Czy można się pozbyć cellulitu – jakie zabiegi wspomagają w redukcji cellulitu?

Cellulit to powszechnie występujący defekt estetyczny, który dotyczy sporego odsetka kobiet, a niekiedy także mężczyzn. Widoczny jest w postaci nierówności skóry i nie zawsze poddaje się leczeniu domowymi metodami. Aby mieć pewność, że walka z cellulitem zakończy się sukcesem, najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza medycyny estetycznej. Zaproponowana przez niego indywidualna terapia z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii oferowanych przez medycynę estetyczną umożliwia redukcję cellulitu. O tym, jakie zabiegi na cellulit są najbardziej godne polecenia, porozmawiam z kosmetologiem Joanna Godwin z kliniki medycyny estetycznej Neonia w Krakowie.

– Cellulit to problem bardzo wielu kobiet – i to bez względu na wiek, wagę czy stopień aktywności fizycznej. Czym właściwie jest cellulit?

Cellulit to złożony problem natury estetycznej, który stanowi konsekwencję kilku niekorzystnych zmian w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Występuje on wówczas, gdy dochodzi do nadmiernej kumulacji podskórnej tkanki tłuszczowej. Ale nie tylko – wszak wiele szczupłych kobiet także boryka się z problemem cellulitu. Okazuje się bowiem, że do jego powstania przyczynić może się obrzęk tkanki podskórnej wynikający z gromadzenia się wody i toksyn – a zatem przyczyną cellulitu może być zastój krążenia limfatycznego. Ponadto cellulit uwidacznia się wówczas, gdy przegrody włókniste zlokalizowane w tkance podskórnej zlokalizowane są prostopadle, a nie równolegle wobec powierzchni skóry. Nie bez znaczenia jest także utrata elastyczności skóry – wówczas cellulit bardziej się uwidacznia.

– Dlaczego cellulit dotyczy głównie kobiet, a oszczędza mężczyzn?

Cellulit prawie w ogóle nie dotyczy mężczyzn – ponad 99% przypadków cellulitu występuje u kobiet. Wynika to z odmiennej budowy tkanki łącznej i tłuszczowej. Po pierwsze – u kobiet dominuje wspomniane wcześniej prostopadłe ułożenie włókien łącznotkankowych, a po drugiej – kobiety cechują się fizjologicznie wyższą zawartością podskórnej tkanki tłuszczowej. Nie bez znaczenia jest także odmienny profil hormonalny – rozwojowi cellulitu u kobiet sprzyjają żeńskie hormony płciowe.

– Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi cellulitu?

Przyczyny cellulitu są bardzo zróżnicowane. Na pewno niemały wpływ na styl życia – rozwojowi cellulitu sprzyja siedzący tryb życia, noszenie zbyt obcisłych ubrań, niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze nasycone, cukier i sól, a także palenie papierosów. Cellulitowi sprzyja nadwaga, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia niewłaściwa pielęgnacja ciała oraz predyspozycje genetyczne. W związku z wieloczynnikowym charakterem cellulitu, walka z tą przypadłością wymaga zdecydowanych działań. Poza wyeliminowaniem przyczyn cellulitu, które przyczyniają się do jego rozwoju, a następnie pogłębiania, konieczne jest skuteczne redukowanie widoczności cellulitu. I tu nieocenione okazują się być specjalistyczne zabiegi antycellulitowe.

– Czyli nie obejdzie się bez wizyty w gabinecie medycyny estetycznej? Domowe metody walki z cellulitem to za mało?

Walka z cellulitem wymaga zarówno odpowiedniej codziennej pielęgnacji skóry, jak i wykorzystania profesjonalnych zabiegów usuwających cellulit. Jeśli chodzi o domowe sposoby na redukcję cellulitu, ćwiczenia, masaże oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków mają znaczenie pomocnicze. Prawdziwa walka z cellulitem ma natomiast miejsce w gabinecie medycyny estetycznej. Wynika to z faktu, iż redukowanie cellulitu wymaga jednoczesnego ujędrnienia skóry, zredukowania tkanki tłuszczowej oraz pobudzenia krążenia krwi i limfy. Trudno jest dokonać tego samodzielnie, a medycyna estetyczna dysponuje takimi zabiegami, które zapewniają taką kompleksową walkę z cellulitem.

– Przejdźmy zatem do omawiania tego, jak pozbyć się cellulitu w gabinecie medycyny estetycznej? Które zabiegi są szczególnie godne polecenia?

Gabinety medycyny estetycznej dysponują kilkoma niezwykle skutecznymi zabiegami na cellulit https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-cellulitu/, które umożliwiają szybką redukcję tego defektu skórnego, a jednocześnie – nie wymagają rekonwalescencji czy gojenia się skóry po zabiegu. Są to bowiem zabiegi całkowicie nieinwazyjne lub o znikomej inwazyjności, sprowadzającej się do miejscowego nakłuwania skóry. Nieinwazyjnemu charakterowi zabiegów towarzyszy niewiele przeciwwskazań do zabiegu, a także znikome ryzyko wystąpienia powikłań. Zabiegiem polegającym na nakłuwaniu skóry jest karboksyterapia, zaś procedury całkowicie nieinwazyjne to Accent Prime, endermologia oraz fala uderzeniowa.

– W jaki sposób karboksyterapia pozwala pozbyć się cellulitu?

Karboksyterapia to zabieg podskórnego wprowadzania dwutlenku węgla. Gaz ten wykazuje szereg pożądanych właściwości – pobudza syntezę włókien kolagenowych, przez co zwiększa gęstość skóry i ujędrnia ją. Kolejnym efektem zabiegu jest poszerzenie naczynek krwionośnych i pobudzenie procesu neoangiogenezy, czyli powstawania nowych naczynek krwionośnych. Przekłada się to na intensyfikowanie krążenia krwi i sprawniejsze odprowadzanie toksyn, a także lepsze dotlenienie i odżywienie skóry i tkanki podskórnej. Kolejnym pożądanym efektem zabiegu karboksyterapii jest wspomaganie procesu lipolizy, czyli spalania tkanki tłuszczowej. Wszystko to umożliwia redukcję tkanki tłuszczowej, usprawnienie krążenia krwi i limfy oraz ujędrnienie skóry, co ostatecznie przekłada się na efekt wygładzenia skóry i wymodelowania sylwetki.

– Ile zabiegów karboksyterapii należy wykonać, aby pozbyć się cellulitu?

Każdy zabieg karboksyterapii przyczynia się do poprawy wyglądu skóry, zauważalny efekt można osiągnąć już po 3 – 4 zabiegach. Aby jednak uzyskać spektakularny efekt i pozbyć się nawet zaawansowanego cellulitu warto wykonać serię około 10 zabiegów, najlepiej uzupełnionych o zabiegi endermologii.

– Na czym zatem polega zabieg endermologii? W jaki sposób jest pomocny w walce z cellulitem?

Endermologia LPG Alliance to całkowicie nieinwazyjny zabieg, polegający na wykonaniu specjalistycznego, relaksującego masażu skóry i tkanki podskórnej. Technologia Lipomassage wykorzystuje specjalną głowicę wyposażoną w rolki i generującą podciśnienie; fałd skórny jest zasysany i masowany w wielu kierunkach. Taka mechaniczna stymulacja skóry i tkanki podskórnej skutkuje pobudzeniem syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, efektywniejszym spalaniem tkanki tłuszczowej, a także stymulowaniem krążenia krwi i limfy. Ponownie mamy zatem do czynienia z zabiegiem o bardzo wszechstronnym działaniu, który prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej, ujędrnienia skóry, wspomaga pozbycie się obrzęków. Endermologia na cellulit może być wykonywana jako samodzielny zabieg, a także w połączeniu z mezoterapią igłową czy karboksyterapią – wówczas ułatwia usuwanie z organizmu kwasów tłuszczowych uwolnionych z adipocytów. Endermologia może być wykonywana nawet dwa razy w tygodniu, a zalecana ilość zabiegów to około kilkunastu.

– Czy fala uderzeniowa działa w podobny sposób?

Tym, co łączy falę uderzeniową oraz endermologię jest całkowicie nieinwazyjny, relaksujący charakter zabiegu, a także wszechstronne działanie. Fala uderzeniowa także stymuluje syntezę włókien kolagenowych, ujędrniając skórę, a także wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Wykorzystywana jest jednak inna niż w przypadku zabiegu Lipomassage technologia. Głowica przykładana do wybranego obszaru skóry generuje falę akustyczna o wysokiej energii, która rozchodząc się w tkankach miękkich prowadzi do naprzemiennego obkurczania i relaksacji włókien kolagenowych. Efektem zabiegu z falą akustyczną jest ujędrnienie i pogrubienie skóry, zredukowanie cellulitu i wiotkości skóry, a także zredukowanie obwodów ciała. Optymalna ilość zabiegów to 10, wykonanych w odstępach jednego tygodnia.

– Zabieg Accent Prime na cellulit to innowacyjny zabieg wykorzystujący najnowocześniejsze technologie. W czym tkwi sekret jego ogromnej skuteczności?

Accent Prime łączy w jednym zabiegu dwie niezwykle skuteczne technologie o komplementarnym działaniu. Mowa o ultradźwiękach oraz fali radiowej. Ciepłe oraz zimne ultradźwięki prowadzą do rozpadu komórek tłuszczowych i uwalniania z nich tłuszczu. Z kolei fale radiowe ogrzewają włókna kolagenowe do temperatury 45 – 60 stopni, co powoduje ich obkurczanie i przebudowę. Ostatecznym efektem zabiegu Accent Prime jest kompleksowe wymodelowanie sylwetki – redukcja cellulitu, ujędrnienie skóry i wyszczuplenie. Omówione technologie można łączyć ze sobą w jednym zabiegu lub wykorzystać tylko jedną z nich. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilkadziesiąt minut. Pierwsze efekty widoczne są już po jednym zabiegu. Warto powtórzyć go kilka razy.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.