Czym jest refluks i jak sobie z nim radzić

Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba układu trawiennego wywołana przez nieprawidłowe działanie zwieracza dolnego przełyku. W wyniku jego dysfunkcji zwieracza treść żołądka cofa się do przełyku uszkadzając jego śluzówkę. Refluks żoładkowo-przełykowy znany jest tez pod angielskim skrótem GERD (gastroesophageal reflux disease). Refluks dwunastniczo-żołądkowy z kolei polega na cofaniu zasadowej treści dwunastnicy do żołądka, w którym naturalnie odczyn jest kwasowy. Powoduje to zaburzenie pH żołądka, uszkodzenie jego śluzówki i zaburzenie trawienia.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego i dwunastniczo-żoładkowego

Typowymi objawami tego rodzaju refluksu są:

 • silnie piekące uczucie zgagi
 • szczególnie po obfitych posiłkach
 • uczucie cofania treści żołądka do przełyku
 • kwaśny i gorzki posmak treści żołądkowej w ustach
 • nudności, odbijanie, wymioty
Artykuły dla Ciebie

Do objawów mniej charakterystycznych i powszechnych zalicza się

 • promieniujące bóle w klatce piersiowej
 • chrypa, bóle gardła, problemy z przełykaniem
 • nieprzyjemny zapach z ust
 • bóle zatok
Uważaj! Częste problemy żołądkowe

Jeżeli często cierpisz na zgagę i cofanie się treści pokarmowej to możesz cierpieć na refluks, koniecznie udaj się do lekarza w celu diagnozy choroby!

Głównymi objawami refluksu dwunastniczo-żoładkowego, zwanego też żółciowym, są
 • bóle nadbrzusza, bóle żołądka po jedzeniu
 • wymioty z żółcią
 • nudności, wzdęcia
 • utrata apetytu

Refluks ten często współwystępuje z refluksem żołądkowo-przełykowym, ich objawy mogą więc występować równocześnie.

Diagnoza refluksu żoładkowo-przełykowego

W celu rozpoznania refluksu żołądkowo-przełykowego stosuje się szereg różnych badań. Najczęściej stosowane jest zdjęcie rentgenowskie przełyku z kontrastem, badanie proste i nieinwazyjne, polega na RTG przełyku w trakcie gdy osoba badana połyka specjalny płyn. Stosowany jest też test omeprazolowy. Przez okres tygodnia do dwóch należy przyjmować leki przeciw refluksowi obniżające kwasowość żołądka poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego. Jeśli objawy chorobowe ustąpią kurację należy kontynuować. Do bardziej inwazyjnych metod diagnozowania refluksu należy endoskopia górnej części układu pokarmowego oraz 24 godzinna pH-metria. Zabiegi te nie są bolesne, mogą jednak wywoływać odruchy wymiotne gdyż polegają na wprowadzeniu sondy do przełyku, dlatego zaleca się wykonywanie ich na czczo lub chociaż wstrzymanie się od jedzenia na kilka godzin przed badaniem.

Diagnoza refluksu dwunastniczo-żołądkowego

Podobnie jak refluks żołądkowo-przełykowy stosuje się endoskopowe badanie górnej części układu pokarmowego oraz 24 godzinną pH-metrię. Dodatkowo, aby potwierdzić diagnozę lekarz może zalecić scyntygrafię pozwalającą na ocenę drożności dróg żółciowych poprzez wstrzyknięcie do krwioobiegu kontrastu. Jest on następnie wyłapywany przez wątrobę i wydzielany do dróg żółciowych przez co są one dobrze widoczne na maszynie wykonującej prześwietlenie. Badanie jest bezpieczne i u większości pacjentów nie powoduje nieprzyjemności, trzeba jednak upewnić się że osoba badana nie jest uczulona na kontrast.. Innym dodatkowym badaniem przeznaczonym do wykrywania refluksu dwunastniczo-żołądkowego jest badanie pomiaru zawartości żółci w żołądku.

Rfluxin M preparat na zgagę, 10 saszetek

Kliknij i sprawdź ceny!

Jak zapobiegać refluksowi

Nie ma jednoznacznie określonych przyczyn powstawania refluksu. Są jednak pewne czynniki ryzyka, które mogą wspierać rozwój choroby. Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z refluksem należy dbać o prawidłową wagę ciała. Osoby otyłe znajdują się w grupie ryzyka jeśli chodzi o dolegliwości związane z refluksem. Ważne jest też wyrobienie pewnych nawyków żywnościowych. Jedzenie małych posiłków, unikanie kawy, alkoholu, owoców cytrusowych, potraw ostrych i tłustych pomaga w uniknięciu objawów choroby. Warto też jeść ostatni posiłek dnia nie później niż 3 godziny przed snem. Obcisłe ubrania mogą powodować nasilenie objawów. Zaleca się również uniesienie górnej części ciała nieco wyżej w czasie snu np. poprzez położenie dodatkowej poduszki. Dostępne są też leki na zgagę i refluks bez recepty.

Ważne! Dieta przy chorobie refluksowej

Istotne jest aby przestrzegać odpowiedniej diety jeżeli cierpimy na chorobę refluksową, pomoże ona załagodzić objawy oraz uwolnić się od nieprzyjemnych skutków choroby.

Metody leczenia refluksu

Refluks najczęściej leczy się farmakologicznie przy użyciu inhibitorów pompy protonowej i leków propulsacyjnych. Inhibitory pompy protonowej zmniejszają wytwarzanie kwasu solnego w żołądku. Po ich zastosowaniu zmniejsza się kwasowość treści żołądkowej, co redukuje uczucie zgagi. Leki propulsacyjne zwiększają perystaltykę jelit dzięki czemu cofanie treści pokarmowej zostaje zredukowane, szczególnie w wypadku refluksu żółciowego. W leczeniu refluksu ważna jest też odpowiednia dieta. Pomaga ona uniknąć pogłębienia choroby i występowania powikłań. Po ustaniu objawów zarówno leki jak i dietę warto stosować profilaktycznie aby choroba nie nawróciła. Możliwe jest też leczenie chirurgiczne. Stosuje się je w przypadkach wyjątkowo uporczywych dla pacjenta, na przykład w wypadku gdy w wyniku refluksu doszło do zwężenia przełyku.

Powikłania związane z refluksem

Nieleczony refluks może prowadzić do licznych powikłań. Przewlekła ekspozycja przełyku na kwas żołądkowy prowadzi do powstania zapalenia błony śluzowej. Może być to przyczyną zwężenia przełyku i w konsekwencji interwencji chirurgicznej. Refluks może również wywoływać wrzody żołądka i przełyku, w ciężkim przypadku pęknięcia wrzodu i krwawienia z przełyku i żołądka. Może też wykształcić się schorzenie zwane przełykiem Barretta. Nabłonek wielowarstwowy płaski przełyku zostaje zastąpiony nabłonkiem jednowarstwowym walcowatym który normalnie wyścieła żołądek. Refluks zwiększa też kilkukrotnie ryzyko złośliwych nowotworów przełyku.

Kto choruje na refluks

Nawet do 20% osób choruje na refluks i dla około 10% populacji jest to poważny problem zdrowotny, powodujący cierpienie i ograniczenie jakości codziennego życia. Na wystąpienie refluksu narażone są osoby otyłe, kobiety w ciąży, dzieci, osoby nadużywające alkoholu, palacze. Są to grupy ryzyka w których występowanie refluksu jest częstsze, jednak nie wszystkie przypadki refluksu odnotowywane są wśród osób do nich należących. Na chorobę narażony jest każdy. W razie zaobserwowania u siebie objawów refluksu należy udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia ewentualnego leczenie. Refluks sam w sobie nie powoduje bezpośredniego zagrożenia życia, nieleczony może się jednak rozwijać i powodować groźne dla zdrowia powikłania dlatego warto zdusić problem w zarodku i rozpoznać problem jak najszybciej.

 

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.