Dieta matki karmiącej – co jeść i czego unikać w trakcie karmienia?

Dieta matki karmiącej jest z wielu powodów podobna do diety w ciąży, z dużo bardziej luźnymi zasadami – to plus. Mimo iż jesteś tym co jesz, to twoje mleko nie aż tak bardzo. Podstawowa mieszanka tłuszczu, białek i węglowodanów w mleku nie jest bezpośrednio zależna od tego, co jesz.

Nawet kobiety niedożywione mogą dobrze karmić swe dzieci. Jeśli matka nie spożywa wystarczającej ilości składników odżywczych, jej ciało sięgnie do własnych magazynów żywnościowych, aby wyprodukować mleko. Mimo to warto zadbać o zdrową dietę dla pewności, że dziecko rozwinie się dobrze, a Ty będziesz cieszyła się wspaniałym zdrowiem.

Dieta matki karmiącej – ile kalorii?

Twój organizm może wyprodukować mleko bez niektórych składników odżywczych, aczkolwiek nie oznacza to, że powinien. Celem karmienia nigdy nie powinno być wyczerpywanie zapasów i składników odżywczych z organizmu matki. Jest to zbyt ryzykowne dla zdrowia i może spowodować zmniejszenie zapasów mleka.

Kalorie się liczą, ale nie oznacza to, że Ty też musisz je liczyć (chyba że zalecił Ci to lekarz). Produkcja mleka spala około 500 kalorii każdego dnia – to tyle ile spaliłabyś podczas kilkukilometrowego biegu.

Jeśli podczas ciąży przyrost masy Twojego ciała był w normie i nie masz znacznych rezerw tłuszczu, być może konieczne będzie zwiększenie dziennego spożycia kalorii nawet o 500 kcal (to tylko jedna z wielu zalet karmienia piersią).

Co jeść w trakcie karmienia dziecka?

Dobre odżywianie podczas karmienia oznacza spożywanie różnych pożywnych potraw. Różne potrawy mogą zmieniać smak mleka, co pozwoli Twojemu dziecku na przyzwyczajenie się do różnych nowych smaków. Poszerzanie palety smakowej dziecka w tym okresie może sprawić, że w przyszłości będzie ono mniej wybredne, jeśli chodzi o jedzenie.

Każdego dnia powinnaś spożywać następujące składniki odżywcze:

 • Białko – 3 porcje
 • Wapń –1500 mg – jest to szczególnie ważne, gdyż karmienie piersią wyczerpuje Twoje rezerwy wapnia)
 • Żywność bogatą w żelazo – 1 lub więcej porcji każdego dnia
 • Witamina C – 2 dawki
 • Zielone warzywa liściaste i żółte warzywa/owoce – 3 do 4 porcji
 • Inne owoce i warzywa – 1 lub więcej porcji
 • Produkty pełnoziarniste i węglowodany złożone – 3 lub więcej porcji
 • Żywność wysokotłuszczowa – małe ilości (nie potrzebujesz tyle co będąc w ciąży)
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 – 2 do 3 porcji tygodniowo, w celu promowania rozwoju mózgu dziecka. Spożywając ryby, pamiętaj o tym, aby wybierać te o niskiej zawartości rtęci. Kwas tłuszczowy omega-3 możesz uzyskać też zażywając suplementy diety.
 • Witaminy prenatalne

Dieta karmiącej matki – ile pić wody?

Twoim celem powinno być około 8 szklanek wody każdego dnia – zwłaszcza w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Dobrą metodą na pamiętanie o piciu wody jest sączenie jej podczas każdego karmienia.

Picie wody nie ma dużego wpływu na zapasy mleka, chyba że jesteś poważnie odwodniona. Twój mocz będzie miał za to ciemniejszy kolor. Odwodnienie może spowodować problemy zdrowotne, w tym infekcję dróg moczowych, zaparcia i zmęczenie.

Jakich produktów unikać przy karmieniu?

 • Nadmiaru kofeiny. Jedna lub dwie szklanki kawy lub herbaty dziennie nie wpłynie na dziecko. Nadmiar kofeiny może jednak doprowadzić do rozdrażnienia, poirytowania i bezsenności – zarówno u dziecka, jak u Ciebie. Ponadto wykazano, że nadmiar kofeiny powoduje u niektórych dzieci refluks.
 • Ryb o dużej zawartości rtęci. Unikaj ryb z wysoką zawartością rtęci, w tym rekinów, płytecznika i makreli. Jeśli chodzi o tuńczyka, ogranicz się do takiego z puszki, maksymalny tygodniowy limit – 150g.
 • Tłustego nabiału i mięs. W mięsie zwierzęcym może znajdować się wiele pestycydów i innych substancji chemicznych. Lepiej więc wybierać mięsa o niższej zawartości tłuszczu. Decydując się na nabiał, drób i mięso o wyższej zawartości tłuszczu – sięgaj po produkty organiczne. Żywność tego typu nie zawiera antybiotyków, hormonów wzrostu, pestycydów i innych chemikaliów.
 • Przetworzonej żywności. Postaw na produkty naturalne. Sprawdzaj etykiety na opakowaniu i unikaj produktów z długą listą chemicznych dodatków.
 • W pierwszych 6 miesiącach karmienia powinnaś odstawić alkohol w ogóle. Później możesz go spożywać, ale z głową. Nie karm piersią przez około 2-3 godziny po spożyciu alkoholu. Lampka wina wypita od czasu do czasu nie wpłynie źle na dziecko, należy tylko pamiętać o robieniu odpowiednich odstępów pomiędzy spożyciem alkoholu a karmieniem piersią.

Dieta matki karmiącej – na co uważać przy karmieniu?

 • Niektóre zioła. Do tej pory przeprowadzono niewiele badań na temat bezpieczeństwa ziół dla dzieci karmionych mlekiem matki. Dla bezpieczeństwa, konsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek środków ziołowych i zastanów się dwa razy zanim wypijesz herbatę ziołową. Trzymaj się bezpiecznych odmian, takich jak mięta, malina, rumianek i róża. Czytaj etykiety by upewnić się, że dany produkt nie zawiera innych ziół.
 • Zamienniki cukru. Unikaj sacharyny. Wybieraj inne, zdrowe zamienniki cukru, takie jak stewia lub splenda.
 • Żywność nieorganiczną. Wybieraj organiczne owoce, warzywa, nabiał, drób, mięso i jaja, gdy tylko możesz sobie na to pozwolić – produkty tego typu są zwykle droższe. Zminimalizujesz tym samym narażenie dziecka na chemikalia. Nie popadaj jednak w paranoję – niewielka ilość pestycydów i innych związków chemicznych trafi do twojej diety pomimo najlepszych starań, takie ilości nie są niebezpieczne dla dziecka.

Alergia przy karmieniu dziecka

U niektórych dzieci (u około 2 na 100) mogą wystąpić alergie pokarmowe na produkty spożywane przez matkę. Najczęstszymi winowajcami są mleko krowie, soja, orzechy, pszenica i orzeszki ziemne.

Alergia u dziecka może objawiać się częstymi wymiotami, luźnym stolcem (ewentualnie zabarwionym krwią), brakiem przyrostu masy ciała, wypryskami, pokrzywką, krostkami, wydzieliną z nosa lub obrzękami.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma alergie, skonsultuj się z lekarzem. Prawdopodobnie zaleci on/a unikanie pewnej grupy produktów spożywczych przez kilka tygodni, aby sprawdzić, czy objawy u dziecka są spowodowane alergią pokarmową.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.