Diastema – uroda czy przekleństwo?

Przypadłość nazywana diastemą to specyficzna przerwa między zębami. Diastema może znajdować się pomiędzy zębami położonymi w dowolnym miejscu w szczęce. Jednak najczęściej to zjawisko spotyka się pomiędzy jedynkami. Nie da się ukryć, że diastema czyni uśmiechy osób nią dotkniętych jeszcze bardziej charakterystycznymi. Z kosmetycznego punktu widzenia nie zawsze jednak prezentuje się estetycznie. Różne mogą być przyczyny pojawienia się diastemy. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne
  • nieprawidłowy rozwój kształtowania się szczęki u dziecka
  • wypadek i utrata zębów mlecznych w nietypowy sposób

Ludzie z wąską przestrzenią między zębami zazwyczaj nie zawracają sobie zanadto głowy tym zjawiskiem. Dla nich najważniejsze jest to, aby zęby były w pełni zdrowe i śnieżnobiałe. Problem pojawia się wtedy, gdy diastema jest zbyt duża. Gdy odczuwamy, że przerwa między naszymi zębami z biegiem lat zaczyna się robić coraz większa – najlepiej będzie czym prędzej udać się do dentysty.

Diastema u dzieci

Obecna diastema u dzieci może być obserwowana bez zbytniej ingerencji stomatologa, jeśli mówimy o zębach mlecznych. One w pewnym momencie wypadają i w ich miejsce wchodzą naturalnie zęby stałe. Uzębienie stałe trzeba już bardziej chronić, nie tylko przed próchnicą, ale przed wszelkiego rodzaju defektami, mogącymi się pojawić poprzez gryzienie zbyt twardych rzeczy przez dziecko, czy też wypadki, w których dziecko traci część uzębienia. Zdarzyć się może też tak, że diastema u dziecka rozszerza się, a zęby nią dotknięte zaczynają odchylać się ku górze. Takiej deformacji nie można ignorować i trzeba czym prędzej z problemem udać się do lekarza stomatologa. Zbyt wykrzywione zęby i przerwy między nimi mogą się przyczynić do problemów z aparatem mowy, nierzadko także utrudniają oddychanie w nocy, podczas snu.

Do wyprostowania uzębienia zmagającego się z diastemą służą aparaty ortodontyczne. Im wcześniej zdecydujemy się na taki aparat dla naszego dziecka – tym szybciej zacznie się ono cieszyć pięknym uśmiechem i właśnie z takim, dopracowanym w najdrobniejszym szczególe – wejdzie w dorosłość. Dzieci z bardzo widoczną diastemą w szkole często bywają wyszydzane i poniżane. Nierzadko w wielu przypadkach obok pomocy profesjonalnego stomatologa potrzebna jest także pomoc psychologa, który pomoże odbudować dziecku poczucie własnej wartości i raz na zawsze pozbyć się kompleksów. Niektóre dzieci jednak akceptują ten mankament i uważają go za swój znak charakterystyczne. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych, gdy Madonna stawała się ogólnokrajową gwiazdą muzyki pop, masa dziewczyn w USA, a także na całym świecie starała się upodobnić do swojej idolki, u której przecież diastema po dziś dzień jest znakiem charakterystycznym. Metodą na zrobienie diastemy między zębami jest stomatologiczne piłowanie. Wiele osób zdecydowało się na ten zabieg, ale ma on mnóstwo minusów, choćby dlatego, że podczas piłowania zębów i powiększania przestrzeni między zębowych bardzo niszczy się szkliwo. Zęby jeszcze bardziej stają się narażone na działanie zarazków i są atakowane przez bakterie z większą częstotliwością. Osłabione szkliwo wpływa na ich łamliwość.

Diastema i sposoby na jej zamaskowanie

Aparat korygujący zgryz

Tym, którym diastema spędza sen z powiek i wprawia w przerażenie, gdy trzeba się uśmiechnąć – polecamy dwa sposoby na poradzenie sobie z tym zjawiskiem. Pierwszym sposobem będzie oczywiście zastosowanie aparatu korygującego zgryz. Zostanie w taki sposób zainstalowany między zębami, że wszystkie one zbliżą się do siebie, a przestrzenie między nimi znacznie się zmniejszą. Profesjonalny aparat na zęby stomatolodzy radzą nosić około dwóch lat. Zmniejszają one nie tylko diastemę, ale korygują ogólny stan uzębienia. Aparat można założyć osobie w każdym wieku. Czynność wykonuje się w dowolnie wybranym gabinecie dentystycznym. Na specjalne życzenie można otrzymać znieczulenie, jeżeli wszelkie zabiegi związane z umieszczeniem aparatu w jamie ustnej powodują ból i dyskomfort. Stan uzębienia poleca się kontrolować w trakcie prostowania uśmiechu przynajmniej raz w miesiącu.

Koronki zębowe

Drugim sposobem na walkę z diastemą będą tzw. koronki zębowe. Są to specyficzne licówki, które nakłada się na korony naturalne zębów, dzięki czemu nie trzeba decydować się na stosowanie aparatu prostującego. Koronki maskujące diastemę mogą być kompozytowe lub porcelanowe. Kompozytowe koronki w praktyce wypadają taniej od tych porcelanowych. Jednak najbardziej piorunujący efekt osiąga się właśnie przy zastosowaniu koronek porcelanowych. Bez porównania są one także znacznie bardziej wytrzymałe. Zęby, na które nakłada się koronki, muszą zostać dokładnie wyszlifowane. Dopiero po wyszlifowaniu nakłada się na dany ząb koronkę. Oczywiście, jeśli kogoś interesuje nie tylko zatuszowanie diastemy, ale także rewitalizacja całego uśmiechu – może założyć na szczęki całe mosty porcelanowe lub kompozytowe. Jest to spory wydatek – wynoszący od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Raz i dobrze odnowione zęby wystarczą nam już na całą resztę życia. To tzw. „trzecie zęby”.

Ładne zęby dają wolność.

Z ładnym i zadbanym uśmiechem życie jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Uśmiechając się do innych, wysyłamy energię, która potem do nas powraca. Jeśli zauważasz diastemę pomiędzy swoimi jedynkami, nie musisz od razu wpadać w panikę. Na pewno znajdą się osoby, dla których jest ona Twoim znakiem rozpoznawczym i bez której obecności nie wyobrażają sobie Ciebie jako istoty ludzkiej. Grunt to polubić swoje delikatne mankamenty, jeśli nas skrajnie nie szpecą. Można wymieniać w nieskończoność nazwiska ludzi, którzy odnieśli życiowe sukcesy, a znani są z tego, że mają bardzo nietypowe uzębienie. Ciekawić może także fakt, że już kilka lat temu naukowcy odkryli, że osoby z diastemą odznaczają się nadzwyczajną inteligencją i kreatywnością. To jeszcze jeden dowód na to, że nie warto mieć kompleksów! Na szczęście możliwości techniczne w gabinetach stomatologicznych dają tak szerokie pole działania, że każdy może dokonań właściwego dla siebie wyboru w kwestii urody zębów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.