Dekoloryzacja – na ratunek włosom zniszczonym farbowaniem.

Częste farbowanie włosów niesie z sobą duże ryzyko nieudanych efektów kolorystycznych. Wie o tym każda z Pań, która lubi zmieniać swój wizerunek. Prawda jest taka, że nawet najlepszemu i idealnie wykwalifikowanemu fryzjerowi zdarzyć się może wpadka w postaci nieudanego farbowania włosów. Co robi się w sytuacji, gdy wracamy od fryzjera do domu i natychmiast zalewamy się łzami, nie mogąc przy tym nawet na chwilę spojrzeć w lustro? Jedynym rozwiązaniem na problem nieudanego farbowania jest dekoloryzacja włosów.

Przeprowadzić ją można zarówno w profesjonalnych salonach fryzjerskich, jak i w domowym zaciszu. Dekoloryzacja jako proces ingerujący w stan struktury włosa powinna być przeprowadzana ze szczególną dbałością, aby dodatkowo nie pogorszyć stanu włosów. Wystarczy, że po nieudanym farbowaniu są już dość nadwątlone i słabe. Dekoloryzację przeprowadza się najczęściej w sytuacjach, gdy włosy po farbowaniu okazują się za ciemne lub zbyt jasne. Ten zabieg przeprowadzany jest także w momencie, gdy po długim czasie noszenia jednego koloru osoba decyduje się na zmianę, ale barwa jest zbyt intensywna, by bezpośrednio położyć na nią nowy kolor i istnieje ryzyko prześwitu wcześniejszego koloru o zbyt charakterystycznej intensywności, mimo eksploatacji.

Dekoloryzacja jak zbawienie.

Proces dekoloryzacji uda się tylko wtedy, gdy przeprowadzi go wykwalifikowany fryzjer, znający dobrze zasady łączenia środków chemicznych, mających zmienić barwę włosa, ale także po drodze zmieniających także jego strukturę. Wiele osób po dekoloryzacji narzeka, że włosy nagle stają się słabe, łamliwe, zaczynają przypominać suchą trawę. Dlatego opanowany i wyposażony w wiedzę fryzjer przy procesie dekoloryzacji jest na wagę złota. Jeśli też nie czujemy się zbyt pewnie, aby dekoloryzacja została przeprowadzona przez nas w domu, lepiej tego nie róbmy. Jeśli ktoś z Was chciałby jednak spróbować poradzić sobie z nieudanym kolorem na własną rękę – przygotowaliśmy kilka przydatnych porad. Dekoloryzacja tak naprawdę nie jest rozjaśnianiem. Możemy ją podzielić na trzy rodzaje:

  • Rozjaśnianie właściwe (środek to rozjaśniacz)
  • Rozjaśnianie z nadawaniem barwy włosom (środek to farba rozjaśniająca)
  • Zniwelowanie sztucznego koloru

Dekoloryzacja – wskazówki:

  • Każdy zabieg chemiczny działa niekorzystnie na strukturę naszych włosów. Zamiast przeprowadzania dekoloryzacji chemicznej można zdecydować się na bardziej naturalne, a tym samym bezpieczniejsze dla włosów metody. W tej chwili nie ma lepszego sposobu na usunięcie sztucznego pigmentu z włosów, niż dekoloryzacja.
  • Dekoloryzację zaliczymy do grupy zabiegów fryzjerskich o nieinwazyjnym charakterze. Zabieg uwalnia z włosów sztuczny, ciemny pigment. Najlepiej efekty widoczne są na włosach ciemnych, o różnych odcieniach. Paleta odcieni może być bardzo szeroka, w kryteriach mieszczą się czernie, czerwienie oraz odcienie rudego o różnej intensywności.
  • Dekoloryzacja musi być przeprowadzana według określonego schematu. W praktyce wygląda to tak, że dekoloryzator nakłada się na włosy od karku, stopniowo ku górze. Trzeba pamiętać o tym, aby nie pokrywać dekoloryzatorem odrostów, bo pojawią się przeskoki kolorystyczne, co nie będzie prezentowało się zbyt estetycznie.
  • Zabierając się za dekoloryzowanie koloru na głowie, trzeba zaopatrzyć się w niezbędne przedmioty. Przyda się pędzelek i rękawiczki. Pędzelkiem substancję nakłada się bardzo łatwo, a rękawiczki dodatkowo pomagają rozprzestrzenić farbę na całej powierzchni włosów, aby substancja dotarła nawet w najbardziej niedostępne rejony.
  • Używając kupionego dekoloryzatora po raz pierwszy, trzeba uważnie przeczytać i kierować się dołączoną do opakowania ulotką. Pomoże nam ona błędnego nakładania substancji i da pewność, że niczego nie popsujemy i nasze włosy nie będą cierpieć wskutek nieprzemyślanego działania. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jak długo dekoloryzator ma znajdować się na włosach do momentu zmycia.
  • Gdy zakończymy proces dekoloryzacji – trzeba zabezpieczyć włosy, aby nie ciemniały. Na 15 minut trzeba więc nałożyć najjaśniejszy odcień blond farby do włosów. Płucze się też włosy w occie jabłkowym. Bardzo przydatne w takich momentach są też kosmetyki zakwaszające. Można je nabyć w wielu drogeriach oraz sklepach internetowych przeznaczonych dla pasjonatów zdrowego dbania o włosy.
  • Po zakończonym procesie można już nałożyć na włosy upragnioną farbę. Musi być ona o ton jaśniejsza, bo po przeprowadzonym wcześniej procesie dekoloryzacji efekt często bywa ciemniejszy, niż planujemy.

Nauka zawsze czyni mistrza

Jeszcze kilka lat temu w szkołach fryzjerskich nie przykładano zbytnio uwagi do metod koloryzacji i nie uczono młodych adeptów fryzjerstwa, jak podejść do tematu. Taki stan rzeczy stał się właśnie przyczyną, że wiele osób zaczynających zawodową karierę na stanowiskach fryzjera nie potrafiło wyjść z inicjatywą i wykonać zabiegu zgodnie z pokładanymi w nich nadziei. Na szczęście dziś jest już nieco lepiej. Poziom wiedzy młodych ludzi tuż po ukończonych szkołach lub kursach fryzjerskich bardzo się podniósł, dzięki czemu z zakładów fryzjerskich nie wychodzi już tak wiele zrozpaczonych kobiet z nieudolnie polepszonymi uczesaniami i kolorami.

Dekoloryzacja ziołowa jest bezpiecznym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy postanowili od środków fryzjerskich o charakterze typowo chemicznym trzymać się z daleka. Może nie będzie tak skuteczna i nie zmyje do końca całego koloru, ale za to nie nadwyręży konstrukcji biologicznej włosa. Preparaty ziołowe do dekoloryzacji włosów często są także tańsze od tych chemicznych, dlatego warto je polecić wszystkim, którzy przy dokonywaniu zakupów w pierwszej kolejności kierują się oszczędnością.

Pamiętajcie o tym, że lepiej nie przeprowadzać dekoloryzacji włosów na własną rękę, jeśli nie czujemy się pewnie w temacie. W przeciwnym razie błędy i lekkomyślne traktowanie czynności mogą nas kosztować utratę części włosów, a w skrajnych wypadkach – nawet znaczną część. Sprawnie i dobrze przeprowadzona dekoloryzacja oprócz poprawy koloru przywraca także pewność siebie i atrakcyjność we własnych oczach.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.