Domowe sposoby i przyczyny wrastających paznokci

Wrastający paznokieć bywa mało przyjemnym i wstydliwych, jednak bardzo bolesnym problemem. Może przysporzyć nam wiele problemów, dlatego warto dowiedzieć się jak możemy sobie z nim radzić zanim problem stanie się zbyt poważny i będzie wymagał interwencji lekarza. Nie powinniśmy ignorować ani unikać tego tematu, ponieważ problemy z paznokciami szczególnie stóp to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim chodzi tu o dbanie o własne zdrowie.

Wrastający paznokieć początkowo stwarza uczucie dyskomfortu, ból stopniowo się nasila aż utrudnia nam chodzenie i codzienne funkcjonowanie. W początkowej fazie problemu możemy zastosować domowe sposoby, które na dłuższy czas ułatwią nam życie i pomogą uniknąć przykrych i wyjątkowo nieprzyjemnych konsekwencji.

Bardzo ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie problemu, ponieważ może nam to pomóc uniknąć wizyty w gabinecie lekarskim i koniecznych zabiegów. Kiedy jedna zaczynają się pojawiać bóle a tym bardziej infekcje – należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Przyczyny wrastania paznokcia

Najczęstszą przyczyną wrastania paznokci jest nieprawidłowe obcinanie paznokci u stóp. Przeważnie, kiedy obcinamy je na zbyt owalny kształt a przede wszystkim zbyt krótko. Skoro najczęstszą przyczyną poważnego problemu jest nieprawidłowe obcinanie paznokci wiele osób zastanowią się jak prawidłowo wykonać pedicure naszych stóp. Przede wszystkim paznokcie powinniśmy obcinać na prosto i nie zbyt głęboko, największą uwagę powinniśmy poświęcić paluchom stopy. Nie można obcinać paznokci zbyt głęboko i „po bokach” usuwać paznokci, ponieważ może to skutkować bardzo nieprzyjemnym i bolesnym problemem. Warto też poznać tajniki profesjonalnego pedicure, aby nasze paznokcie wyglądały estetycznie i były zdrowe. Kiedy zauważamy, że paznokieć zaczyna wrastać w tkankę z przestrachem szukamy informacji w internecie, dlatego nasz artykuł wychodzi oczekiwaniom naprzeciw tłumacząc jak dbać o higienę stóp.

Jednak nieprawidłowe obcinanie paznokci nie jest jedyną przyczyną wrastania paznokci. Może wynikać to ze zmian genetycznych, niestety nieprawidłowy kierunek rośnięcia paznokcia może być przekazywany genetycznie. Dlatego jeśli osoby w rodzinie maja z tym problem – tym bardziej powinnyśmy zadbać o to wcześniej nie tylko ze względów estetycznych, lecz z troski o własne zdrowie.

Kolejną przyczyną wrastania paznokci może być noszenie zbyt często nieodpowiednio dobranych butów, jak również za częste chodzenie w obuwiu na obcasie. Nieodpowiednio dobrane buty to przede wszystkim takie obuwie które na zbyt uciska, szczególnie gdy zbyt wąski jest czubek buta. Bardzo ważne jest chodzenie w butach odpowiednio wyprofilowanych.

f-to-plyn-na-wrastajace-paznokcie-15-ml

Preparaty przeciwko wrastającym paznokciom
Kliknij i sprawdź ceny!

Domowe sposoby na wrastające paznokcie

Istnieje szereg sposobów na pomoc poszkodowanym paznokciom, które obawiamy się, że zaczynają wrastać. Ważne jest aby pamiętać, że takie sposoby możemy wykorzystywać jedynie doraźnie lub w oczekiwaniu na wizytę z lekarzem, chyba, że są to jedynie początkowe objawy wrastania paznokcia. W tym wypadku im wcześniej zaczniemy przeciwdziałać tym większa jest szansa na uniknięcie problemu.

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na wrastający paznokieć jest moczenie stóp. Do tego przygotowujemy letnia wodę z substancjami łagodzącymi lub sprzyjającymi mięknieniu stóp i paznokci. Przepisy i sposoby przygotowania płukanki są różne, przeważnie jest to woda z solą, olejkiem z nagietka, sokiem z cebuli czy też płatkach mydlanych. Stopy powinno się najlepiej moczyć codziennie przed około 20 minut. Wliczają się w to również mydlane kąpiele, do których dobrze jest dodać odrobinę substancji zmiękczających skórę.

Z pomocą może przyjść nam również wizyta w aptece. Dostępne jest wiele środków oraz leków, które uśmierzą ból przy wrastaniu paznokcia, zahamują lub spowolnią jego proces. Możemy poszukać u farmaceuty środków takich jak płyny łagodzące wrastanie paznokcia, maści z dodatkiem antybiotyku (nie wszystkie są dostępne bez recepty) a nawet żele lecznicze nakładane w postaci lakieru na paznokcie.

Kolejnym sposobem na zatrzymanie wrastania paznokcia jest tamponowanie, które możemy wykonać w domowych warunkach, jednak tylko wtedy gdy problem jest stosunkowo świeży. Do wykonania domowego zabiegu potrzebujemy: wacików kosmetycznych, środku do dezynfekcji skóry, pilniczka z metalową końcówką oraz spirytusu do jego przemycia. W pierwszej kolejności dokładnie należy umyć dłonie oraz stopy i zdezynfekować spirytusem pilniczek. Z wacika kosmetycznego odrywamy niewielki kawałek i formujemy z niego cienki, podłużny wałeczek. Po czym przy pomocy końcówki pilniczka delikatnie podważamy paznokieć w miejscu, gdzie zaczyna wrastać i wkładamy tam wałeczek. Jeśli wystaje, możemy go delikatnie przyciąć aby zwiększyć nasz komfort noszenia, wałeczek dopychamy głębiej pilniczkiem i w razie potrzeby możemy zakleić do plastrem. Należy pamiętać, że przy każdorazowym zmoczeniu palca wałeczek wymieniamy na nowy.

Kiedy dokucza nam ból możemy stosować okłady z lodem, aby go złagodzić. Należy jednak pamiętać, ze kiedy pojawia się ból – wszelkie domowe środki powinny być używane tylko do czasu wizyty u lekarza, ponieważ może być już zbyt późno na domowe sposoby. Im wcześniej wybierzemy się do gabinetu podologicznego, tym mamy większą szanse na jak najmniej bolesne i nieprzyjemne pozbycie się problemu. Najczęściej lekarz założy nam specjalną metalową klamrę, która nie tylko zahamuje wrastanie paznokcia, ale ukierunkuje kierunek rośnięcia płytki paznokcia.

Nie należy ignorować pierwszych objawów wrastania paznokcia i jak najszybciej udać się po poradę do lekarza, ponieważ jeśli zignorujemy wrastanie paznokci mogą pojawić się infekcje, bóle a również robienie się ranek oraz innych coraz poważniejszych konsekwencji.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.