Dowiedz się, dlaczego warto jeść botwinkę!

Owoce i warzywa są podstawą zbilansowanej i zdrowej diety, a ich obecność na naszych talerzach pozwala na urozmaicenie na pozór zwyczajnych, nudnych dań. Każdy z nas wie, że owoce i warzywa są tak ważne w naszej diecie dzięki ogromnym pokładom różnego rodzaju witamin i minerałów, które decydują o dobrym zdrowiu i odpowiadają za pozytywne samopoczucie przez cały dzień.

Zupy warzywne są częścią zbilansowanej diety i powinny często gościć na naszych stołach, gdyż są nie tylko sycące ale przede wszystkim niesamowicie zdrowe. Jedną ze smaczniejszych zup sezonowych, która smakuje zarówno w wersji rzadszej ale sprawdzi się również jako znakomity dodatek do okraszonych ziemniaczków jest zupa botwinkowa.

Botwiną nazywamy młode  liście i korzenie klasycznego buraka ćwikłowego, który jest obecny w większości przydomowych ogródków. Zupa ta jest smaczną i szybka alternatywą ciekawej potrawy. Dziś przyjrzymy się bliżej botwince – opowiemy o tym, dlaczego warto  spożywać ją jak najczęściej!

Właściwości botwinki

Botwinka jest dodatkiem przede wszystkim smacznej, sezonowej zupy. Charakterystyczny, delikatny smak młodych liści botwiny przypada do gustu również najmłodszym z domowników. Dzięki szczególnie niskim wartościom energetycznym częste spożywanie zup, czy sałatek na bazie botwinki zalecane jest szczególnie osobom, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Mówiąc o właściwościach botwiny warto wspomnieć również, że ten niepozorny produkt zawiera ogromne pokłady żelaza, które jest pierwiastkiem niesamowicie ważnym dla prawidłowej pracy naszego organizmu.

Mówiąc o znakomitych właściwościach botwinki warto wspomnieć również o tym, że regularne spożywanie potraw na bazie tych zdrowych liści buraka pomaga niwelować codzienny stres. Dzieje się  tak dzięki idealnie skomponowanej ilości witamin i minerałów, jakie zawiera botwina. Warto wspomnieć również o dobroczynnym wpływie botwinkowych potraw na pracę naszego układu krążenia, a co lepsze – jej regularne spożywanie może nam pomóc uchronić się przed niebezpiecznymi zmianami nowotworowymi.

Warto wspomnieć  również  o tym, że przysmaki na bazie botwinki powinny być spożywane szczególnie przez osoby, które borykają się z problemem zakwaszenia organizmu. Faktem jest bowiem, ze botwina wykazuje właściwości odtruwające nasz organizm, a jednocześnie przyczynia się do jego odkwaszania.

Właściwości botwinki to również te związane z układem trawiennym. Spożywanie potraw, w których są obecne te młode liście buraka wpływa bowiem na lepszą perystaltykę jelit, pomagając uporać się z problemem uciążliwych zaparć, czy wzdęć. Jej spożywanie zalecane jest również osobom, które borykają się z problemem nieregularnego wypróżniania.

Botwinka – źródło witamin i minerałów

Mówiąc o botwince nie można zapomnieć o tym, że te niepozorne, młode listki buraka są skarbnicą wielu ważnych dla prawidłowej pracy naszego organizmu witamin i minerałów. Zawiera miedzy innymi ogromne pokłady witaminy C, która jak dobrze wiemy jest gwarantem wysokiej odporności.

Jedzenie botwinki jest więc szczególnie ważne w okresach przejściowych miedzy poszczególnymi porami roku, kiedy to nasz organizm pozbawiony witaminy C narażony jest na różnego rodzaju infekcje i zakażenia.

Regularne spożywanie botwiny wpływa również na prawidłową prace naszego układu nerwowego. Dzięki ogromnym ilościom witaminy B oraz niesamowicie ważnego kwasu foliowego. Dzięki zawartości magnezu i żelaza pomaga nam uniknąć wielu nieprzyjemnych schorzeń, a nawet poważnych chorób.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że botwinka jest również znakomitym sprzymierzeńcem pięknej i zdrowej cery! Dzięki zawartości siarki sprawia, że nasza cera promienieje zdrowym, pięknym i naturalnym blaskiem.

Jak przyrządzać botwinkę?

Mimo, że botwina cieszy się największą popularnością jako smaczny dodatek sezonowych zup, coraz częściej mówi się  również o jej innych zastosowaniach. Wiele osób chwali sobie  sałatki na jej bazie –mówi się, że świeża botwinka jest znakomitym zamiennikiem pospolitego szpinaku.

Te młode liście buraka są również smaczną alternatywą warzywnych zup kremów, dodatek do orzeźwiających i zdrowych warzywnych, czy warzywno – owocowych koktajli. Ich unikatowy smak pozwala również na to, aby wykorzystać ją jako jeden ze składników smacznego chłodnik, a jak wiemy – napój ten jest szczególnie lubiany latem, kiedy potrzebujemy natychmiastowego orzeźwienia.

Botwinka jest jedną z ciekawszych alternatyw smacznych, niedrogich i zdrowych dań i mimo, że nie każdy zdaje sobie sprawę  z cudownych właściwości tych niepozornych listków buraka – powinna znaleźć się ona na talerzu każdego z nas, niezależnie od wieku czy gustu kulinarnego, a w szczególności, w dużych ilościach powinniśmy serwować ją najmłodszym. Nie zapomnijmy również o seniorach, gdyż w podeszłym wieku zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest znacznie większe  – jest to nie tylko pyszny ale przede wszystkim niesamowicie zdrowy element naszej diety.

Dowiedz się, dlaczego warto jeść botwinkę!
5 (100%) 4 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.