Dieta w ciąży – co warto wiedzieć?

Dieta kobiety ciężarnej ma za zadanie dostarczenie niezbędnych składników mineralnych dwóm organizmom. Są to organizm matki oraz organizm dziecka. Ma ona wpływ na stan zdrowia kobiety oraz na prawidłowy rozwój płodu. Dieta ta powinna być przede wszystkim zdrowa i pełna składników mineralnych oraz budulcowych, co nie oznacza że należy jeść za dwoje.

Co zmienić?

Na czym polega zmiana diety, na tę przeznaczona dla ciężarnej? Podstawowa zasada mówi, że ilość spożywanych pokarmów, a dokładnie dostarczanych organizmowi kalorii  jest różna, w zależności od trymestru ciąży. W 1-szym i 2-gim trymestrze zapotrzebowanie na pokarm wzrasta o około 300 kalorii więcej niż przed ciążą. Należy jednak pilnować, aby nie przekroczyło ono 3000 kalorii dziennie. Pod koniec 2-go i przez cały 3-ci trymestr można tę ilość zwiększyć o kolejne 200 kalorii dziennie, czyli do około 3200 kalorii na cała dobę. Wartości te dotyczą ciąży pojedynczej. W przypadku ciąży mnogiej mogą być odrobinę wyższe, jednak nie aż dwukrotnie. Jeśli chcemy sprawdzić, czy spożywamy właściwą ilość kalorii należy dokonywać comiesięcznych pomiarów wagi. Każdorazowy przyrost powinien oscylować w granicach 2 kg.

Ciąża powoduje znaczne spowolnienie materii, dlatego nawet, jeśli do tej pory kobieta ograniczała się do trzech dużych posiłków w ciągu dnia, teraz powinna je rozłożyć na co najmniej 5 małych. W przeciwnym wypadku zmiany hormonalne oraz nieprawidłowy styl żywienia doprowadzą do zaparć oraz nadwagi. Taki sposób poboru kalorii ułatwi organizmowi również wchłanianie najważniejszych składników z pokarmów.

Nowe zasady odżywiania

Wbrew pozorom to nic trudnego. Zasady odżywiania w trakcie ciąży niewiele odbiegają od ogólnych zasad zdrowego odżywiania. Jakich reguł powinny się trzymać ciężarne komponując jadłospis?

 1. Suplementacja kwasu foliowego. Ten składnik jest najważniejszy na samym początku ciąży, dlatego w miarę możliwości warto o nim pomyśleć na etapie jej planowania. Najpóźniej w 2-gim miesiącu. W najpopularniejszej dawce, czyli 0,4 mg jest on dostępny w aptekach bez recepty. Suplementację można rozpocząć już na 3 miesiące przed zajściem w ciążę i kontynuować do zakończenia 1-go trymestru.
 2. Suplementacja jodu. Jod nie jest przeznaczony dla wszystkich kobiet. Powinny go przyjmować kobiety, u których występuje ryzyko niedoboru, czyli te ze stwierdzona niedoczynnością tarczycy lub te, u których taki podejrzenie istnieje. Składnik ten jest bardzo ważny dla rozwoju mózgu dziecka, podobnie jak kwasy DHA. Przyjmowanie tych składników w przeciwieństwie do kwasu foliowego wymaga konsultacji z lekarzem.
 3. Spożywanie produktów ze wszystkich grup spożywczych. Muszą się wśród nich znaleźć zarówno nabiał, węglowodany, ryby jak i warzywa. Eliminacja konkretnej grupy z diety może być przeprowadzana jedynie pod ścisła kontrolą lekarza i dietetyka.
 4. Dieta bogata w błonnik pokarmowy. Dieta taka usprawni prace jelit i pozwoli szybciej wyeliminować z organizmu szkodliwe i zbędne substancje. Ponadto ma pozytywny wpływ na cerę oraz samopoczucie.
 5. Spożywanie warzyw i owoców na surowo. W tej postaci produkty te zachowują najwięcej składników mineralnych. Ostatecznie jeśli chcemy poddać je procesowi obróbki cieplnej wybierzmy gotowanie z użyciem parowaru, gdyż taki sposób ogranicza utratę witamin.
 6. Ograniczenie spożycia tłuszczy zwierzęcych, soli oraz słodyczy. Tego wymaga każda zdrowa dieta. Należy unikać jedzenia typu fast-food. Najlepiej samemu przygotowywać posiłki. Nadmiar niezdrowych tłuszczy ma negatywny wpływ na zdrowie. Cukier może przyczynić się do pojawienia cukrzycy ciążowej a nadmiar soli spowoduje podwyższenie ciśnienia krwi, którego zbyt wysoki poziom w czasie ciąży może mieć złe skutki.
 7. Odstawienie papierosów i alkoholu. Dym papierosowy może mieć negatywny wpływ na rozwijające się płuca płodu z kolei alkohol powoduje, że u dziecka rozwinie się FASD, inaczej zwany Alkoholowym Zespołem Płodowym. Są to czynniki, które mogą również spowodować obumarcie płodu. Jeśli chodzi o papierosy, to już samo przebywanie w towarzystwie osoby palącej źle wpływa na organizm rozwijającego się dziecka.

Podstawowe składniki odżywcze

Czas ciąży to czas, kiedy organizm pracuje na zwiększonych obrotach. Aby działał sprawnie potrzebuje zarówno odpowiednio dużo wartościowych płynów, jak np. woda. Najlepsza będzie mineralna niegazowana. Ponadto bardzo ważne jest dostarczenie mu odpowiedniej jakości składników budulcowych. W końcu człowiek jest tym, co je. Jest kilka obowiązkowych pozycji , które powinny znaleźć się na liście zakupów ciężarnej. Są również takie, które należy omijać szerokim łukiem na półkach sklepowych.

Czego nie powinno zabraknąć?

 1. Owoce i warzywa. Zwiększone zapotrzebowanie organizmu kobiety w ciąży na witaminy zaspokoimy dostarczając mu odpowiedniej jakości warzywa i owoce. Kupujmy zwłaszcza te bogate w witaminę C, karotenoidy oraz foliany np. paprykę, marchewkę. Warto zainwestować również w szpinak, który jest bogaty w kwas foliowy oraz awokado, stanowiące bogate źródło białka roślinnego jak i również kwasu foliowego.
 2. Produkty bogate w błonnik. Zarówno warzywa jak i owoce mają go dużo w swoim składzie. Możemy zainwestować również w pieczywo i makarony pełnoziarniste. Należy jednak zachować umiar, ponieważ dolegliwości żołądkowe występujące w trakcie ciąży mogę się zwiększyć w skutek nadmiaru tego składnika. Ponadto jego duże ilości nie sprzyjają kobietom chorującym na hemoroidy.
 3. Węglowodany. Są podstawowym paliwem energetycznym. Zamieszkują w kaszach, ryżu, makaronach, warzywach i owocach.
 4. Nabiał. Mięso lub ryby. Najlepiej chude gatunki takie jak drób, mięso z królika. Mniejsze ilości mięsa czerwonego. Ryby powinny pochodzić z pewnego źródła i posiadać dużo kwasów tłuszczowych Omega 3, jak na przykład śledzie, łosoś. Ryb nie należy jeść w ilościach większych niż 100 g tygodniowo.

Czego lepiej unikać?

Jakich produktów lub jakich grup produktów nie powinny spożywać kobiety w ciąży?

 1. Przede wszystkim produktów wysokoprzetworzonych, zwłaszcza takich które zawierają Izomery trans kwasów tłuszczowych. Składniki te przechodzą przez warstwę łożyskową i przenikają do płodu. Mogą przyczyniać się do pojawienia stanu przedrzucawkowego oraz AZS.
 2. Produkty surowe. Ciężarne nie powinny spożywać surowego mięsa, jak oraz ryb. Pojawiają się w nich bowiem bakterie szkodliwe zarówno dla płodu jak i dla dorosłego człowieka.
 3. Cukier. Chociaż trudno znaleźć produkty, które go nie zawierają to wyłączenie tego składnika z diety przyniesie najwięcej korzyści. Można go zastąpić innymi składnikami, np. syropem klonowym.
 4. Wątróbka. Zawiera duże ilości witaminy A w formie retinolu, który jest toksyczny dla płodu.
 5. Kawa. Może być spożywana jedynie w nominalnych ilościach. Ich przekroczenie może wpływać na podniesienie ciśnienia krwi.

Większość produktów spożywczych, które posiadamy w swoich lodówkach można bezpiecznie spożywać w trakcie ciąży. Należy zwracać szczególna uwagę na terminy ich przydatności. W przypadku owoców, warzyw i mięsa na wygląd, ponieważ zjadając nieświeży produkt powodujemy zatrucie organizmu. Stan ten, o ile nie powoduje poważnych konsekwencji poza kilkugodzinnych dyskomfortem u dorosłego może mieć groźniejsze skutki u rozwijającego się płodu.

Dieta w ciąży – co warto wiedzieć?
5 (100%) 1 vote
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.