Dbamy o piękny i zdrowy uśmiech!

Piękny, zdrowy uśmiech dodaje nie tylko uroku, ale i pewności siebie. Warto więc regularnie dbać o wygląd i zdrowie zębów, aby cieszyć się tym atutem jak najdłużej…
Jak dbać o zdrowie zębów? Profilaktyka zdrowego, pięknego uśmiechu bazuje na zachowywaniu odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej, systematycznej kontroli stanu uzębienia i dziąseł w gabinecie dentystycznym oraz korzystaniu ze zdobyczy nowoczesnej stomatologii estetycznej.

HIGIENA

 • Staraj się płukać jamę ustną po każdym spożytym posiłku i / lub wypitym napoju innym niż woda. Najgroźniejsze dla zdrowego uśmiechu jest bowiem zaleganie resztek jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych oraz przedłużający się kontakt szkliwa ze słodkimi napojami, sokami owocowymi, przebarwiającą zęby kawą czy herbatą, które – notabene – dla zdrowia i ładnego wyglądu zębów najlepiej byłoby w ogóle wyeliminować ze swojego menu lub przynajmniej zawsze pić przez słomkę.
 • Co najmniej dwa razy dziennie (w tym obowiązkowo przed snem) umyj dokładnie zęby i język odpowiednio dobraną dla siebie szczoteczką i pastą. Pamiętaj, że trzeba na to poświęcić minimum dwie – trzy minuty. Kilkudziesięciosekundowe mycie zębów to za mało, aby zapewnić sobie piękny i zdrowy uśmiech.
 • Wybierz pastę, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom: wybielającą, niwelującą nadwrażliwość zębów, łagodzącą podrażnienia dziąseł, wspomagającą mineralizację szkliwa etc. Dobrze dobrana, skuteczna pasta do zębów to istotna kwestia w profilaktyce zdrowego i pięknego uśmiechu.
 • Stosuj szczoteczkę manualną (o twardym lub średnio twardym włosiu) z wąską główką, która dociera nawet do daleko położonych ósemek i / lub elektryczną, z różnymi końcówkami (w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać: końcówka do wybielania zębów, czyszczenia przestrzeni międzyzębowych etc.). Warto także zainwestować w szczoteczkę soniczną. To niestety spory wydatek, rzędu kilkuset złotych, ale technologia ta pozwala skutecznie uniknąć odkładania się na zębach kamienia, a co za tym idzie – rozwijania się płytki nazębnej i poważnych chorób przyzębia (w tym paradontozy), które są jej konsekwencją.
 • Codziennie nitkuj zęby. Nic, tak precyzyjnie jak nić dentystyczna, nie czyści na przykład przestrzeni poddziąsłowych, w których rozwijające się bakterie mogą powodować ubytki w zębach i rozwój próchnicy. Regularnie stosuj także płukanie jamy ustnej przy pomocy specjalnych płynów (dostępnych w każdej drogerii). Mają one silne właściwości bakteriobójcze i odświeżające. Warto jedynie pamiętać, że – z reguły – płukanie takie, czyli trzymanie płynu w ustach, nie powinno trwać dłużej niż jakieś pół minuty.

KONTROLA

 • Zgłaszaj się na profilaktyczną wizytę kontrolną do dentysty raz na pół roku oraz zawsze wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego, na przykład pojawia się ból, nadwrażliwość czy ruchomość zębów, krwawienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust…
 • Co jakiś czas, powiedzmy raz na tydzień, oglądaj dokładnie wnętrze swojej jamy ustnej. Sprawdzaj, czy na zębach nie ma żadnego nalotu, czy nie widać ubytków, czy nie odsłaniają się szyjki zębowe, czy dziąsła nie są rozpulchnione lub w nienaturalnym kolorze… Nie zawsze bowiem to reakcja bólowa jest tą, która ostrzega na czas, że z zębami dzieje się coś złego, co wymaga interwencji lekarza.
 • Jeśli jesteś na przykład po leczeniu ortodontycznym lub innych specjalistycznych zabiegach, pamiętaj również o wizytach kontrolnych u tych specjalistów.

UPIĘKSZANIE

 • Raz na kilka miesięcy zafunduj sobie piaskowanie zębów. To niedrogi (ok. 100 – 200 zł), nieinwazyjny i niebolesny zabieg, dzięki któremu zęby uwalniane są od kamienia i różnego rodzaju przebarwień. Piaskowanie nie tylko poprawia wygląd, rozjaśniając nieco zęby, ale zmniejsza także ryzyko rozwinięcia się chorób przyzębia.
 • Jeżeli chcesz, aby uśmiech był jeszcze jaśniejszy, możesz zdecydować się na samodzielne lub gabinetowe wybielanie zębów. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Nie wnikając zbytnio w szczegóły… Wybielanie metodą domową (na przykład przy pomocy dostępnych w drogeriach pasków wybielających) jest tańsze, ale wymaga więcej czasu i uwagi. Gabinetowe wybielanie zębów (z użyciem profesjonalnych, silniejszych preparatów wybielających i specjalnych lamp) może natomiast dać efekt natychmiastowy, ale za znacznie wyższą cenę (ok. 500 – 800 zł). Efekty obu zabiegów mogą być różne i zależą w dużej mierze od indywidualnych właściwości szkliwa.
 • Jeśli marzy ci się tak zwany hollywoodzki, piękny, zdrowy uśmiech i śnieżnobiałe, idealnie równe zęby, którymi natura cię nie obdarzyła, rozważ założenie licówek. Dostępne dziś nowoczesne technologie pozwalają na mocowanie ultracienkich licówek całkowicie oszczędzających zęby, czyli niewymagających żadnego ich szlifowania.

http://zdrowie.enel.pl

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.