Czym charakteryzuje się otyłość typu androidalnego?

Nadwaga i otyłość są jednymi z najczęstszych problemów wśród naszego społeczeństwa. Faktem jest, że problem ten dotyka dziś nie tylko osoby w wieku średnim ale coraz częściej – jest domeną dzieci. W celu zwalczania otyłości u dzieci co jakiś czas pojawiają się nowe profilaktyczne programy w szkołach, które mają pomóc wyjaśnić rodzicom jak uchronić dziecko przed otyłością, która powoduje nie tylko znaczne obniżenie własnej wartości ale prowadzić może również do wielu przewlekłych chorób, które dadzą o sobie znać na późniejszych etapach życia.

Otyłość jest problemem wręcz narodowym. Nie każda osoba, która na nią cierpi jest jednak szczególnym fanem podjadania czy stołowania się w fast foodach – wiele rodzajów żywności, która zalega na marketowych półkach mimo pozornej nisko kaloryczności jest zazwyczaj tak wysoko przetworzona, że jej spożywanie przyczynia się do wzrostu masy ciała i rozwoju wielu groźnych chorób. Jednym z poważniejszych schorzeń, które powstaje najczęściej osób ze zbyt wysoką masą ciała jest cukrzyca, która jest poważną chorobą przewlekłą, zwiększającą możliwość powstania miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego.

Nie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że mówiąc o otyłości możemy wyróżnić kilka jej głównych typów. Jednym z najpopularniejszych jest otyłość androidalna – mówiąc prościej jest to rodzaj otyłości, który w szczególności obejmuje nas brzuch. Potocznie mówi się, że osoby cierpiące na otyłość androidalną mają figurę typu „jabłko”. Dziś przyjrzymy się bliżej otyłości brzusznej oraz wymienimy jej główne przyczyny.

Czym jest otyłość?

Mówiąc o jednym z rodzajów otyłości warto zahaczyć na początku o to, czym tak naprawdę jest otyłość. Jest to bowiem nadmierne nagromadzenie się dużych ilości tkanki tłuszczowej. Zależnie od rodzaju otyłości tkanka odkładać może się w różnych partiach naszego ciała. Mówiąc o podziale otyłości ze względu na jej podłoże wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje – otyłość prostą, której podłożem jest spożywanie zbyt dużych ilości posiłków, których nasz organizm najzwyczajniej w świecie nie jest w stanie przetrawić oraz otyłość wtórną, która spowodowana jest najczęściej występowaniem wielu poważnych chorób i schorzeń.

Coraz częściej mówi się o tym, że narastająca otyłość jest problemem cywilizacyjnym. Faktem jest bowiem, że ogromny wpływ na jej powstawanie mają nie tylko uwarunkowania genetyczne ale przede wszystkim społeczeństwo. Większość z nas żyjąc w ciągłym biegu nie ma czasu na spożywanie zdrowych dań, a codzienny obiad stanowią szybkie, tanie i smaczne fast – foody. Badania potwierdzają również, że poprzez ogromny stres i brak czasu, na który uskarża się większość z nas popadamy w stany depresyjne, a sposobem na ich odreagowanie jest właśnie podjadanie. Czasem warto jednak się zatrzymać i zastanowić nad tym, że życie mamy tylko jedno, a najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniej kondycji jest zminimalizowanie obecności stresu do minimum!

Czym charakteryzuje się otyłość androidalna?

Otyłość androidalna jest jednym z głównych rodzajów otyłości, na która cierpi coraz więcej osób – w szczególności obejmuje ona osoby w średnim wieku. Mówiąc o otyłości brzusznej faktem jest, że występowanie tkanki tłuszczowej w tym przypadku zlokalizowane jest w szczególności w okolicy brzucha. Badania wykazują również, że na zachorowanie są znacznie bardziej narażeni mężczyźni.

Mówiąc o otyłości androidalnej warto wspomnieć, że cechuje się ona kilkoma charakterystycznymi zmianami w naszym wyglądzie. Są to między innymi masywne, szerokie ramiona, a u mężczyzn występuje znaczne uwydatnienie klatki piersiowej w miejscu piersi. Osoby cierpiące na ten typ otyłości mają zazwyczaj chude nogi, które nie wskazują na to, że osoba mogłaby mieć problemy z otyłością.

Czy otyłość androidalna jest niebezpieczna?

Faktem jest, że tak naprawdę każdy rodzaj otyłości jest niebezpieczny. Otyłość androidalna jest bowiem jedną z najniebezpieczniejszych form zbyt wysokiej masy ciała. Może bowiem prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów, według których zlokalizowana jest tkanka tłuszczowa. Chcąc sprawdzić, czy schorzenie te dotyczy również nas, możemy dokonać prostego pomiaru obwodu pasa. Obwód około 90 centymetrów u Pań i ponad 100 u mężczyzn świadczy o otyłości androidalnej.

Jak uniknąć otyłości?

Prawdą jest, że otyłość jest chorobą, którą łatwo nabyć, choć znacznie trudniej się jej pozbyć. Niesie za sobą nie tylko szereg niebezpiecznych chorób ale również znacznie obniża poczucie naszej wartości. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które pozwolą nam uniknąć lub walczyć z uciążliwą otyłością. Pamiętać powinniśmy przede wszystkim o tym, aby do minimum ograniczyć spożywanie tłustych fast foodów. Ówcześnie praktycznie w każdym markecie możemy nabyć zdrowe i smaczne lunch boxy, które będą znakomitą alternatywą smacznego śniadania, czy pożywnego obiadu. Tylko od nas zależy to, co trafi do naszego żołądka!

Walka z otyłością jest znacznie prostsza przy zachowaniu aktywności fizycznej. Wiadomym jest, że długodystansowe biegi, czy kilometry rowerowych wycieczek nie są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które walczą z dużą otyłością. Aktywność fizyczna powinna być wprowadzana przede wszystkim stopniowo. Zacząć można już od zwyczajnych spacerów, które nie tylko pomogą zrzucić nam zbędne kilogramy ale również – znakomicie „orzeźwią” nasz mózg!

Faktem jest, że stres jest i zawsze będzie obecny w życiu każdego z nas. Marząc o zrzuceniu zbędnych kilogramów powinniśmy ograniczyć stres i nerwy do minimum. Niestety – stres jest bardzo przykrym zjawiskiem, które sprawia, że większość z nas w jego konsekwencji sięga po smaczne i strasznie niezdrowe przekąski, które dają chwilowe „ukojenie” w nerwach. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy zajadanie stresu jest dobrym rozwiązaniem – znacznie efektywniejsze mogą okazać się bowiem wizyty w gabinecie psychologa!

Chcąc uniknąć lub walcząc z otyłością powinniśmy pamiętać szczególnie o tym, aby być dobrym dla samego siebie. Porównywanie się do innych i myślenie o sobie w znacznie gorszych kategoriach nie pomoże nam bowiem walczyć z otyłością, a sprawi, że nasze kompleksy wezmą nad nami górę.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.