niej pełną informację chemiczną ). Jej synteza była możliwa od 1963 r.W Polsce także dość żywo interesowano się cynaryną w środowisku naukowym. W 1978 r. Dr. Jerzy Wójcicki ogłosił wyniki swoich analiz, z których jasno wynikało, że ściśle określone dawki tejże substancji potrafią skutecznie obniżać poziom złego cholesterolu u szczurów. Dlatego też zdecydowano o rozpoczęciu kolejnych testów klinicznych i farmakologicznych.

Tabletki z karczocha na odchudzanie i cholesterol

Na podstawie wyżej wspomnianych badań dowiedziono, że zawarta w karczochach cynaryną wykazuje właściwości żółciopędne, żółciotwórcze i hepatoochronne ( ochrania ścianki wątroby przed działaniem toksycznych substancji ). Potwierdzono również, że cynaryna skutecznie obniża poziom złego cholesterolu ( nawet o 60 procent ), jak również lipidów we krwi. Pobudza także metabolizm, zapobiega zaparciom i usprawnia pracę układu pokarmowego.

Dzięki właściwościom leczniczym, cynaryna potrafi zapobiegać powstawaniu zmian miażdżycowych. Udowodniono, że działa także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dlatego też substancja ta znalazła również zastosowanie w produkcji kosmetyków do cery trądzikowej.

Cynaryna jest również antyoksydantem, dlatego chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a przy tym potrafi zapobiegać namnażaniu się i rozwojowi komórek nowotworowych.

Cynaryna w postaci suplementu diety

Najlepsze efekty terapeutyczne osiągniemy stosując wyciąg z liści karczocha, a nie czystą cynarynę. Zawiera on bowiem także inne istotne substancje, które znaleźć możemy w warzywach.

A tych roślina ta ma naprawdę sporo. Jak wspomniano wyżej jest to :

  • inulina, która pozwala na zachowanie prawidłowego poziomu cukru we krwi,
  • kwas chlorogenowy, będący antyoksydantem i substancją zmniejszającą wchłanianie cukrów w przewodzie pokarmowym,
  • niacyna ( witamina PP i B3, które przyspieszają metabolizm ).

Skuteczne działanie tabletek z karczocha na odchudzanie i cholesterol zostało dowiedzione naukowo. Polecane są one w schorzeniach wątroby, które związane są z wytwarzaniem żółci. Po tego rodzaju tabletki można także sięgnąć w przypadku zapalenia dróg żółciowych i pęcherza żółciowego, jak również przy żółtaczce, czy cukrzycy. Działanie tabletek z karczocha na odchudzanie i cholesterol mogą z powodzeniem wykorzystać osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.