Dlaczego warto jeść ogórki kiszone?

Warzywa i owoce są podstawą zdrowej i zbilansowanej diety, która w pozytywny sposób wpłynie na nasze zdrowie i lepsze samopoczucie. Ich obecność na talerzach każdego z nas powinna być czymś naturalnym – owoce i warzywa nie powinny przede wszystkim gościć w naszym jadłospisie jedynie od święta. Faktem jest, że niektórzy z nas najzwyczajniej na świecie nie przepadają za smakiem surowych warzyw czy owoców – istnieje jednak i na to rozwiązanie. Większość owoców i warzyw można poddać bowiem obróbce lub w prosty sposób stworzyć na ich bazie smaczne weki, które sprawdzą się nie tylko jako znakomity dodatek do dań obiadowych, a pomogą nam również stworzyć smaczne sałatki, czy przekąski, które zrobią furorę podczas domówek.

Jednym ze smaczniejszych weków, który jest uwielbiany w szczególności przez Polaków są ogórki kiszone. Ogórki kiszone są nie tylko znakomitym dodatkiem do dań mięsnych ale sprawdzą się również znakomicie jako baza smacznych zup, sałatek czy farsz zrazów. Ich ogromne właściwości i nisko kaloryczność sprawiają, że sięgają po nie często osoby dbające o swoją figurę. Jednakże, jakie właściwości wykazuje ten niepozorny, prosty w przyrządzeniu wek? Dziś przyjrzymy się bliżej cudownym właściwościom ogórków kiszonych!

Jak powstają ogórki kiszone?

Ogórki kiszone to smaczny wek, który gości w piwnicy każdego z nas. Jego przyrządzenie jest dziecinnie proste – potrzebować będziemy bowiem jedynie ogórków, czosnku, ziela angielskiego, liści laurowych, solanki i liści z drzewek owocowych do smaku. Ogórki należy dokładnie umyć po czym umieścić je w słoikach. Warto pamiętać, aby ogórki ułożyć jak najciaśniej – im więcej się zmieści, tym większą ilością tego przysmaku będziemy mogli delektować się zimą! Do ściśle ułożonych ogórków dodać ząbek czosnku, 2 liście laurowe i kilka kuleczek ziela angielskiego. Na górę ułożyć kilka liści z drzewek owocowych – najlepiej sprawdzą się liście winogronu, czarnej porzeczki i wiśni – nadadzą naszemu wekowi unikatowego smaku. Całość zalać zimną solanką. Aby ją przyrządzić potrzebować będziemy jedynie wody i soli (należy pamiętać, że na jeden litr wody przypada 1 łyżka soli). Dokładnie zakręcić. Odstawić do piwnicy.

Zawekowane ogórki powinny stać w piwnicy od kilku do kilkunastu miesięcy. Otwarcie słoika tuż po ich zawekowaniu nie pozwoli na rozpoczęcie procesów kiszenia, które nadaje naszym ogórkom ten niesamowity smak. Kiszenie jest procesem naturalnym, który nazywany jest fermentacją mlekową. Polega ona na przekształceniu prostych cukrów w naturalny kwas mlekowy. Zdarza się jednak, że niektórzy producenci kiszonych przysmaków w celu „przyśpieszenia” tego naturalnego procesu wykorzystują ocet, który dzięki ostremu smakowi lepiej i szybciej zakwasza ogórki.

Właściwości ogórków kiszonych

Ogórki kiszone są nie tylko smaczną przekąską i dodatkiem do wielu potraw ale również skarbnicą witaminy K, która jest bardzo istotna w procesach krzepliwości krwi. Mimo, że znaleźć można ją w wielu owocach i warzywach i możliwa jest jej suplementacja ogórki kiszone zawierają niesamowite ilości witaminy K. Mówi się, że niewielka porcja ogórków kiszonych dziennie jest w stanie w pełni zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę!

Jak już wspominaliśmy – ogórki kiszone to nic innego niż ten smaczny, ogródkowy przysmak poddany procesom kiszenia. Faktem jest natomiast, że dobroczynne, probiotyczne bakterie, które wytwarzane są w trakcie tego procesu znakomicie wpływają na perystaltykę naszych jelit, dodatkowo znacznie obniżając pH naszej flory jelitowej. Jest to bardzo ważne w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, gdyż pozwala na usuwanie zbędnych produktów, powstających wskutek przemiany materii. Przyczynia się również do lepszego i efektywniejszego „przekształcania” witamin w takie, które znacznie lepiej wpłyną na nasz organizm.

Mówiąc o ogórkach kiszonych często zapominamy o ich zalewie, czyli aromatycznej i charakterystycznej w smaku wodzie z kiszonych ogórków. Faktem jest natomiast, że spożywanie tej ogórkowej zaprawy jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia! Woda ta zawiera bowiem ogrom witamin, które będą szczególnie przydatne dla osób, które niedawno przeszły długotrwałą antybiotykoterapię. Często bowiem wskutek przyjmowania tych silnych leków dochodzi do silnego zaburzenia naszej mikroflory. Woda z kiszonych ogórków w naturalny sposób pomaga przywrócić naturalną mikroflorę jelitową, dostarczając przy tym niezbędnych witamin i minerałów!

Wspomniana już woda z ogórków kiszonych i same warunki kiszone są znakomitym rozwiązaniem na dolegliwości, które męczą często po zakrapianym wieczorze. Pomaga bowiem przywrócić utracone podczas spożywania trunków elektrolity, a co za tym idzie – poczuć się znacznie lepiej i uniknąć uciążliwego bólu głowy przez cały dzień!

Ogórki kiszone na odchudzanie

Ciekawostką jest, że ogórki kiszone sprawdzają się również znakomicie jako jeden z produktów, które są szczególnie polecane podczas diet. Faktem jest bowiem, że są nie tylko smaczne i sycące ale zawierają również minimalną liczbę kalorii. Mogą być spożywane „na sucho” bądź tworzyć bazę wielu smacznych, a jednocześnie dietetycznych dań! Dzięki obecności dobroczynnych witamin i minerałów pomogą również zadbać o ich prawidłowy poziom w naszym organizmie, co jest szczególnie ważne podczas zdrowej i zbilansowanej diety odchudzającej!

Podsumowanie

Ogórki kiszone są nie tylko prostym w przygotowaniu wekiem ale stanowią również znakomite źródło wielu niezbędnych witamin, które usprawniają prawidłową pracę naszego organizmu. Faktem jest, że pozwalają na smaczne urozmaicenie naszej diety, a ich niepowtarzalny smak sprawia, że stanowią ciekawy dodatek zup i wielu smacznych sałatek. Dzięki niewielkiej liczbie kalorii spożywanie tego polskiego przysmaku polecane jest szczególnie osobom, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Ogórki kiszone są bowiem nie tylko nisko kaloryczne ale i sycące. Według nas jest to wek, który powinien być stałym gościem spiżarni każdego z nas i powinniśmy sięgać po niego nie tylko od święta!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.