Durian – dlaczego warto znać ten owoc?

Europejczycy niezbyt znajdą owoc durian, a szkoda, bowiem w Indonezji jest on bardzo popularny i bardzo doceniany za swoje właściwości. Wielu Europejczyków, którzy mieli okazję spróbować durian skrytykowało owoc za jego śmierdzący zapach, który ma „wręcz odrzucać”.

Co to za owoc?

Durian wywodzi się z rejonów Indonezji. Aktualnie roślinę można znaleźć niemalże w całej Południowo-Wschodniej Azji i jest tam bardzo popularna. Owoc ma owalny kształt i grubą skórkę w kolorze zielonkawym. Cechą charakterystyczną są kolce na skórce. To od nich wywodzi się nazwa, bowiem w języku malajskim „duri” oznacza kolec.

Durian rośnie na bardzo wysokich drzewach i zazwyczaj waży średnio 4 kg i osiąga nawet 40 cm. W środku owocu znajdziemy jasny, zielonkawo-kremowy miąższ. Owoc ten słynie ze swojego zapachu, który zdaniem wielu – jest odrzucający, a wręcz śmierdzący. Można go porównywać do pleśniowego sera bądź zepsutego jedzenia. Azjaci kochają jednak smak owocu, bowiem jest słodkawy, ale nie nazbyt słodki.

Durian ma doskonałe właściwości

Owoc durian jest bardzo pomocny przy dolegliwościach żołądkowych. Warto go jeść po zjedzeniu ostrych potraw, bowiem łagodzi podrażnienia.

Ciekawostką jest fakt, że pojawiają się głosy jakoby duriana nie wolno jeść popijając kawą i alkoholem, bo jest to niebezpieczne, może spowodować nawet śmierć. Jedni naukowcy to potwierdzają, inni temu zaprzeczają. Dlatego lepiej po prostu nie ryzykować.

Oprócz owocu duriana wykorzystuje się też liście. Robi się z nich sok, który w medycynie ludowej jest wykorzystywany do leczenia anemii, obniżania gorączki, podniesienia odporności oraz przy dolegliwościach wątroby (usprawnia pracę tego narządu). Sok wykorzystuje się także przy leczeniu stanów depresyjnych. Jest również uznawany za naturalny afrodyzjak. Kolejnym plusem jest to, że wyciągi z duriana mają właściwości odmładzające.

Jakie są właściwości odżywcze owocu

W 100 g owocu durian mamy 147 kcal. Zawiera także mnóstwo cennych witamin: A, C, B1, B2, B3, B5, B6 i B9 oraz składników mineralnych: potas, sód, cynk, wapń, żelazo, magnez, mangan czy fosfor. Ilość wartości odżywczych sprawia, że Azjaci chętnie go jedzą, mimo że Europejczykom wciąż ciężko się do niego przekonać.

W Azji owoc najczęściej je się surowy. Łyżeczką wydrąża się słodkawy miąższ. Owoc można też suszyć, mrozić, gotować czy smażyć. Jest on traktowany nie tylko jako przekąska. Niektóre firmy postanowiły robić z niego lody, cukierki, chrupki, budynie czy kisiele.

Niestety mimo wielu właściwości odżywczych, wiele osób nie przyzwyczajonych do tego owocu uważa go za „najbardziej śmierdzący owoc świata” i nie chce go nawet spróbować…

Powszechnie wykorzystywany jest też surowiec drzewny. Z drzewa robi się meble i egzotyczne podłogi. Drzewo to jest wytrzymałe i lekkie.

Ciekawostką może być fakt, że choć w Azji owoc jest bardzo popularny, to w wielu publicznych miejscach można zauważyć tabliczki zakazujące spożywania go. Prawdopodobnie powodem jest intensywny, długo utrzymujący się i niezbyt przyjemny zapach.

Durian jest owocem niezbyt trwałym. Nawet w Azji sprzedaje się go w ofoliowanych tackach, bowiem szybko się psuje. Z tego też powodu nie można kupić duriana w Polsce, bowiem się go nie eksportuje.

Do jedzenia nadają się także nadają się również nasiona owocu. Azjaci chętnie lekko je podsmażają na oleju i podają z ryżem oraz cukrem.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.