Dni płodne – jak obliczyć, cykl, temperatura

Określanie kiedy zaczynają się i trwają dni płodne oraz niepłodne stosuje się często, żeby zapobiec nieplanowanej ciąży. Jednak naturalne metody  antykoncepcji mogą mieć także inne zastosowanie, a konkretnie mogą pomagać ustalić kiedy kobieta ma owulację. Śluz czy też temperatura są objawami dni płodnych oraz niepłodnych. Kiedy znamy te objawy, mamy większą szansę na zajście w ciążę. Kalendarz dni płodnych w wielu przypadkach może efektywnie zastąpić kosztowną diagnostykę, dlatego warto poświęcić trochę czasu na obserwację objawów dni płodnych i samemu ustalić moment owulacji. W aptekach możemy zakupić testy owulacyjne. Kalendarz dni płodnych stosować możemy równolegle ze stosowaniem kalkulatora dni płodnych.

Dni płodne – cykl miesięczny

Cykl miesięczny kobiety jest to bardzo skutecznie zbudowany mechanizm, którym sterują hormony. Cykl rozpoczyna się od krwawienia, który jest powiązany ze złuszczaniem się nabłonka macicy. Krwawienie to najbardziej charakterystyczny objaw. Dni płodne mają też swoje objawy jednak są bardziej dyskretne i należy je z dużą wnikliwością obserwować. Dlatego warto, aby wyliczyć dni płodne należy prowadzić kalendarz dni płodnych i notować w nim swoje obserwacje. 

Dni płodne – śluz

Jednym z bardzo ważnych objawów dni płodnych jest pojawienie się śluzu, który występuje kiedy jest  dojrzewania komórki jajowej. W kalendarzu dni płodnych zapisuje się różne rodzaje śluzu. To pozwoli nam po kilku cyklach, że bardziej dokładnie kobieta będzie mogła obliczyć dni płodne dzięki skrupulatnej obserwacji swojego ciała. Objawem dni niepłodnych jest mętny oraz lepki śluz, ale kiedy minie odpowiedni czas śluz przekształca konsystencję i staje się wyglądem podobny do białko jaja kurzego, jest rozciągliwy, przejrzysty oraz śliski. Tego typu rodzaj śluzu oznacza, że zaczęły się dni płodne. Dodatkowym objawem dni płodnych jest  duża ilość śluzu, która powoduje, że kobieta może odczuwać wilgoć w przedsionku pochwy. Śluz jest właśnie najważniejszym i podstawowym objawem dni płodnych. Kiedy śluz się skończy wytwarzać to znaczy, że zaczęła się owulacja tak zwane uwolnienie komórki jajowej do jajowodu.

Dni płodne – temperatura

Innym objawem dni płodnych jest temperatura. Kiedy obserwujemy temperaturę w czasie cyklu miesięcznego, dzięki temu można określić dni największej płodności. Jest to jeden z ważnych objawów dni płodnych. Zaraz po jajeczkowaniu temperatura ciała może urosnąć o minimum 0,2 stopnia Celsjusza i na takim wyższym poziomie zostaje przez około 2 tygodnie.  Temperatura opada na początku kolejnej menstruacji.

 Jak obserwować temperaturę – objaw dni płodnych

Obserwując temperaturę jako jeden z objawów dni płodnych powinniśmy robić to w ten sposób:

  • mierzyć ją tym samym termometrem codziennie rano,
  • mierzyć ją o tej samej porze,
  • minimum po trzech godzinach snu,
  • na czczo,
  • przed wstaniem z łóżka.

Warto kupić w aptece termometr owulacyjny, który zapewni nam możliwość dokładnego badania temperatury i określenia kiedy będą nasze dni płodne. Pierwsze mierzenie temperatury należy zrobić kiedy miesiączka się zacznie, przed pomiarem temperatury, należy termometrem energicznie strząsnąć. Zwiększenie się temperatury w okresie drugiej połowy cyklu stanowi jeden z objawów płodnych, kiedy nie ma tego objawu świadczy to o tym, że jest to cykl bezowulacyjny. Jeśli dojdzie do zapłodnienia to temperatura ciała będzie utrzymywać się na wyższym poziomie. Jeśli spadnie będzie to objaw mówiący o braku ciąży. Kontrolowanie temperatury ciała tak by ustalić objawy dni płodnych nie należy do zadań najłatwiejszych. Potrzebujemy czasu, aby prawidłowo obliczyć dni płodne. To zajęcie wymaga cierpliwości, ponieważ temperaturę trzeba mierzyć i zapisywać codziennie na wykresie w kalendarzu dni płodnych albo licząc to za pomocą kalkulatora dni płodnych. Jednak nasz trud się opłaci, ponieważ po kilku cyklach będziemy mogli dokładnie określić w jakim czasie występują u nas dni płodne i niepłodne.

Dni płodne – inne symptomy

Dni płodne charakteryzują się też innymi symptomami. Poza podwyższoną temperaturą  oraz pojawieniem się śluzu płodnego, o dniach płodnych świadczą również takie objawy jak:

• ból oraz napięcie piersi, nadwrażliwość brodawek,

• ból w okolicach podbrzusza, określany bólem owulacyjnym,

• plamienie owulacyjne, które ukazuje się w postaci niewielkiej ilości krwi w śluzie.

Dni płodne – test owulacyjny

Innym sposobem na określenie dni płodnych jest zrobienie testu owulacyjnego, który można kupić w aptece. Dzień jajeczkowania można wyznaczyć na podstawie ocenienia poziomy luteotropiny czyli LH – hormonu, który jest produkowany przez przysadkę mózgową. Wydzielanie luteotropiny jest wzmożone około 1-2 dnia zanim rozpocznie się owulacja. Test owulacyjny jest podobny do testu ciążowego. Działa on na zasadzie mechanizmu opartego na paskach, które zmieniają barwę przed dniami płodnymi, co znaczy, że organizm kobiety przygotowuje się na zajście w ciążę.

Dni płodne – jak obliczyć dni płodne?

Dni płodne można z powodzeniem obliczyć. Aby wyliczyć kiedy przypadają nasze dni płodne niestety, nie wystarczy obserwacja i dokładne uzupełnianie kalendarza w ciągu jednego, czy nawet dwóch cykli. Takie obliczenia mogą wspomóc by ustalić, kiedy kobieta ma owulację, czyli inaczej mówiąc jajeczkowanie. Cykl miesiączkowy najczęściej trwa 28 dni, co oznacza, że owulacja pojawi się w czasie około połowy cyklu. Pierwszy dzień cyklu miesiączkowego to jednocześnie pierwszym dzień krwawienia. Aby dowiedzieć się, jak długi jest twój cykl oraz obliczyć dni płodne, należy zacząć liczyć od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia miesiączki przed rozpoczęciem następnego okresu. Im dłuższej będziemy wykonywać takie obserwacje, powinno to być od kilku do nawet kilkunastu cykl, tym dokładniej będzie nam określić jaki jest wynik. Obliczyć dni płodne można nie tylko na podstawie obserwacji objawów dni płodnych i kalendarza dni płodnych, ale też za pomocą kalkulatora dni płodnych. Kalkulator dni płodnych to dobry, bezpieczny i sprawdzony sposób obliczania dni płodnych. Można go odnaleźć na kalkulator dni płodnych na bardzo różnych stronach internetowych, których tematyka jest poświęcona kobiecie, miesiączce oraz ciąży i przede wszystkim dniom płodnym i ich obliczaniu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.