Jak dbać o higienę intymną, jakie środki wybierać?

Higiena jako taka to rzecz znana od starożytności, a jednak w pewnym okresie jakby wszyscy ludzie w Europie zapomnieli jaka jest ważna. Nie dość, że przez tamte czasy znamy obecnie prześmiewcze przysłowie „częste mycie skraca życie” to w okresie polowań o czarownic, faktycznie to życie mogło zostać ukrócone właśnie przez nadmierną higienę! W pierwszym rozwoju medycyny zalecono położnym przed odbiorem porodu dokładnie wymyć ręce. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że może to zmniejszyć umieralność noworodków i rodzących kobiet aż o połowę! Skoro tak prosta czynność jak mycie rąk może uratować życie, to ile korzyści przyniesie prawidłowa higiena intymna!

Co to są płyny i żele do higieny intymnej

Płyny i żele do higieny intymnej to środki specjalnie przygotowane do tego, aby w odpowiedni sposób pielęgnować okolice intymne. Najpopularniejsze są te dostępne dla kobiet, to znaczy z pałeczkami kwasu mlekowego i odpowiednim pH. Oprócz tego warto dobrać płyn do higieny intymnej w zależności od wieku, gdyż im jesteśmy starsze tym więcej potrzebujemy pałeczek kwasu mlekowego. Czasem zdarza się też to osobom młodym, dlatego najlepiej dobrać produkt według własnych potrzeb.

Mydło a higiena intymna

Jeżeli nie ma nic innego to oczywiście można zastosować mydło, należy jednak pamiętać, że mydła nie są najlepszym sposobem o dbanie higieny okolic intymnych. Mydła są często bardzo silnie perfumowane przez co mogą podrażniać tak delikatną skórę a także wiele ważnych narządów, które nie są okryte takim samym nabłonkiem jak nasze na przykład dłonie. Oprócz tego mydło może sprzyjać rozwojowi bakterii i mikrobów w drogach rodnych, ponieważ ma zasadowe pH, podczas gdy pH okolic intymnych jest kwaśne (2,5-4,4 pH). Co za tym idzie niweluje naturalną kwasowość, która jest niezbędna aby nie rozwijały się bakterie. Zatem z mydła należy korzystać w ostateczności.

Czy powinno się używać gąbki?

Ze względu na porowatą powierzchnię gąbki, a także to, że bardzo ciężko ją wysuszyć i dokładnie wymyć, w oczkach pozostają resztki naskórka, włosów i tym podobne. Kiedy gąbka leży lekko wilgotna w ciepłej łazience to jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii i mikroorganizmów, które przeniesiemy na narządy rodne podczas stosowania jej w kąpieli czy pod prysznicem. Jeżeli z jakiegoś powodu nasza flora bakteryjna jest zaburzona bardzo szybko może się rozwinąć na przykład kandydoza. Zatem jeżeli pragniemy uniknąć takiego rozwoju sprawy warto okolice intymne myć jedynie umytymi dłońmi z porcją odpowiedniego produktu. Należy także pamiętać że dłoń powinnyśmy kierować od wzgórka łonowego do pośladków, aby nie przenosić bakterii z odbytu do cewki i narządów rodnych.

Przed czym zabezpiecza stosowanie płynu do higieny intymnej

Specjalistyczne środki do higieny intymnej o właściwym pH i składzie, to znaczy przede wszystkim bogate w pałeczki kwasu mlekowego mogą pomagać zarówno w walce z pewnymi horobami jak i przeciwdziałaniu. Między innymi są to różnego rodzaju drobnoustroje jak polipy, ale również najpopularniejsza dolegliwość większości kobiet czyli kandydoza pochwy. Walka z nią jest niezwykle uciążliwa, ponieważ czasami trzeba sięgnąć aż po leki na receptę, aby uwolnić się od problemu. Co gorsza choroba ma skłonności do nawracania, zwłaszcza jeżeli nieprawidłowo dbamy o higienę naszej pochwy.

f-aa-intymna-plyn-do-higieny-intymnej-help-300-ml Jak dbać o higienę intymną, jakie środki wybierać?

AA intymna płyn do higieny intymnej help 300ml

Kliknij i sprawdź ceny

Czego nie powinny mieć w składzie takie płyny

Żele do higieny intymnej nie powinny mieć wysoko na liście składników o skrócie SLS/SLES, czyli silnych soli. Tego typu składniki mogą nie tylko uczulać, ale także podrażniać i przesuszać, co jest niezwykle niepożądane przy higienie okolic intymnych.

Kolejnym składnikiem, na który powinniśmy uważać to perfumy. Silnie perfumowane, a więc przepięknie pachnące żele to takie, które mogą podrażnić, co może spowodować pieczenie, a nawet odrętwienie okolic intymnych jak łechtaczka czy ujście cewki moczowej.

Środki do higieny intymnej a antybiotyki

Antybiotyki są lekami, które mają za zadanie pomóc w walce naszemu organizmowi z infekcjami, różnego rodzaju drobnoustrojami. Często oznacza to dosłowne wytępienie części szczepów bakterii i wirusów, jednak co gorsza wraz z nimi zabijane są bakterie tworzące naszą naturalną florę bakteryjną. Jest ona pewnego rodzaju warstwą ochronną naszego organizmu, a co za tym idzie utrudnia infekcje. Jeśli jednak musimy zastosować antybiotyk warto przestrzegać pewnych zasad, aby samemu zacząć się chronić.

Kiedy flora bakteryjna jest niszczona przy antybiotykoterapii my możemy pomagać jej się namnażać. Między innymi pomogą nam w tym odpowiednie środki do higieny osobistej, a co za tym idzie żele z pałeczkami kwasu mlekowego i odpowiednim pH zbliżonym do pH pochwy. W ten sposób sami zakładamy warstwę ochronną, a także dajemy pożywkę dla dobrych bakterii i nie pozwalamy im wyginąć.

Globulki przy antybiotykach

Równie dobrym sposobem jest stosowanie globulek na noc z pałeczkami kwasu mlekowego, które zawędrują głębiej i pozwolą zabezpieczyć i odbudowywać florę na całej długości pochwy. Takie globulki powinny być zakładane na noc, w tym czasie będą się one rozpuszczać, a niewielka ich część zostanie wchłonięta. Reszta może wypłynąć podczas snu lub zaraz po wstaniu z łóżka. W takich sytuacjach warto wytrzeć i podmyć specjalnym żelem pozostałości, aby wilgoć nie sprzyjała rozwojowi tych złych bakterii u wyjścia z pochwy.

Irygacja pochwy czy powinno się ją wykonywać?

Część osób proponuje irygację pochwy jako sposób higieny. Jest ona jednak co raz częściej spychana na dalszy tor, a lekarze raczej ją odradzają niż polecają. Wszystko dlatego, że nawet jeżeli płuczemy pochwę odpowiednim nieszkodliwym środkiem to nasza naturalna flora może zostać uszkodzona co w konsekwencji sprzyja rozwojowi bakterii na przykład drożdżakom. Zatem warto zrezygnować z tego zabiegu na rzecz codziennego korzystania z płynów do higieny intymnej czy globulek.

Jak dbać o higienę intymną, jakie środki wybierać?
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.