Dieta białkowo-tłuszczowa – podstawowe zasady, efekty, przykładowy jadłospis

Dieta białkowo-tłuszczowa – podstawowe zasady, efekty, przykładowy jadłospis
1.4 (27.38%) 65 votes

Dieta białkowo-tłuszczowa, nazywana również dietą Atkinsa zyskała popularność w latach siedemdziesiątych XX wieku. Polega ona na znacznym ograniczeniu spożywania węglowodanów, przy zwiększeniu spożycia tłuszczy i białek. Takie sposób odżywiania pomaga w szybkim zrzuceniu zbędnych kilogramów. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest ona polecana przez lekarzy ii dietetyków, ponieważ może wywierać niekorzystny wpływ na nasz organizm. Poznaj podstawowe zasady diety białkowo-tłuszczowej i sprawdź, czy będzie odpowiednia dla ciebie!

Dieta białkowo-tłuszczowa – podstawowe zasady

W głównej mierze osoby odchudzające się przy zastosowaniu diety białkowo-tłuszczowej, muszą pamiętać o dwóch głównych zasadach. Wprowadzamy do organizmu podwyższone ilości białka oraz tłuszczy i rezygnujemy z węglowodanów. Dzięki takiemu zabiegowi w naszym organizmie wytwarzane są ciała ketonowe, które sprawiają, że zmniejsza się nam apetyt. Dodatkowe zasady to zwiększenie spożycia witamin, minerałów oraz błonnik oraz wyeliminowanie z jadłospisu produktów z tłuszczami trans. Aby nie zaburzyć pracy organizmu, należy spożywać białko w racjonalnych ilościach. Zalecane jest dostarczanie od 80 do 100 gram białka. Jeżeli dzienna dawka spożywanego białka będzie wyższa niż 120 gram, możemy mieć problemy z nerkami lub wątrobą.

Jak już wiadomo dieta wymaga ograniczenia węglowodanów. Wiele osób mylnie zakłada, że decydując się na dietę białkowo-tłuszczową będzie musiała zrezygnować z jedzenia warzyw. Warto wiedzieć, że nie jest to założeniem tej diety. Głównie chodzi o wyeliminowanie z jadłospisu produktów z oczyszczonej mąki, białego cukru, syropu glukozowo-fruktozowego czy oczyszczonej skrobi.  Należy raczej zrezygnować z pizzy, fastfoodów czy słodyczy, a nie produktów pełnoziarnistych, takich jak kasze czy zielonych warzyw, których jest w jadłospisie całkiem sporo nawet w najbardziej restrykcyjnej fazie diety.

Nie można również zapomnieć, że aby dieta przyniosła upragnione efekty bezwzględnie musimy zrezygnować z alkoholu oraz papierosów. Należy spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie, w odpowiednich przerwach, a także wypijać nie mniej niż 2 litry niegazowanej wody mineralnej.

Dieta białkowo-tłuszczowa – 3 fazy

Dieta Atkinsa dzieli się na 3 fazy, podczas których nieco zmieniamy nawyki żywieniowe.

Faza I

Pierwszą fazę nazywa się często wprowadzeniem do rozpoczęcia diety. Jest to okres najbardziej restrykcyjny, kiedy za wszelką cenę musimy pilnować tego, co jemy. Przede wszystkim eliminujemy produkty o dużej zawartości skrobi. Będą to wszystkie produkty zbożowe oraz niektóre warzywa i owoce. Rezygnujemy także z produktów zawierających cukier. Maksymalna ilość węglowodanów spożywanych w ciągu dnia, może wynosić 20 gram. Z kolei bez ograniczeń możemy jeść ryby, mięso – zarówno te chude jak i tłuste, jaja, produkty mleczne, tłuszcze zwierzęce oraz warzywa o niskiej zawartości skrobi.

Faza II

W tym okresie możemy zwiększyć spożycie węglowodanów. Teraz jadłospis może ich zawierać od 30 do 50 gram. Nadal ograniczamy spożycie produktów zbożowych oraz śmieciowych, ale możemy wprowadzić do diety więcej warzyw. Włączamy również niektóre owoce, mogą to być na przykład jagody. Warto, by wybierać te produkty, które posiadają niski indeks glikemiczny.

Faza III

Jest to końcowy okres diety. W tym czasie wprowadzamy do jadłospisu coraz więcej węglowodanów – co tydzień zwiększamy dawkę o 10 gram. Taki zabieg stosujemy do czasu, kiedy nasza waga będzie stała. Pamiętamy jednak o tym, że wprowadzamy do jadłospisu produkty pełnowartościowe, a nie frytki czy hamburgery. Na tym etapie diety powinniśmy zostać właściwie już na zawsze, jeżeli chcemy utrzymać uzyskany efekt.

Dieta białkowo-tłuszczowa – efekty

Najważniejszym i pożądanym przez wszystkich efektem jest szybka utrata wagi. Dieta jest o tyle przyjemna, że nie musimy rezygnować z produktów, które zabronione są w innych dietach, a których często nam sobie odmówić, na przykład kiełbasy czy tłuste mięso.

Niestety na tym plusy diety Attkinsa raczej się kończą. Jej długie stosowanie może doprowadzić do zakwaszenia organizmu, ponieważ rezygnujemy z niektórych witamin i błonnika, co prowadzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Rezygnacja z węglowodanów wiąże się ze zmęczeniem, sennością podenerwowaniem lub bólem głowy.

Duża ilość tłuszczy zwierzęcych w diecie często wiąże się z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz miażdżycą.

Wiele osób zgłasza również problemy z wypróżnianiem czy zaparciami. Jest to spowodowane tym, że nie dostarczamy do organizmu odpowiedniej ilości błonnika, który jest odpowiedzialny za odpowiednią perystaltykę jelit.

Dieta białkowo-tłuszczowa – przykładowy jadłospis

Faza I

Śniadanie: dwa jajka, wędzona ryba, mały pomidor

II śniadanie: grillowana pierś z indyka, kilka plastrów szynki, kilka liści sałaty wymieszanych z majonezem.

Obiad: Pieczona ryba, kilka główek gotowanej brukselki.

Podwieczorek: papryka z sosem czosnkowym na bazie majonezu.

Kolacja: stek wołowy smażony, grillowana cukinia.

Faza II

Śniadanie: omlet, sałatka warzywna z mozarellą.

II śniadanie: pieczona pierś z kurczaka, kilka liści sałaty.

Obiad: grillowany filet z łososia, gotowane brokuły.

Podwieczorek: opakowanie drobiowych kabanosów.

Kolacja: klopsiki w sosie pomidorowym, gotowany kalafior.

Faza III

Śniadanie: gotowana biała kiełbasa, pomidor.

II śniadanie: gotowane jajko, mix sałat z tuńczykiem z puszki.

Obiad: kotlet schabowy, gotowane warzywa.

Podwieczorek: garść migdałów.

Kolacja: mieszanka owoców morza, ziołowy dip.