Drożdżaki – przyczyny, objawy, leczenie

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze staje się życie w ciągłym biegu, a ogrom czasu, który poświęcamy na pracę i inne zajęcia nie pozwala nam na chwile dla siebie.

Liczne stresy, częste przyjmowanie antybiotyków, czy niezdrowa, wysoko przetworzoną żywność są tylko niektórymi z przyczyn powstawania niebezpiecznej choroby naszej czasy, spowodowanej grzybami Candina, które nazywane jest popularnie kandydozą, którą powodują drożdżaki.

Drożdżaki są jednymi z najczęściej atakujących nasz organizm grzybami, objawiającymi się najczęściej nieestetycznymi zmianami skórnymi, czy występowaniem licznych krost na powierzchni naszej skóry. Jak już wspomnieliśmy, kandydoza jest jedną z najczęściej występujących drożdżyc i na jej występowanie narażony jest tak naprawdę każdy z nas.

Czasem drożdżaki nie dają o sobie znać i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz organizm jest zaatakowany przez grzybicę. Faktem jest bowiem, że na powstanie tej choroby może wpływać naprawdę wiele czynników i na dużą część z nich nie mamy tak naprawdę żadnego wpływu.

Dziś przyjrzymy się bliżej uporczywym drożdżakom i opowiemy o przyczynach ich powstawania, objawach i leczeniu tego uporczywego schorzenia na tle grzybiczym.

Czym jest drożdżyca?

Drożdżyca jest uporczywą chorobą, na którą jest narażony tak naprawdę każdy z nas. Infekcja ta spowodowana jest grzybami, które w popularnym nazewnictwie określa się drożdżakami.

Najczęściej schorzenie te dotyczy warstwy skórnej, paznokci czy błoń śluzowych. Mówiąc o kandydozie warto wspomnieć również, że tak naprawdę choroba ta nie jest prosta w diagnozie, a do jej rozpoznania niezbędne będą badania pod mikroskopem.

Przyczyny prowokujące do wystąpienia drożdżycy

Istnieje kilka głównych czynników, które prowokują powstanie drożdżycy. Kandydoza nie jest najczęściej wynikiem odpowiedniego dbania o zdrowie czy organizm, a jej podłożem mogą być chociażby drobne uszkodzenia powłok skórnych, spowodowane zbyt obfitą produkcją potu.

Na wystąpienie grzybicy są więc narażone szczególnie osoby, które mają problem z nadmierną potliwością i nie starają się zapobiegać temu uporczywemu schorzeniu.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jedną z głównych przyczyn uciążliwej kandydozy mogą być również niedobory witamin. Drożdżyce powodują najczęściej ogromne niedobory witamin z grupy B oraz zaburzenia na tle hormonalnym. W obu przypadkach wymagane są podstawowe badania, które pomogą dobrać odpowiednie leki, których suplementacja pomoże rozwiązać i zniwelować problem.

Faktem jest również, że zmiany na tle grzybiczym powodować może picie zbyt dużych ilości alkoholu. Na drożdżycę pokarmową są więc narażone szczególnie osoby, które nie stronią od alkoholu. Warto jednak pamiętać, że regularne spożywanie napojów alkoholowych wpływa nie tylko na możliwość pojawienia się drożdżycy ale predysponuje również do wielu niebezpiecznych chorób, szczególnie wątroby.

Mówiąc o przyczynach drożdżycy nie możemy zapomnieć również o antybiotykach, bowiem ich stosowanie jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania tego uciążliwego schorzenia. Na drożdżaki są narażone szczególnie osoby, które przez długi czas przyjmują antybiotyki oraz szczególnie te, przyjmujące silną chemioterapię.

Objawy drożdżycy

Mówiąc o drożdżycy warto wspomnieć również o objawach tego uciążliwego schorzenia. Podstawowym objawem jest bez wątpienia objawy skórne, wskazujące na zmiany chorobowe, które toczą się w naszym organizmie. Liczne rumienie, grudki i krostki to tylko część objawów skórnych, które pojawiają się przy infekcji grzybiczej. Faktem jest jednak, że istnieje wiele form uciążliwej grzybicy, a każda z nich charakteryzuje się nieco innymi objawami.

Drożdżyca pochwy – problem wśród kobiet

Żeńska część naszego społeczeństwa jest narażona szczególnie na grzybicze zmiany pochwy. Warto wspomnieć o tym, że ta uciążliwa dolegliwość objawia się swądem i pieczeniem okolic pochwy. Może powodować również dyskomfort podczas stosunków seksualnych, które mogą finalnie powodować jeszcze większy ból.

Drożdżakowemu zakażeniu pochwy towarzyszy również często nieprzyjemny zapach. Jeśli dostrzeżemy u siebie takie objawy – powinniśmy jak najczęściej udać się do lekarza ginekologa, w celu ustalenia podłoża tych uciążliwych objawów i dobrania odpowiedniego leczenia – najczęściej tabletek i delikatnych preparatów do higieny intymnej.

Leczenie drożdżycy

Leczenie drożdżycy spowodowanej drożdżakami jest zależne od lokalizacji. Najczęściej jednak stosowane są specjalne maści i płyny, które mają pomóc w zniwelowaniu uporczywych objawów.

Mówiąc o leczeniu grzybic warto wspomnieć o schorzeniu, które może dotyczyć każdej z kobiet – mowa tu o drożdżycy pochwy. Te uporczywe schorzenie wymaga leczenia przy pomocy odpowiednich leków, dobranych przez ginekologa, choć w leczeniu tym pomóc nam mogą różnego rodzaju preparaty przeznaczone do higieny intymnej, które ułatwią nam odpowiednią pielęgnację okolic intymnych.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.