Depilacja i epilacja czyli metody usuwania owłosienia

Depilacja i epilacja czyli metody usuwania owłosienia to dwa różne pojęcia, lecz często ze sobą mylone. Większość z nas depiluje się, a więc tymczasowo usuwa owłosienie, natomiast niektóre kobiety decydują się na trwałe usunięcie niechcianych włosków i wtedy mówimy już o epilacji. Czym różnią się te dwie metody i co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje depilacji i epilacji

Efekty depilacji laserowej to kwestia indywidualna oraz zależna od wielu czynników. Najlepsze wyniki fotoepilacji czyli depilacji laserowej uzyskuje się u osób z jasną karnacją i ciemnymi włoskami. Na takiej skórze włoski znikają na kilka lat, natomiast u osób z ciemną skórą depilacja laserowa może wywołać podrażnienia i spowodować przebarwienia. Intensywność owłosienia na ciele kobiety w dużym stopniu zależy od jej karnacji. Zwykle blondynki mają mniej włosów na skórze niż brunetki. O intensywności owłosienia decyduje także poziom hormonów  m.in. hormonu męskiego testosteronu. Jeżeli występuje on w nadmiarze może to powodować pojawienie się męskiego typu owłosienia: na górnej wardze, brodzie, klatce piersiowej, łydkach, przedramionach. Produkcja tego hormonu w różnych okresach życia bywa różna. Jego poziom wzrasta w okresie dojrzewania czy przekwitania.

Alternatywą zabiegu trwałego pozbycia włosków są:

  • golenie jest łatwe w stosowaniu, bezbolesne i tanie, jednak sprawia, że odrastające włoski są mocniejsze i grubsze;
  • depilacja woskiem daje bardziej długotrwałe rezultaty niż golenie, jest jednak zabiegiem bolesnym;
  • depilacja chemiczna  kremy do depilacji i pianki, które rozpuszczają widoczną część włosów; ich stosowanie jest bezbolesne, ale istnieje ryzyko podrażnień;
  • depilacja mechaniczna  przy użyciu depilatorów elektrycznych; ich użycie jest zwykle bolesne, ponadto istnieje duże ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych;
  • rozjaśnianie środki do rozjaśniania posiadają jedną znaczącą wadę, albowiem często podrażniają skórę;

Jedyną metodą epilacji, która daje sprawdzone rezultaty, jest elektroepilacja.

Wyróżnia się jej trzy rodzaje:

  • elektroliza – do uszkodzenia mieszka włosa używa się prądu stałego; jeden mieszek włosowy niszczy się około 30 sekund;
  • termoliza–  wykorzystuje prąd zmienny, a mieszek niszczy w kilka sekund,
  • superblend–  metoda łącząca cechy elektrolizy i termolizy, jest to najbardziej skuteczna technika trwałego usuwania owłosienia.

Epilacja laserowa trwa dużo dłużej niż inne metody usuwania zbędnego owłosienia, ponieważ należy działać na każdy mieszek włosa osobno. W cebulkę włosa wkłuwa się igłę, przez którą płynie stały prąd galwaniczny (elektroliza) lub prąd zmienny (termoliza). Konieczna jest kilkakrotna wizyta w gabinecie kosmetycznym, a zabiegi same w sobie są dość bolesne i mogą podrażnić skórę oraz spowodować zaczerwienienie, dlatego warto udać się do zaufanego salonu urody.

Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/depilacja-i-epilacja

Depilacja laserowa i elektrokoagulacja

Domowa depilacja laserowa powoli staje się faktem. Dostępne są już urządzenia, które pozwalają pozbyć się niechcianego owłosienia w zaciszu własnego domu. Zaleca się niestosowanie tych urządzeń do wszystkich miejsc na ciele, ale w miarę rozwoju technologii być może już wkrótce stanie się to możliwe. Domowy laser można stosować co 6-8 tygodni, nie należy jednak używać go przy ciemnej skórze i do usunięcia owłosienia twarzy. Zabiegi depilacji laserowej na włosach blond, szarych, białych lub rudych są nieskuteczne. Warto pamiętać, że nie jest to trwałe usuwanie owłosienia po jakimś czasie włoski odrastają, są jednak zwykle słabsze i cieńsze.

Elektrokoagulacja dermatologiczna to zabieg, który służy do usuwania niektórych znamion i zmian na skórze. Jednak elektrokoagulacja może być stosowana także do pozbycia się zbędnego owłosienia. Działanie elektrokoagulacji polega na niszczeniu tkanki w mieszku włosowym, która odpowiada za wzrost włosa. Elektrokoagulację przeprowadza się za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Zabieg trwa krótko i może być wykonywany u wszystkich osób, bez względu na rodzaj i kolor włosa.

Fotoepilacja IPL czyli bezbolesna alternatywa

Metoda ta cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje niewątpliwe zalety. Jest nią przede wszystkim bardzo wysoka efektywność, co oznacza mniejszą ilość powtórzeń potrzebnych do osiągnięcia efektu gładkiej skóry. Zabieg jest dużo bardziej komfortowy, bo urządzenia nowej generacji eliminują problem nieprzyjemnych odczuć podczas zabiegu. To w pełni bezpieczna metoda posiadająca międzynarodowe certyfikaty i polski certyfikat medyczny. W poszukiwaniu metody depilacji warto rozważyć nowoczesne sposoby.

Depilacja i epilacja czyli metody usuwania owłosienia są skuteczne i zalecane w innych przypadkach. Z pewnością tańszą opcją jest domowa depilacja, ale pamiętajmy o jej głównych wadach. Pod żadnym pozorem nie usuwajmy pesetą włosów wyrastających ze znamion, bo to może prowadzić do rozwoju komórek nowotworowych. Dużo bezpieczniejsze jest ich przycinanie. Pozbywanie się owłosienia z twarzy to oddzielny temat wymagający rozwinięcia, bo na dobrej kondycji cery zależy nam, kobietom, szczególnie mocno.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.