Czy łuszczyca jest zaraźliwa – badania, zachorowalność, przyczyny

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Objawy łuszczycy wydają się niezwykle poważną i zakaźną chorobą. To pierwsze jest niestety prawdą, ponieważ łuszczyca się chorobą skóry, która powodować może wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. Jednak nie mamy się czego obawiać. Jednak czy na pewno? Czym tak naprawdę jest łuszczyca i czy możemy się nią zarazić przez kontakt z osobą chorą?

Czym jest łuszczyca

Łuszczyca jest chorobą skóry, która atakuje coraz więcej osób. Mimo że liczba zachorować na łuszczycę zwiększa się to nadal, nie ustalono kluczowego czynnika, który byłby odpowiedzialny za jej powstawanie. Jest t choroba przewlekła, która powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Wiele z nich jest utrudnieniem dla większości czynności, które powinny być wykonywane z łatwością. Nie znaleziono jeszcze lekarstwa na łuszczycę, które pomogłaby by w zwalczeniu tej choroby raz na zawsze. Łuszczyca jest schorzeniem, które ma zwyczaj nawracać i nie da się jej wyleczyć całkowicie. Zawsze istnieje ryzyko, że objawy łuszczycy nawrócą się i to ze zdwojoną siłą. Mimo tego, że medycyna cały czas styka się z łuszczycą i coraz większą ilością osób, cierpiących z jej powodu, to nie wiemy zbyt wiele na jej temat. Nie mamy pojęcia, co wywołuje łuszczyce i jak ą zwalczać. Są to jedynie domysły na temat tego schorzenia, które nie dają nam niemal żadnej wiedzy na jej temat.

Czy łuszczycą możemy się zarazić

Mimo że nie wiemy wiele na temat tego schorzenia, to jedno jest pewne i nie są to tylko domysły. Badania potwierdziły, że łuszczyca nie jest zaraźliwa. Tak więc wszelkie obawy, jakie mieliśmy w tym zakresie, mogą się skończyć. Nie możemy zarazić się łuszczycą przez kontakt z osobą chorą. Jest to niezwykle ważna informacja, ponieważ wiele osób uważało łuszczycę zakaźną i unikało jakiegokolwiek kontaktu z osobą dotkniętą tym schorzeniem. Jeśli nie jest to choroba zakaźna, to jakie są przyczyny jej występowania. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny występowania łuszczycy i kot jest szczególnie na nią narażony.

Jakie są przyczyny łuszczycy

Jeśli już wiemy, że nie jest to choroba zakaźna, to warto poznać jej tajemnice. Osoby, które obawiają się łuszczycy, powinny wiedzieć, że największe znaczenie przy tej chorobie ma genetyka. To właśnie ona ma największy wpływ na pojawienie się objawów łuszczycy. Tak, więc jeśli w naszej rodzinie są osoby, które zmagają się z łuszczycą, to warto pamiętać, że jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na tę chorobę. Nie możemy zapomnieć również o tym, że prawdopodobieństwo znacząco się zwiększa wraz z przybliżeniem więzi krwi. To u dzieci, których rodzice byli chorzy na łuszczycę, najczęściej pojawia się ta choroba.

Kiedy jest to jeden rodzic, to prawdopodobieństwo wynosi jedynie dwadzieścia pięć procent. Jednak kiedy i mama i tata są dotknięci łuszczycą to prawdopodobieństwo, że wystąpi ona u nas, sięga nawet osiemdziesięciu procent. To samo dzieje się, kiedy my jesteśmy chorzy, nasze dzieci również będą narażone na występowanie łuszczycy, jeśli dotyczyła ona nas. Ogromne znaczenie ma nasz oporność. Jeśli często pojawiały się u nas infekcje bakteryjne, czy wirusowe, to może pojawić się u nas łuszczyca.

Maść na łuszczycę
Kliknij i sprawdź ceny!

Należy również pamiętać, że inne choroby skóry mogą być przyczyną powstawania łuszczycy. Największy wpływ na to ma przebieg odry i różyczki, jeśli te choroby pojawiły się u nas, to jest prawdopodobieństwo, że łuszczyca może nas dotknąć. Nieodpowiednia dieta również ma tutaj znaczenie. Jeśli nie odżywiamy się w prawidłowy sposób, a w naszej diecie brakuje ważnych składników odżywczych, to mogą pojawić się problemy skórne, a zwłaszcza łuszczyca. Tak więc niezwykle ważne jest zadbanie o prawidłowo zbilansowaną dietę, która wesprze nasz organizm i jego zdolności do zwalczania infekcji.

Łuszczyca u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży są również szczególnie narażone na występowanie łuszczycy. Jest to spowodowane osłabieniem organizmu i podatnością na choroby i infekcje skóry. Należy pamiętać, że w czasie ciąży, łuszczyca nadal nie jest dla nas chorobą zakaźną. Na jej pojawienie się na wpływ jedynie stan fizjologiczny, w jakim się znajdujemy. Nie mamy więc powodu, by unikać kontaktu z osobą chorą na łuszczycę.

Ważną informacją jest to, że zazwyczaj dzieci po porodzie również mają łuszczyce, jeśli pojawiła się ona w czasie ciąży. Choroba jest w stanie przenieść się na łożysko i przejść na dziecko. Co ciekawe, przy ciąży mnogiej możliwe jest, że tylko jedno dziecko będzie dotknięte chorobą. Jeśli jest to ciąża dwujajowa, to prawdopodobieństwo zachorowania jednego z dzieci wynosi osiemdziesiąt procent, a drugiego zaledwie dwadzieścia.

Jednak przy ciąży jednojajowej mnogiej, prawdopodobieństwo zachorowania obojga maluchów, zwiększa się do osiemdziesięciu procent. Należy więc pamiętać, by podczas ciąży dbać o siebie i funkcjonowanie całego organizmu. W czasie ciąży należy odpowiednio wspierać organizm, by nie był on osłabiony i nie pojawiły się właśnie takie schorzenia jak łuszczyca, która może przenieść się na płód.

Łuszczyca – czemu tak trudna w leczeniu

Niestety leczeni łuszczycy nie jest łatwe i może być uznawane za niemożliwe. Niestety leczenie łuszczycy polega na łagodzeniu jej objawów i dolegliwości. I to waśnie dlatego ta choroba wywołuje tyle strachu. Wiele osób boi się kontaktu z chorym, ponieważ jest to schorzenie, które dotyka nie tylko ciała, ale również psychiki.

Sprawia ona, że nasza skóra wygląda na chorą, bo rzeczywiście tak jest. Przy łuszczycy skóra staje się łuskowata, a po jej odejściu, jak sama nazwa choroby wskazuje, skóra zaczyna się łuszczyć. Ten stan skóry wygląda nieestetycznie i może odstraszać. Jak każda choroba, łuszczyca nie jest czymś, co ktokolwiek z nas chciałby mieć. Staramy się unikać czynników, które według nas sprawiają, że jesteśmy narażeni na ten rodzaj choroby. Warto jednak pamiętać, że nie jest to choroba, którą możemy się zarazić, więc nie musimy się już obawiać, jeśli takie myśli pojawiły się u nas wcześniej.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.