Domowe sposoby na białe zęby

Zdrowy uśmiech o pięknym odcieniu bieli stanowi naszą wizytówkę w społeczeństwie zdominowanym przez kult piękna. I choć kolor zębów nie musi świadczyć o ich zdrowiu, to i tak te nieskazitelnie białe stanowią obiekt pożądania wśród wszystkich kategorii wiekowych oraz społecznych. Piękny uśmiech jak nigdy dotąd stał się powszechnie dostępny za sprawą poszerzonej wiedzy pacjentów oraz stosunkowo niedrogich zabiegów stomatologicznych, także tych wykonywanych w domu. Dowiedz się jakie domowe sposoby na białe zęby są najskuteczniejsze i spraw, byś na nowo odczuł swobodę uśmiechu.

Dlaczego zęby żółkną

Przyczyn zmiany kolorów zębów może być wiele. Do najpopularniejszych zalicza się niewłaściwą pielęgnację oraz wpływ czynników zewnętrznych, tj. palenie papierosów oraz picie kawy czy herbaty. Zęby żółkną z wiekiem, ale są też szczególnie narażone w okresie dorastania – wtedy na ich kolor mogą wpłynąć przyjmowane leki a także nadmierne stosowanie fluoru. Częstą przyczyną pogorszenia wizualnego stanu zębów jest kamień nazębny, który gromadzi się wraz z przyjmowanymi pokarmami. Dzieje się tak, ponieważ na chroniącym zębinę szkliwie z czasem pojawiają się pęknięcia, w których gromadzą się substancje zmieniające kolor zębów. Na poziom przebarwienia ma oczywiście wpływ nasz styl życia, czyli to, jak dużo spożywamy silnie barwiących pokarmów i napojów.

Czynniki pogarszające barwę szkliwa:

 • kawa
 • herbata
 • Coca-Cola i inne gazowane napoje o intensywnym kolorze
 • Czerwone wino
 • Czerwone buraki
 • sok porzeczkowy
 • papryka
 • przyprawa curry
 • sosy pomidorowe oraz sojowe
 • owoce leśne
 • barwniki spożywcze, obecne w szczególności w słodyczach

Naturalne wybielanie zębów

W zależności od stopnia przebarwienia i jego rodzaju, stosuje się różne metody wybielania zębów. Poza domowymi sposobami na białe zęby, mamy obecnie do dyspozycji mnóstwo produktów, które mogą zagwarantować nam piękny uśmiech. Ich skuteczność jest różna, w zależności od stanu zaawansowania problemu. Silniejsze środki aktywne sprawdzą się u osób starszych bądź palących, natomiast delikatne substancje myjące, ścierające i polerujące zapewnią delikatniejszy efekt tych, którym zależy jedynie na wizualnej poprawie odcienia o kilka tonów. Znane i praktykowane przez wielu od lat domowe sposoby na wybielenie zębów należą do jednych z najtańszych i najmniej ingerencyjnych metod.

Efekty po ich zastosowaniu widoczne będą w dłuższym okresie czasu, ale wpłyną nie tylko na stronę wizualną, ale także chemiczną strukturę kości wzmacniając ich wytrzymałość. Jednym z podstawowych i zarazem najważniejszych budulców kośćca zębowego jest wapń. Duża zawartość wapnia w zębach sprawia, że stają się one mniej narażone na pęknięcia, i w efekcie, na powstawanie przebarwień. Spożywając produkty bogate w ten związek, gwarantujemy sobie zdrowy uśmiech. W celu poprawy kondycji szkliwa zaleca się spożywanie mleka oraz przetworów mlecznych, np. sera żółtego, jogurtów, kefirów. Spore ilości znajdziemy także w rybach, zwłaszcza szprotkach i sardynkach. Fluor oraz witamina D obecne w jajkach, soi czy zbożach dodatkowo poprawią wchłanialność związku. Naturalne wybielanie zębów zapewnią także potrawy o właściwościach ścierających, takie jak marchew, jabłko czy orzechy. Ponadto stymulują one produkcję śliny, która zapobiega odkładaniu płytki nazębnej odpowiedzialnej za powstawanie trudnego do usunięcia osadu. Naturalne wybielanie zębów praktykuje się także z pomocą substancji aktywnych takich jak soda czy soki z cytrusów, należy jednak pamiętać, że mogą one posłużyć w jednorazowej potrzebie wybielania. Zbyt długie ich stosowanie naraża nas na demineralizację szkliwa, które pozbawione swojego budulca, stanie się słabsze i podatne na choroby.

Domowe sposoby na wybielenie zębów

Nakładkowo, ekspresowo, w domu, w gabinecie – dróg do uzyskania białych zębów jest mnóstwo. Najprzystępniejsze cenowo, ale także o stosunkowo długim efekcie działania, okazują się być preparaty dostępne w aptekach oraz drogeriach. Wśród nich najpopularniejsze wybielające pasty do zębów, które powinny stanowić podstawę codziennych zabiegów higienicznych osób marzących o białym uśmiechu. Pasty pomagają zwalczać przebarwienia powstające na bieżąco, np. z powodu picia kawy lub herbaty, najczęściej jednak efekty nie są błyskawiczne i w przypadku poważniejszych odbarwień, po prostu niewystarczające. Najczęściej zawierają w sobie substancje ścierne, tlenki fluoru bądź naturalne ekstrakty roślinne, np. z cytryny, porostu islandzkiego. Ich działanie opiera się na mechanicznym bądź chemicznym usuwaniu osadów, które zbierają się na powierzchni szkliwa. Możemy pozbyć się dzięki nim płytki nazębnej i w niewielkim stopniu kamienia nazębnego. W przypadku past o zaznaczonym intensywnym działaniu warto zachować ostrożność. Duża ilość substancji ściernych w połączeniu ze szczotkowaniem może mieć negatywny wpływ na stan szkliwa oraz dziąseł.

Paski wybielające

f-blend-a-med-whitestrips-paski-wybielajace-do-zebow
Paski wybielające zęby
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Metodą zdobywającą na popularności są także paski oraz nakładki wybielające. Ich niewątpliwą zaletą jest krótki czas stosowania wynoszący przeważnie od 14 do 30 dni, a także szybkie efekty utrzymujące się nawet do kilku miesięcy po zakończeniu kuracji. Paski pomagają wybielić żółte zęby i usuwają przebarwienia, dzięki zawartości składników aktywnych znajdujących się na żelowej powłoce materiału przyklejanego do zębów. Podczas kilkunastominutowego kontaktu ze szkliwem, preparat rozpuszcza przebarwienia organiczne powstałe w wyniku spożywania produktów barwiących. Formuła pasków jest stale udoskonalana, dzięki czemu powoduje mniej skutków ubocznych i minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień, takich jak ból i nadwrażliwość w kontakcie z niską i wysoką temperaturą.

Piękny uśmiech przestał być tematem tabu, a stał się powodem do osobistej dumy. Wielość dostępnych metod w przystępnej cenie daje szansę na bezpieczne, naturalne wybielanie zębów w zaciszu domu. Nieskuteczność stosowanych zabiegów pozostawia pole dla ingerencji dentysty, który dobierze indywidualną metodę uwzględniając nasze preferencje oraz stan zdrowia.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.