Dni płodne – jak obliczyć, objawy

            Umiejętne obliczenie dni płodnych to przydatna umiejętność dla każdej kobiety. Jeśli kobieta wie, kiedy wypadają jej dni płodne może z większą świadomością zaplanować powiększenie rodziny. Znajomość dni płodnych może okazać się przydatna również w przypadku, kiedy kobieta chce cieszyć się zbliżeniem nie ponosząc żadnych konsekwencji. Wielu paniom przytrafiają się przypadkowe ciąże. Wydaje się to dość dziwne, ponieważ kobieta jest płodna jedynie przez kilkanaście dni w roku. Dlatego aby uniknąć tak zwanej „wpadki”, warto umieć obliczyć swoje dni płodne

Dni płodne – jak obliczyć?

            U większości kobiet cykl menstruacyjny trwa przeciętnie 28 dni. Na skutek działania różnych czynników może on się jednak wydłużyć lub skrócić o kilka dni. Warto zauważyć również, że nie każda kobieta ma regularne cykle. Jeśli jednak cykle są regularne i trwają wspomniane 28 dni – dni płodne wypadają między 10 a 18 dniem. Nieco trudniejsze jest wyliczenie dni płodnych, kiedy cykle nie są regularne i trwają krócej lub dłużej niż 28 dni.

            Najczęściej wybieraną przez kobiety metodą do wyliczania dni płodnych jest metoda Holta, nazywana również metodą termiczną. Jej stosowanie opiera się na regularnym pomiarze temperatury. Szczególnie ważne jest to, by mierzyć ją codziennie o tej samej porze – z rana tuż po przebudzenie, kiedy leżymy jeszcze w łóżku. Temperaturę mierzymy w pochwie. Pomiary należy spisywać w tabeli, by móc je potem szybko porównać. Temperatura w trakcie owulacji, czyli jajeczkowania będzie nieco wyższa niż zaraz po miesiączce. Różnica to zazwyczaj mniej więcej 0,2 stopnia Celsjusza. Ze względu na to, że każdy człowiek ma nieco inną temperaturę ciała, szczególnie ważna i regularność i uważność w obserwacji.

Niższą temperaturę zaobserwujemy od chwili wystąpienia miesiączki do wystąpienia jajeczkowania. Analogicznie wyższą temperaturę zanotuje od momentu rozpoczęcia procesu jajeczkowania do kolejnej miesiączki. Jajeczkowanie zaczyna się zazwyczaj około od 14 do 16 dnia cyklu, wtedy temperatura wyraźnie wzrasta. Zapłodnienie może wystąpić w przeciągu 24 godzin od uwolnienia jajeczka. Należy jednak pamiętać o tym, że plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet od 3 do 5 dni, warto pamiętać o tym, kiedy wyliczamy dni płodne. Mogą one wystąpić do pięciu dni przed jajeczkowaniem oraz od 3 do 4 dni po jajeczkowaniu.  Istnieje wiele źródeł, które podają różne granice. Aby być całkowicie bezpiecznym, należy brać pod uwagę najdłuższe terminy. Należy dodatkowo pamiętać, że wzrost temperatury ciała i rozregulowanie cyklu może wiązać się z chorobą, stresem czy występowaniem stanów zapalnych. W związku z tym dokładność metody nie jest stu procentowa i warto pomyśleć o stosowaniu dodatkowo innej metody.

            Inną znaną i chętnie stosowaną przez panie metodą, jest metoda Billingsów. W tym wypadku skupiamy się na obserwacji śluzu w czasie konkretnych faz cyklu. Dni płodne można bowiem określić na podstawie wyglądu i ilości wydzieliny. Najmniej śluzu zaobserwujemy tuż po zakończeniu miesiączki. Wiąże się to z zamknięciem szyjki macicy. Ilość śluzu zwiększa się odpowiednio im bliżej owulacji. Jego konsystencja zmienia się zazwyczaj w ciągu 6 dni. Wydzielina robi się śliska oraz przezroczysta, jej wygląd można porównać do białka kurzego jaja.  Dni płodne występują, kiedy obserwujemy duże ilości takiego śluzu. Gdy ilość śluzu znowu się zmniejsza, występuje jajeczkowanie. Po owulacji szyjka macicy znowu jest zamknięta, czyli nie wytwarza śluzu. Wydzielina jest wtedy lepka, gęsta i mętna, co sprawia, że nie przepuszcza plemników.

            Aby zrozumieć jak funkcjonuje nasz organizm musimy uważnie go obserwować.  Wymienione powyżej metody obserwacji znacznie ułatwią nam określenie terminu wypadania dni płodnych. Należy jednak pamiętać, że organizm to nie szwajcarski zegarek i mogą wystąpić pewne odchylenia od normy, co oznacza, że metody nie dają 100 procent gwarancji, że nie zajdziemy w niechcianą ciążę.

Dni płodne – objawy

            W przypadku, kiedy nie stosujemy żadnej metody, która pozwoli na wyliczenie występowania dni płodnych również możemy stwierdzić ich występowanie. Dni płodne występują gdy:

  • Wydzielina z pochwy jest śliska i przezroczysta i jest jej dużo.
  • Czujemy wilgoć w przedsionku pochwy.
  • Podwyższenie temperatury w drugiej połowie cyklu.
  • Piersi są nabrzmiałe i bolesne. Dodatkowo występuje wrażliwość brodawek.
  • Pojawia się ból w podbrzuszu.
  • Pojawia się plamienie owulacyjne, które objawia się objawia się niewielką ilością krwi w śluzie.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.