Czym można posłodzić herbatę?

Herbata stała się napojem popularnym na całym świecie.  Najpierw, pojawiła się w Chinach, skąd stopniowo docierała w dalsze regiony, aż do Europy. Istnieje wiele odmian herbaty. Różnią się one smakiem oraz ogólną metodyką parzenia. Chociaż każda przypadnie do gustu innemu miłośnikowi tego napoju, najczęściej dosypujemy do nich cukier. Tymczasem ten, nie bez przyczyny, nazywany jest wraz z solą ,,białą śmiercią”.

Słodzenie herbaty

Nie ma niczego dziwnego w tym, że słodzimy herbatę. Bardzo często intensywny smak sprawia, iż neutralizujemy go poprzez dodanie cukru. Przyzwyczajenia najczęściej kształtują się w dzieciństwie. To właśnie tutaj, do każdego gorącego napoju, dodawano chociaż łyżeczkę ,,słodyczy”. Prosty cukier biały, to niemal podstawa w każdym domu. Jest również najczęstszym składnikiem, którym słodzimy nasze napoje.

Czy tylko cukier biały szkodzi?

Na świecie, cukier otrzymuje się pod wieloma postaciami. Przez długi czas zalecano, aby ten biały, zastępować brązowym lub trzcinowym. Niestety, ale takie rozwiązanie nie przynosi pożądanych efektów. Dlaczego?

Głównym składnikiem w cukrze, który szkodzi naszemu organizmowi (w nadmiarze), jest sacharoza. W dużym uproszczeniu, nasz organizm rozbija ten związek chemiczny na fruktozę oraz glukozę. Niestety, ale proces ten trwa chwilę czasu. Dlatego też pod żadnym pozorem, nie powinno się spożywać nadmiaru cukru białego. Jak możemy łatwo się domyślić, w innym wypadku po prostu, nasz organizm nie nadąży z przedstawionym procesem.

Dlaczego cukier brązowy oraz trzcinowy nie są dobrymi zamiennikami? Ponieważ zawierają również sacharozę w podobnej ilości. Różnice przedstawiają się tutaj w przedziale od 2 do 4 % zawartości. Jak zatem widać, nie mamy do czynienia z produktem nowym, ale delikatnie wzbogaconym (na przykład dodatkiem melasy). Posiada on trochę inne właściwości, jednak nadal opiera się na szkodliwej sacharozie.

Alternatywy dla cukru

Chociaż biały słodzik nadal jest najbardziej popularny, zdrowo odżywiający się, zastępują go różnymi środkami. Niektóre z nich są w pełni naturalne, inne z kolei, zostały stworzone po to, aby zastąpić szkodliwy cukier. Jakie są zatem zamienniki dla szkodliwej sacharozy?

Miód czyli natura dla nas

Słodzenie herbaty miodem zna chyba każdy. Bardzo często praktykowane jest przy przeziębieniach oraz drobnych infekcjach. Co istotne, składnik ten jest w pełni naturalny (chociaż warto czytać etykiety na produktach). Istnieje wiele odmian tego złocistego rarytasu, który również składa się z fruktozy oraz glukozy (niemniej już w rozdzielonej formie).

Miód posiada szereg właściwości antybakteryjnych, detoksykacyjnych a także regulujących ciśnienie. Jest wykorzystywany w szerokim zakresie w medycynie naturalnej. Znajomość poszczególnych odmian, przydaje się zwłaszcza osobom korzystającym z jego zdrowotnych cech. Należy jednak pamiętać o jednym. Sam produkt jest również kaloryczny a do tego posiada wysoki indeks glikemiczny. Nie dodaje się go do napojów gorących (wrzątków), w innym wypadku miód zatraca swoje właściwości dobroczynne dla naszego organizmu.

Stewia – roślina z odległego Paragwaju

Znajomość stewii nie jest częstą przypadłością w naszym społeczeństwie. Ta roślina, pochodząca z Paragwaju, posiada tymczasem szereg interesujących właściwości. Indianie od setek lat używali jej do słodzenia. Co istotne, jest kilkanaście (niektórzy twierdzą nawet, iż kilkadziesiąt) razy słodsza od cukru. Jeden liść suszonej rośliny pozwala na posłodzenie nawet litra herbaty.

Główny składnik stewii to stewiozyd – naturalny słodzik, który nie traci swoich właściwości podczas gotowania. Cały czas trwają badania nad ,,zbawiennymi” możliwościami rośliny. Niedawno odkryto, że reguluje ona pracę trzustki oraz łagodzi zapalenia dziąseł. Picie herbaty słodzonej stewią, zaleca się cukrzykom. Jej zdrowotny wpływ, docenią również osoby zmagające się z otyłością – roślina bowiem, w szczególny sposób zmniejsza łaknienie.

Szeroki wybór stewii w niskich cenach
Kliknij TUTAJ!

Kanadyjska duma – syrop klonowy

Syrop klonowy, bo o nim mowa – pełni bardzo wiele funkcji. Kojarzy się głównie z Kanadą, gdzie liść klonu znajdziemy nawet we fladze. Produkuje się go z odparowanego soku. Co ciekawe, z tego słodzika korzystali nawet Indianie w czasach prekolumbijskich. Niestety, ale zawiera on sacharozę w około 75 % zawartości (zależy to od produkcji). Jak zatem pamiętamy, jest również szkodliwy w nadmiarze dla naszego organizmu.

Plusem syropu klonowego jest jednak zawartość minerałów, witamin a także przeciwutleniaczy. Sacharoza co prawda występuje, ale jej ilość staje się mniejszym problemem dla naszego organizmu. Syrop klonowy spożywać możemy również do naleśników lub też jako ogólny dodatek. Niegdyś mało popularny, powoli zdobywa miejsce na naszych stołach.


Syrop klonowy
Kliknij TUTAJ!

Ksylitol…czyli właściwie co?

Ostatnia z propozycji to ksylitol, który wygląda podobnie do cukru białego. Na szczęście, w żadnym wypadku nie powiela składu swojego ,,niezdrowego” konkurenta. Składnik ten pochodzi z brzozy (stąd często jest nazywany cukrem brzozowym). Posiada szereg właściwości leczniczych. Wpływa korzystnie na zdrowie jamy ustnej a także zaleca się go cukrzykom. Istnieją również badania jakoby zmniejszał odkładanie tkanki tłuszczowej w brzuchu. Co ciekawe, ksylitol również posiada właściwości przeciwpróchnicze (podobnie jak stewia). Dodawać możemy go do herbaty o każdej porze, ponieważ wysokie temperatury nie wpływają na jego wartości odżywcze.

Szeroki wybór ksylitolu w niskich cenach
Kliknij TUTAJ!

Co zatem wybrać?

Chociaż istnieje wiele zamienników cukru, każdy z nich wyróżnia się właściwościami oraz smakiem. Niestety, ale nie ma tylko jednego dobrego wyboru. Każdy z nas odczuwa pewne aromaty w inny sposób. Dlatego też decyzja o wyborze określonego produktu, pozostaje kwestią indywidualną.

Warto jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzać ze słodzeniem herbaty, jeżeli chcemy koniecznie pozostać przy cukrze białym. Napój ten smakuje równie dobrze w postaci wolnej od słodzików. Wiele osób używa cukru z przyzwyczajenia, nie zaś koniecznej potrzeby urozmaicenia smaku. W takim wypadku odzwyczajenie od stosowania szkodliwej sacharozy, będzie niezwykle proste.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.