Czym jest hedonizm?

Wiadomym jest, że każdy z nas dąży do szczęścia, a swoje życie stara się ułożyć w taki sposób, aby dawać innym ale również – pobierać jak najwięcej szczęścia i pozytywnych emocji. Pozytywne podejście do życia jest domeną osób, które starają się czerpać z niego garściami, starając dawać się innym to, co najlepsze.

Dążenie do szczęścia i rozkoszy w swoim życiu znane było już w starożytnej Grecji. Nasi przodkowie wierzyli bowiem w to, że dążenie do szczęścia i spełnienia powinno być priorytetem w życiu każdego z nas – celem życia. Dążenie do rozkoszy i pozytywnych emocji dziś nazywane jest doktryną hedonizmu. Hedonizm jest bowiem etycznym zapiskiem, który mówi o tym, jak każdy z nas powinien żyć, aby osiągnąć pełnie szczęścia.

Czym jest hedonizm?

Jak już wspominaliśmy – hedonizm to doktryna etyczna, wedle której każdy człowiek powinien dążyć do rozkoszy i spełnienia w swoim życiu. Zapiski te uwzględniają, że rozkosz i szczęście powinny być celem każdego z nas, mówiąc, że życie człowieka to ciągłe dążenie do samospełnienia i akceptacji swoich uczuć.

Mówiąc o hedonizmie warto wspomnieć również o tym, że często słowo to utożsamiane jest z postawą, którą powinien reprezentować każdy z nas, który żyje według doktryny. Ciekawostką jest, że jedną z odmian hedonizmu jest hedonizm etyczny, który mówi o tym, że człowiek powinien dążyć nie tylko do własnego szczęścia ale również szczęścia bliźnich i otaczających ludzi.

Do dziś spora część społeczeństwa uważa się za hedonizmów, a reprezentowane przez nich zasady, którymi kierują się w życiu przypominają doktryny ze starożytnej Grecji, według której każdy z nas powinien być szczęśliwy. Nie każdy jednak zgadza się z tym, że życie ludzkie powinno być jedynie dążeniem do rozkoszy – wielu etyków przedstawia bowiem wiele innych priorytetów, które powinny stanowić cel ludzkiego życia.

Kim jest więc hedonista?

Hedonista jak sama nazwa wskazuje jest osobą, która popiera doktrynę hedonizmu. Warto jednak podkreślić, że postawa hedonisty uwzględnia dążenie do całkowitej realizacji, spełnienia i rozkoszy, a jednoczesne ograniczanie momentów przykrych i bolesnych. Hedonista jest więc poniekąd osobą, która mimo że zdaje sobie sprawę z otaczającego i panującego na świecie zła stara się zminimalizować negatywne emocje, które są z tym związane, skupiając się na rzeczach i sytuacjach, które przynoszą szczęście.

Osoba, która zgadza się i wyznaje idee hedonizmu stale dąży do szczęścia, starając się czerpać pełnymi garściami z każdego dnia bytu ziemskiego. Osoba taka dąży więc przede wszystkim do swojego szczęścia, nie zawsze uwzględniając przy tym spełnienie innych. Jedynym wyjątkiem jest hedonizm etyczny, który mówi o tym, że poza uwzględnieniem własnego szczęścia uwagę swoją powinniśmy zwrócić również na szczęście i spełnienie otaczających nas ludzi.

Czy warto zostać hedonistą?

Wielu psychologów i terapeutów pytanych o zmianę swojego nastawienia odpowiada zazwyczaj zgodnie, że istnieje wyjątkowo cienka granica pomiędzy byciem hedonistą, a byciem egoistą, który myśli tylko i wyłącznie o sobie. Faktem jest bowiem, że pozytywne podejście do życia jest bez wątpienia czymś dobrym, choć nie należy popadać ze skrajności w skrajność. Hedonistyczna wizja życia obfitującego w radość i rozkosz jest bez wątpienia kusząca i wiele osób zagłębiając się w doktrynę hedonizmu postanawia znacznie zmienić swoje życie.

Prawdą jest, że hedonizm jest jednym ze zdrowszych podejść do życia, które pozwala na osiągnięcie nie tylko pozytywnego myślenia ale również lepszego samopoczucia. Nie ma bowiem nic złego w tym, że wybrane jednostki pragną dążyć do rozkoszy i samorealizacji. Faktem jest ponadto, że egoizm jest czymś dobrym – pod warunkiem, że jest to egoizm pozytywny, który obejmuje myślenie o sobie w stopniu, który nie krzywdzi innych.

Pozytywne myślenie zalecone jest każdemu z nas i nie każdy, kto cechuje się pozytywnym podejściem do życia nazywać może się hedonistą. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że każdy z nas powinien żyć tak, aby czuć wewnętrzny spokój i spełnienie. Narzucanie niektórych idei przez społeczeństwo w momencie, kiedy nie jesteśmy przekonani do danej doktryny jest działaniem bezsensownym, które może przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku. W każdej sytuacji z życiu kierować powinniśmy się bowiem nie tylko instynktem ale przede wszystkim – własnym, nienarzucanym przez nikogo zdaniem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.