Czy dezodoranty są szkodliwe?

Czy produkty w sprayu są niebezpieczne? Używamy ich na co dzień nie tylko przy pielęgnacji, ale także w pracach domowych. Nie wyobrażamy sobie zastąpić czymś pianki do golenia czy lakieru do włosów. Ostatnio pojawiły się nawet lakiery do paznokci w sprayu! Dlatego tym zasadniejsze staje się pytanie czy dezodoranty są szkodliwe, bo czy wygodę warto przypłacać swoim zdrowiem? Ale zacznijmy od początku czyli odpowiedzi na postawione pytanie w tytule.

Komu szkodzą pojemniki z aerozolem? Niestety wszystkim organizmom żywym. Udowodniono bowiem, że freon niszczy warstwę ozonową Ziemi. Ozon pochłania część promieniowania UV produkowanego przez Słońce. Promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe z wielu względów m.in. powoduje poparzenia, uszkadza materiał genetyczny i zwiększa ryzyko zmian nowotworowych. Spraye zrewolucjonizowały przemysł chłodniczy, kosmetyczny, medyczny i wiele innych. Dziś jednak zwraca się uwagę na negatywne skutki ich używania.

Po co nam aerozole?

Mogłoby się wydawać, że skoro produkty w sprayu są szkodliwe, to logicznym byłoby ich wycofanie z użytku. To nie jest jednak takie proste, ponieważ aerozole mają też dużo plusów. Przede wszystkim chronią zawartość przed zanieczyszczeniem, przedłużają trwałość produktu i są bardzo szczelne. To sprawia, że wielu producentów woli zamknąć kosmetyk w puszce. My jako konsumenci możemy się z tym pogodzić lub zanegować to wyborem, np. dezodorantu w kulce lub kremu z pompką. Tak szybko jak spray stał się nieodłącznym elementem wyposażenia naszych domów, tak szybko może przestać nim być. Czy rzeczywiście tak się stanie zadecydujemy my czyli konsumenci.

Szkodliwa zawartość

Zanim jednak zaczniemy walczyć z dezodorantami miejmy świadomość, że freon już od wielu lat nie jest stosowany do produkcji aerozoli. Zastąpiły go propan i butan a te choć są neutralne dla środowiska, nie pozostają obojętne dla zdrowia. Przede wszystkim aerozole należy rozpylać w przewiewnych pomieszczeniach i z dala od źródeł ciepła i ognia. Są skrajnie łatwopalne i mogą powodować zaburzenia świadomości gdy się ich nawdychamy.

Ponadto w metalowym pojemniku są zamykane substancje o bardzo silnym działaniu. Dlatego wiele osób miewa od czasu do czasu reakcje uczuleniowe w okolicach pach. Wielu dezodorantów nie należy rozpylać na skórę do 24 h po depilacji. Wszystkie informacje na ten temat widnieją na opakowaniu. Spraye są także szkodliwe dla oczu, skóry i jamy ustnej, ponieważ prowadzą do podrażnień błon śluzowych.

Coraz więcej mówi się również o niebezpiecznych związkach soli aluminium. Znajdziemy je w antyperspirantach, bo zatrzymują pocenie, ale podejrzewa się je o podwyższone ryzyko rozwoju raka piersi.  Choć informacje nie zostały jednoznacznie potwierdzone, to wiele osób zawczasu szuka mniej szkodliwych zastępników popularnych dezodorantów. Z tego wynika, że same aerozole nie są szkodliwe, to raczej skrywane w nich substancje do takich należą.

f-odaban-dezodorant-30-ml-spray Czy dezodoranty są szkodliwe?

Delikatny dezodorant na potliwość
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Czym zastąpić dezodorant?

Dezodorant może zostać zastąpiony roll onem. Zamiast lakieru do włosów możesz używać sprayu utrwalającego. Lakier do czyszczenia mebli można z powodzeniem wymienić na dużo naturalniejsze środki domowej roboty. Nie powinniśmy przesadzać ze szkodliwością dezodorantów, ale warto być świadomym, że nawet te popularne z sieciówek mogą stanowić dla nas zagrożenie. Dlatego stosujmy je świadomie  zgodnie z zaleceniami producenta. Czy dezodoranty są szkodliwe? Na pewno nie wszystkie i nie dla wszystkich, ale warto wybierać te bez zbędnych konserwantów, sztucznych aromatów i barwników. W ten sposób zadbamy także o środowisko naturalne.

W artykule wykorzystano informacje ze strony: http://kobieta.onet.pl/uroda/twarz-i-cialo/czy-produkty-w-spray-u-sa-niebezpieczne/66bqse

Czy dezodoranty są szkodliwe?
1 (20%) 3 votes
Może ci się spodobać również