Do czego może doprowadzić nieleczona nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy to choroba o wielu twarzach. Objawia się ona na różne sposoby, w zależności od odmiany, z którą boryka się dany pacjent. Zdarza się i tak, że dolegliwość rozwija się w ukryciu i niepostrzeżenie, siejąc w organizmie niczego nieświadomego człowieka duże zniszczenia. Choroba ta powstaje na skutek nadmiernej produkcji hormonów gruczołu tarczowego. Występuje ona u ludzi każdej płci z wszelkich grup wiekowych, niemniej jednak najczęściej z jej powodu cierpią kobiety. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zapadł na nadczynność tarczycy, koniecznie zapoznaj się z niniejszym artykułem. Podkreśla on wagę właściwego leczenia tej dolegliwości oraz konsekwencje jej ewentualnego lekceważenia.

Nadczynność tarczycy – definicja

O nadczynności tarczycy mówimy, gdy wydziela ona zbyt dużą ilość hormonów. Stan taki może mieć wiele przyczyn. Zalicza się do nich czynniki takie jak choroba Gravesa i Basedowa, guzki tarczycy, zapalenie tarczycy, podaż egzogennych hormonów tarczycowych lub zbytnia podaż jodu. Poza tym nadczynność gruczołu tarczowego może być powodowana problemami z przysadką mózgową, niewrażliwością organizmu na działanie hormonów lub zapaleniem. Im więcej medycyna wie o tarczycy, tym więcej dowiadujemy się na temat pierwotnych przyczyn omawianej choroby.

Mimo, że zdarzają się pojedyncze przypadki, kiedy to nadczynność tarczycy przebiega bezobjawowo, z reguły dolegliwość ta dość mocno daje o sobie znać. Co może się zdarzyć w przypadku ignorowania symptomów? Dlaczego warto podjąć terapię? Poniżej omówiono kilka poważnych dolegliwości, które występują w przypadku nieleczenia nadczynności tarczycy.

Powikłania nadczynności tarczycy – przełom tarczycowy

Przełom tarczycowy to najgroźniejsze, a zarazem najpowszechniejsze powikłanie związane z nieleczeniem nadczynności tarczycy. Mówiąc krótko jest to stan skrajnej nadczynności połączony z dużą gorączką, niewydolnością serca oraz zaburzeniami świadomości. Jego bezpośrednią przyczyną jest duża ilość hormonów tarczycy połączona z hormonami stresu. Wystąpienie przełomu warunkowane jest przez czynniki takie jak:

 • ostre zakażenie,
 • udar mózgu,
 • zawał serca,
 • duże dawki stresu,
 • poród,
 • zabieg chirurgiczny.

Gdy nadczynność tarczycy nie jest leczona, organizm staje się tykającą bombą. W momencie otrzymania sygnału zapłonowego (w postaci dużego osłabienia oraz stresu) może on wybuchnąć, doprowadzając się do stanu grożącego śmiercią.

Istnieje wiele czynników, które mogą zaalarmować chorego o nadejściu przełomu tarczycy. Zalicza się do nich:

 • bezsenność
 • nudności,
 • wymioty,
 • drżenie mięśni,
 • gorączkę,
 • spadek wagi.

Powikłania nadczynności tarczycy – choroby serca

Nadczynność tarczycy pozostawiona sama sobie bardzo często prowadzi do poważnych dolegliwości sercowych, takich jak arytmia, bóle oraz duszności. Jeśli i Ty doprowadziłeś swój organizm do stanu skrajnego wyczerpania, jak najszybciej poddaj się terapii. Co prawda w takim przypadku terapia jest znacznie trudniejsza, gdyż musi objąć także likwidację objawów w układzie krążenia. Choroby serca spowodowane ignorowaniem nadczynności tarczycy mogą doprowadzić do śmierci, co podkreśla wagę podjęcia leczenia we właściwym czasie.

Powikłania nadczynności tarczycy – osteopenia i osteoporoza

Cały nasz organizm – w tym także kości – podlega bezustannemu budowaniu oraz rozkładowi. U osób zdrowych proces ten przebiega bez zarzutu. Niestety brak jednego małego elementu może spowodować upadek całej misternej układanki. Tak też jest w przypadku nadczynności tarczycy. Nawet niewielkie braki równowagi w stężeniu hormonów prowadzą do zmniejszenia masy kostnej, a stąd prosta droga do osteopenii i osteoporozy. W efekcie kości bolą oraz stają się łamliwe.

Nie lekceważ objawów

Objawy nadczynności tarczycy niejednokrotnie są zbyt nikłe, abyśmy mogli zauważyć je we wczesnej fazie rozwoju choroby. Jeżeli jednak jakiekolwiek symptomy przykują Twoją uwagę, natychmiast udaj się do specjalisty. Pod żadnym warunkiem nie zwlekaj z podjęciem leczenia, gdyż może to doprowadzić, do śmiertelnych dolegliwości opisanych w niniejszym wpisie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.