Czym jest stalking? Walka ze stalkerem.

Stalking staje się już zjawiskiem powszechnym w relacjach międzyludzkich. Przez długi czas kojarzony był z zaburzeniami psychicznymi i ma szerokie z nimi powiązanie. Psychologowie alarmują, że stalkerami bywają często osoby oficjalnie uznawane za w pełni zdrowe psychicznie i bez żadnych udokumentowanych, zdrowotnych przypadłości. Stalking oznacza w języku angielskim uporczywe nękanie, nachodzenie, działanie na szkodę swojej upatrzonej ofiary, by na jej krzywdzie podnieść swoje poczucie własnej wartości. Jest to działanie bardzo mechaniczne, często pozbawione emocji, choć na pierwszy rzut oka wydawać się może, że emocje biorą tutaj górę. Osoby mające wieloletni kontakt ze stalkerami i niepotrafiące się od nich uwolnić, z biegiem czasu sami zaczynają mieć problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. W skrajnych przypadkach uporczywe nękanie doprowadzić może nawet do prób samobójczych. Sądy takich przypadków znają wiele, a trzeba jeszcze wziąć pod uwagę cały szereg przypadków, gdzie ofiary decydują się nie zabierać oficjalnie głosu w sprawie wyrządzanych krzywd, najczęściej w trosce o zburzenie spokoju własnego oraz najbliższych.

Stalking – przestępstwo XXI wieku

Stalking jest już absolutną plagą. Psychologowie oraz psychiatrzy zastanawiają się od lat, co takiego stało się z naturą ludzką, że jesteśmy tacy bezwzględni, gotowi zniszczyć kogoś, kto posiada większy od nas status majątkowy, pozycję towarzyską, talent i inne rzeczy. W stalkingu dostrzega się pewną analogię do trudnych doświadczeń w dzieciństwie. Stalkerzy najczęściej w dzieciństwie byli upokarzani przez rodziców czy wychowawców, więc poprzez swoje manipulacyjne działania chcą sobie odbić tragiczne przeżycia. Im bardziej nie mogą ich wymazać z pamięci, tym silniej mszczą się na innych. Tak naprawdę, obecnie stalking przybierać może najróżniejsze formy. To nie tylko osobiste zadręczanie kogoś swoją obecnością, próby zdominowania czyjegoś życia. To także działanie przy pomocy rozwiązań najnowocześniejszych technologii. Ci, którzy choć raz byli ofiarami nękania telefonicznego, na portalach społecznościowych, czy w mailach – dobrze wiedzą, o czym mowa. Nękanie przez Internet także jest karalne. Dlatego jeśli ofiara stalkingu zamierza dochodzić wszystkich swoich praw na drodze sądowej, powinna skrupulatnie gromadzić wszelkie dowody działań stalkera na własną szkodę. Dowodami mogą być:

 • esemesy
 • nagrane rozmowy telefoniczne
 • filmy z kamer przemysłowych
 • listy pisane odręcznie
 • zeznania świadków, którzy mieli możliwość przyjrzeć się procesowi nękania

Stalking fascynująco wygląda tylko w filmach

W realnym życiu ofiary stalkingu płacą naprawdę wysoką cenę za zetknięcie z osobami z zaburzeniami psychicznymi. W skrajnych przypadkach układ nerwowy i zdrowie są tak zniszczone, że ofiara nie jest w stanie skoncentrować się na jakiejkolwiek pracy, ma zaburzenia czynności fizjologicznych, nierzadko wymaga hospitalizacji. Stalker to człowiek bez emocji. Jeśli widzi, że wykończył swoją ofiarę, automatycznie rozgląda się  za kolejną. Do charakterystycznych cech stalkera zaliczyć możemy:

 • żerowanie na ludzkich uczuciach
 • w początkowej fazie znajomości kreowanie się na ofiarę
 • nagminne obgadywanie i obśmiewanie innych
 • brak jakichkolwiek zainteresowań, rozwijających pasji
 • chęć błyszczenia i przewodzenia w grupie za wszelką cenę
 • odpieranie wszystkich zarzutów kierowanych w jego stronę
 • generowanie konfliktów w grupie
 • silna, obsesyjna kontrola emocji
 • dość często uzależnienie od seksu
 • silne próby robienia wrażenia na osobach w jego uczuciu słabszych i niezaradnych
 • niezgoda na odrzucenie

Typowo męska cecha?

Zwykło się sądzić, że stalkerami bywają najczęściej mężczyźni, ale to nieprawda. Stalkerami bywają też kobiety i to z całkiem niezłym powodzeniem. Tutaj do uporczywego nękania może dojść pod przykrywką nie tylko ekstremalnego eksponowania uczuć, ale także niebanalnej urody, której wielu mężczyzn z trudem się opiera. Kobiety stalkerki nie mają skrupułów, by w odwecie za oziębłość i wycofanie mężczyzny zniszczyć jego związek, namącić w środowisku, w którym pracuje. Są jak czołgi, które niszczą na swojej drodze wszystko, co spotkają. Stalking jednak nie zależy od płci. To jest podany przypadek. Równie ekspresyjną przemocą wobec swojej ofiary kierować się może też mężczyzna, czego dowodem mogą być relacje panujące w wielkich firmach oraz korporacjach. Obserwując to środowisko, ma się wrażenie, że są tam wyłącznie sami stalkerzy, manipulanci i intryganci.

Czy dla stalkera jest lekarstwo?

Trudno powiedzieć, bo wiele zależy od świadomości tego, czy stosujący przemoc psychiczną i osaczający innych dostrzegają w sposób racjonalny wszystkie negatywne cechy, opisane wyżej. Stalker sam musi dojść do własnych zakamarków, gdzie pochowane jest wiele przykrych zdarzeń z dzieciństwa, wypieranych przez lata. Zajrzenie do nich jest bolesnym cofnięciem się do czasów, gdy potrzebowało się miłości, a nie otrzymało się jej. Nie każdy ma w sobie na tyle siły, by wybrać się w tak trudną podróż. Stalkerzy pragnący sami dla siebie wyjść z toksycznej przypadłości, nierzadko muszą przejść leczenie psychiatryczne, potrzebna być może także wieloletnia terapia. Pokochanie siebie samego zajmuje wiele czasu, a tylko wtedy można też pokochać kogoś innego. Zdrowo!

Czym jest stalking? Walka ze stalkerem.
5 (100%) 1 vote
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.