Dieta Ornisha: założenia, zalety i wady

Dieta Ornisha to jedna z najbardziej restrykcyjnych diet, jednak największą jej zaletą jest to, iż nie wymaga ona liczenia kalorii. W Ameryce dieta ta uznawana jest przede wszystkim za dietę odchudzającą, jednak przy jej pomocy można również walczyć z chorobami serca. Dieta została opracowana przez lekarza, dlatego też wydaje się bardzo racjonalnym i zdrowym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz zatrzymanie rozwoju wielu niebezpiecznych chorób sercowo-naczyniowych. Czy faktycznie dieta ornisha jest taka zdrowa, czy to wyłącznie sprytny chwyt marketingowy?

Najważniejsze założenia diety Ornisha

Dieta Ornisha to obecnie jedna z najpopularniejszych diet odchudzających w Stanach Zjednoczonych, która zaliczana jest do grupy niskotłuszczowych diet wegetariańskich. W przypadku tej diety nie trzeba jednak liczyć kalorii, a głównym wyznacznikiem wielkości koniecznych do spożycia porcji ma być odczucie głodu danego pacjenta. W licznych swoich publikacjach dr Ornish zawarł bardzo szczegółowe założenia, których przestrzeganie gwarantuje osiągnięcie zamierzonego celu. Warto przy tym podkreślić, iż o skuteczności diety decydują trzy niezwykle ważne czynniki, a mianowicie przestrzeganie niskotłuszczowego charakteru diety, dobre relacje z innymi osobami, a także umiarkowana aktywność fizyczna.

Wykluczenie z menu produktów mięsnych

Pierwszym bardzo ważnym założeniem diety dr Ornisha jest wyeliminowanie z jadłospisu mięsa, ponieważ stanowi ono źródło nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, które przyczyniają się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. W przypadku wielu diet wskazane jest spożycie chudego mięsa drobiowego, jednak jeśli chodzi o wspomnianą dietę, to nawet takie mięso należy całkowicie wyeliminować.

Węglowodany

Dieta dr Ornisha opiera się na wysokiej podaży węglowodanów, ponieważ stanowią one 75% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Zgodnie jednak z założeniami na talerzu mogą lądować jedynie węglowodany o dosyć niskim indeksie glikemicznym, które dodatkowo zawierają bardzo duże ilości błonnika. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe węglowodany, czyli te oczyszczone oraz znajdujące się w gronie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, to absolutnie nie należy po nie sięgać.

Niewielka ilość tłuszczu

Dieta dr Ornisha ma niskotłuszczowy charakter, ponieważ tłuszcz nie stanowi więcej niż 10% całości spożytej energii w ciągu dnia. Warto przy tym podkreślić fakt, iż źródłem wspomnianego składnika mogą być wyłącznie roślinne produkty spożywcze takie jak oleje, nasiona oraz orzechy.

Białko pochodzenia roślinnego

Białko to niezwykle ważny element codziennej diety, ponieważ bez niego organizm nie może funkcjonować w prawidłowy sposób, jednak największe jego ilości znajdują się w mięsie, które z diety dr Ornisha zostało jednak wyeliminowane. Z tego też względu należy sięgać po określone produkty pochodzenia roślinnego, które stanowią źródło pełnowartościowego białka (np. soja lub inne rośliny strączkowe).

Warzywa i owoce

Nieodłącznym składnikiem codziennego menu powinny być warzywa i owoce, które nie tylko dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, ale również poprawiają trawienie i gwarantują uczucie sytości na wiele godzin.

Eliminacja z diety sodu oraz kofeiny

Zarówno sód, jak i kofeina przyczyniają się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, dlatego też należy je całkowicie wykluczyć lub ograniczyć ich spożycie do absolutnego minimum. Najeży jednak pamiętać o tym, iż kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również w czarnej herbacie. Z kolei, jeśli chodzi o sód, to dodawany jest on do wielu produktów spożywczych pod postacią soli, dlatego tez podczas zakupów należy bardzo dokładnie czytać etykiety wszystkich lądujących w koszyku produktów.

5 grup produktów

Wszystkie dozwolone do spożycia produkty żywnościowe zostały przez dr Ornisha podzielone na 5 grup, przy czym pierwsza grupa stanowi produkty najzdrowsze, natomiast ostatnia produkty, z których lepiej zrezygnować.

Grupa 1, czyli produkty, które można spożywać bez ograniczeń:

 • produkty pełnoziarniste
 • rośliny strączkowe
 • warzywa i owoce
 • mleko i jego przetwory o 0% zawartości tłuszczu
 • kurze białko

Grupa 2, czyli produkty, które należy spożywać z umiarem:

 • nasiona i orzechy
 • oleje roślinne
 • awokado
 • napoje niezawierające kofeiny
 • mleko i jego przetwory o co najwyżej 1% zawartości tłuszczu

Grupa 3, czyli produkty, których nie należy spożywać każdego dnia:

 • słodycze w niewielkiej ilości
 • produkty mleczne o 2% zawartości tłuszczu
 • margaryny miękkie
 • przetworzone węglowodany
 • tłuste ryby oraz owoce morza

Grupa 4, czyli produkty, które można jeść od czasu do czasu:

 • ciastka i ciasteczka
 • majonez
 • twarda margaryna
 • tłuste produkty mleczne

Grupa 5, czyli produkty, które należy wyeliminować z codziennej diety:

 • masło
 • śmietana
 • czerwone mięso
 • drób
 • żółtko
 • alkohol

Zalety diety Ornisha

Największą zaletą diety ornisha jest to, iż przy jej pomocy można w bardzo skuteczny sposób obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, co przyczynia się do zapobiegnięcia rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Dosyć ważne jest również to, że podstawę diety stanowią przede wszystkim nieprzetworzone i świeże produkty, które nie zawierają konserwantów oraz polepszaczy smaku. W diecie dominują warzywa i owoce, które dostarczają organizmowi wielu cennych dla zdrowia witamin, minerałów oraz błonnika, który pomaga usunąć z organizmu zbędne produkty przemiany materii.

Wady diety Ornisha

Komponowanie posiłków diety wegetariańskiej przez osoby, które jak dotąd nie miały z nią styczności może być bardzo kłopotliwe, gdyż w bardzo prosty sposób można doprowadzić do niedoboru niezwykle ważnych dla zdrowia składników odżywczych takich jak żelazo oraz witamina B12. Błonnik to składnik pokarmowy, który przyspiesza metabolizm, jednak w przypadku osób z nadwrażliwością jego nadmiar może doprowadzić do poważnych problemów trawiennych. W diecie Ornisha znajdują się ponadto dosyć duże ilości owoców, które są źródłem cukrów prostych przyczyniających się do rozwoju cukrzycy.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.